Adox Color Mission 200 - być może najważniejszy film, jaki możesz dziś kupić

Autor: Maciej Luśtyk

14 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Gdy wszyscy już porzuciliśmy nadzieję na odrodzenie się rynku kolorowych negatywów, na ratunek kolorowej fotografii analogowej nadciąga Adox. Film Color Mission to nowy kolorowy film z konkretną misją - zarobek z jego sprzedaży sfinansować ma pracę nad kolejnymi kolorowymi emulsjami.

jest tak kolorowe jak mogliby sobie tego życzyć fani tradycyjnego medium. Przede wszystkim nasze zapędy ograniczają ceny sprzętu i materiałów, które poszybowały na niebotyczny pułap. Bardziej jednak martwi stale kurcząca się oferta filmów - obecnie dostępne materiały to niewielki procent tego, co mogliśmy kupić jeszcze kilkanaście lat temu.

Sprawa ma się jeszcze gorzej w przypadku filmów kolorowych. O ile w przypadku monochromu nadal mamy w czym przebierać, kolorowe emulsje dostępne do kupienia w 2022 roku możemy w zasadzie policzyć na palcach. Ten stan rzeczy chce zmienić właśnie niemiecki producent Adox.

Film z misją

 

Adox Color Mission 200 to nowy film kolorowy o średniej czułości, który charakteryzować ma się nasyconymi czerwieniami, „miętowymi” zieleniami i subtelnym ziarnem. Film miał zostać opracowany wspólnie z firmą, która ogłosiła bankructwo chwilę po produkcji pierwszej partii materiału. Do końca nie wiadomo więc z czym mamy tu do czynienia i czy nie jest to po prostu przepakowany materiał innej firmy.

W przypadku nowego materiału najważniejsza jest jednak misja, jaka przyświecała producentowi przy wprowadzaniu go na rynek. Mianowicie zarobek ze sprzedaży filmu Color Mission w całości zostać ma przeznaczony na badania i opracowanie nowych kolorowych emulsji. Sam producent określa to przedsięwzięcie mianem jednego z najbardziej karkołomnych na współczesnym rynku fotografii analogowej i z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się ono niepowodzeniem. W końcu trudno wyobrazić sobie ile filmu producent musiałby sprzedać, żeby sfinansować stworzenie od podstaw nowej emulsji. Tak czy inaczej trzymamy kciuki.

Sam producent twierdzi, że wprowadzenie na rynek nowego filmu przy dobrych wiatrach może nastąpić za około 4 lata. Do tego czasu zapotrzebowanie na nowy kolorowy materiał zaspokoić ma właśnie film Color Mission.

Adox Color Mission 200 - zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Film Adox Color Mission 200 kosztuje 12 euro za rolkę (36 ekspozycji). Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt wysyłki do Polski. Nie jest więc tanio, a do tego nie zanosi się, by film był łatwo dostępny u polskich dystrybutorów. Na chwilę obecną materiał sprzedawany jest tylko przez sklep niemieckiej firmy Fotoimpex - właściciela marki Adox.

Więcej informacji o filmie znajdziecie na stronie fotoimpex.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck Live S - prosty streaming i tworzenie treści
Loupedeck Live S - prosty streaming i tworzenie treści
Strumieniuj swoje najlepsze treści, łącz się z publiką, bez wysiłku dostosuj dźwięk i zarządzaj codziennymi zadaniami związanymi z produktywnością za pomocą jednego prostego i łatwego w użyciu...
6
Rode VideoMicro II - lepszy dźwięk, tak samo miniaturowa forma
Rode VideoMicro II - lepszy dźwięk, tak samo miniaturowa forma
7 lat po premierze pierwowzoru, Rode aktualizuje jeden ze swoich najmniejszych mikrofonów. Model VideoMicro II oferuje nowy system zawieszenia i przeprojektowaną...
6
Od kieszonkowych oświetlaczy po głowice plenerowe - nowe lampy LED w ofercie Fomei
Od kieszonkowych oświetlaczy po głowice plenerowe - nowe lampy LED w ofercie Fomei
Katalog oświetlenia LED-owego Fomei powiększył się o 3 nowe ciekawe modele. Fomei LED 52D i 23D to wszechstronne, niewielkie panele oświetleniowe. Z kolei Fomei LED...
6
Powiązane artykuły