Adox Color Mission 200 - być może najważniejszy film, jaki możesz dziś kupić

Autor: Maciej Luśtyk

14 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Gdy wszyscy już porzuciliśmy nadzieję na odrodzenie się rynku kolorowych negatywów, na ratunek kolorowej fotografii analogowej nadciąga Adox. Film Color Mission to nowy kolorowy film z konkretną misją - zarobek z jego sprzedaży sfinansować ma pracę nad kolejnymi kolorowymi emulsjami.

jest tak kolorowe jak mogliby sobie tego życzyć fani tradycyjnego medium. Przede wszystkim nasze zapędy ograniczają ceny sprzętu i materiałów, które poszybowały na niebotyczny pułap. Bardziej jednak martwi stale kurcząca się oferta filmów - obecnie dostępne materiały to niewielki procent tego, co mogliśmy kupić jeszcze kilkanaście lat temu.

Sprawa ma się jeszcze gorzej w przypadku filmów kolorowych. O ile w przypadku monochromu nadal mamy w czym przebierać, kolorowe emulsje dostępne do kupienia w 2022 roku możemy w zasadzie policzyć na palcach. Ten stan rzeczy chce zmienić właśnie niemiecki producent Adox.

Film z misją

 

Adox Color Mission 200 to nowy film kolorowy o średniej czułości, który charakteryzować ma się nasyconymi czerwieniami, „miętowymi” zieleniami i subtelnym ziarnem. Film miał zostać opracowany wspólnie z firmą, która ogłosiła bankructwo chwilę po produkcji pierwszej partii materiału. Do końca nie wiadomo więc z czym mamy tu do czynienia i czy nie jest to po prostu przepakowany materiał innej firmy.

W przypadku nowego materiału najważniejsza jest jednak misja, jaka przyświecała producentowi przy wprowadzaniu go na rynek. Mianowicie zarobek ze sprzedaży filmu Color Mission w całości zostać ma przeznaczony na badania i opracowanie nowych kolorowych emulsji. Sam producent określa to przedsięwzięcie mianem jednego z najbardziej karkołomnych na współczesnym rynku fotografii analogowej i z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się ono niepowodzeniem. W końcu trudno wyobrazić sobie ile filmu producent musiałby sprzedać, żeby sfinansować stworzenie od podstaw nowej emulsji. Tak czy inaczej trzymamy kciuki.

Sam producent twierdzi, że wprowadzenie na rynek nowego filmu przy dobrych wiatrach może nastąpić za około 4 lata. Do tego czasu zapotrzebowanie na nowy kolorowy materiał zaspokoić ma właśnie film Color Mission.

Adox Color Mission 200 - zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Film Adox Color Mission 200 kosztuje 12 euro za rolkę (36 ekspozycji). Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt wysyłki do Polski. Nie jest więc tanio, a do tego nie zanosi się, by film był łatwo dostępny u polskich dystrybutorów. Na chwilę obecną materiał sprzedawany jest tylko przez sklep niemieckiej firmy Fotoimpex - właściciela marki Adox.

Więcej informacji o filmie znajdziecie na stronie fotoimpex.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)