Kodak Tri-X 400TX Single Use Camera - jednorazowy aparat z kultowym czarno-białym filmem

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Kodak Tri-X to jeden z ulubionych czarno-białych filmów, który przez lata wśród miłośników fotografii analogowej dorobił się kultowego statusu. Teraz, za sprawą nowego aparatu jednorazowego będzie mógł wypróbować go dosłownie każdy.

Aparaty jednorazowe, wyposażone w czarno-białe filmy nie są niczym nowym, ale to pierwszy raz gdy taki aparat zapakowany jest jednym z najważniejszych filmów w historii fotografii. Kodak Tri-X 400TX to kontrastowy, produkowany od lat 40. XX wieku materiał, na którym wychowało się kilka pokoleń fotografów i który do dzisiaj uchodzi za jeden z najlepszych filmów na rynku.

W przypadku jednorazówki Kodaka raczej nie ma co mówić o profesjonalnym wykorzystaniu tego materiału. W końcu wszystko będzie ograniczać się do wciśnięcia spustu migawki, a aparat będzie wykonywał zdjęcia ze stałą ekspozycją 1/125 s, wykorzystując obiektyw 30 mm f/10 i wspomagając się lampą błyskową. Z pewnością jednak zapewni sporo zabawy i pozwoli pobawić się ciekawym filmem wszystkim zainteresowanym. Szkoda tylko, że jak w przypadku większości najtańszych jednorazówek otrzymujemy tylko 27 ekspozycji.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Kilka przykładowych zdjęć możecie zobaczyć w premierowym poście na instagramie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kodak Professional (@kodakprofessional)

Cena i dostępność

Aparat ma być dostępny w sprzedaży od dzisiaj, choć na razie nie widnieje w żadnym sklepie. Nie znana jest także jego cena, ale jeśli mielibyśmy sugerować się innymi jednorazówkami, należałoby spodziewać się pułapu ok. 50-60 zł.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Zamiast zaawansowanego korpusu APS-C, producent prezentuje kompaktową kamerę filmową, która ma być odpowiedzią na bolączki aspirujących twórców wideo. FX30 to jedna z...
13
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do końca października, kupując aparat średnioformatowy Fujifilm GFX 50S II w zestawie lub osobno otrzymamy dodatkowy rabat na zakup obiektywów.
21
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych wraz z modelem GH6 jest opcja bezpośredniej rejestracji na dyskach SSD. Niestety nie była ona dostępna w dniu premiery. Za...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)