Kodak Tri-X 400TX Single Use Camera - jednorazowy aparat z kultowym czarno-białym filmem

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Kodak Tri-X to jeden z ulubionych czarno-białych filmów, który przez lata wśród miłośników fotografii analogowej dorobił się kultowego statusu. Teraz, za sprawą nowego aparatu jednorazowego będzie mógł wypróbować go dosłownie każdy.

Aparaty jednorazowe, wyposażone w czarno-białe filmy nie są niczym nowym, ale to pierwszy raz gdy taki aparat zapakowany jest jednym z najważniejszych filmów w historii fotografii. Kodak Tri-X 400TX to kontrastowy, produkowany od lat 40. XX wieku materiał, na którym wychowało się kilka pokoleń fotografów i który do dzisiaj uchodzi za jeden z najlepszych filmów na rynku.

W przypadku jednorazówki Kodaka raczej nie ma co mówić o profesjonalnym wykorzystaniu tego materiału. W końcu wszystko będzie ograniczać się do wciśnięcia spustu migawki, a aparat będzie wykonywał zdjęcia ze stałą ekspozycją 1/125 s, wykorzystując obiektyw 30 mm f/10 i wspomagając się lampą błyskową. Z pewnością jednak zapewni sporo zabawy i pozwoli pobawić się ciekawym filmem wszystkim zainteresowanym. Szkoda tylko, że jak w przypadku większości najtańszych jednorazówek otrzymujemy tylko 27 ekspozycji.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Kilka przykładowych zdjęć możecie zobaczyć w premierowym poście na instagramie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kodak Professional (@kodakprofessional)

Cena i dostępność

Aparat ma być dostępny w sprzedaży od dzisiaj, choć na razie nie widnieje w żadnym sklepie. Nie znana jest także jego cena, ale jeśli mielibyśmy sugerować się innymi jednorazówkami, należałoby spodziewać się pułapu ok. 50-60 zł.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh Theta X - sferyczna kamera 5.7K z wygodnym ekranem
Ricoh Theta X - sferyczna kamera 5.7K z wygodnym ekranem
Ricoh pokazuje kolejną generację kamerki sferycznej Theta, która dzięki dużej rozdzielczości i dotykowego ekranowi pozwoli łatwo tworzyć materiały wideo i zdjęcia w...
6
Canon EOS R5 C - filmowy RAW dla każdego
Canon EOS R5 C - filmowy RAW dla każdego
Canon EOS R5C łączy możliwości popularnego modelu R5 z profesjonalnymi funkcjami kamer Cinema EOS, wprowadzając m.in. nieograniczony, przystępny zapis Cinema RAW...
8
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Wygląda na to, że w tym roku ujrzymy nowy kompakt Leiki. Zdjęcie aparatu pojawia się w mobilnej aplikacji Fotos.
11
Powiązane artykuły