Nowe niedrogie filmy średnioformatowe - klisze Kentmere Pan 100 i Pan 400 w wersji 120

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowych filmów nigdy za wiele. Budżetowe propozycje Ilforda z serii Kentmere od teraz dostępne są w średnim formacie, w stosunkowo przystępnej cenie.

Wysokie ceny filmów sprawiają, że odkładasz aparat na półkę? Dzięki Ilfordowi być może znów po niego sięgniesz, zwłaszcza jeśli to średni format. Producent wprowadza serię amatorskich czarno-białych filmów Kentmere Pan 100 i Kentmere Pan 400 w formacie 120 , które mają  stać się przystępną alternatywą dla innych średnioformatowych filmów producenta.

Kentmere to typowe filmy amatorskie, ale w średnim formacie mogą nas pozytywnie zaskoczyć

Czego oczekiwać po filmach Kentmere? To ta sama klasa filmów co Ilford Pan. Otrzymujemy więc materiały typowo budżetowe, o dosyć dużym kontraście, którew trudnych warunkach oświetleniowych mogą ukazać nam niektóre swoje wady .Nadal jednak przy odpowiedniej ekspozycji i dobrym wołaniu powinny być nam w stanie zaoferować profesjonalnie wyglądające rezultaty, zwłaszcza że tym razem otrzymamy też dużo lepsza jakość przez sam fakt fotografowania aparatami średnioformatowymi.

Kentmere Pan 100 to niskoczuły film panchromatyczny z drobnym ziarnem, niezłą ostrością, średnio-wysokim kontrastem, przyzwoita tonalnością, który przy okazji powinien być dość wybaczający jeśli chodzi i niedoświetlenie czy prześwietlenie. Kentmere Pan 400 to z kolei film o wysokiej czułości, który odznacza się mocnym kontrastem, widocznym ziarnem i podbitymi czerniami. Prywatnie uważam, że jest to materiał bardzo zbliżony do Ilforda Pan 400.

Podsumowując, raczej nie będą to filmy, które zachwycą purystów analogowego obrazu, ale w przypadku hobbystycznego fotografowania niuanse te pozostaną zapewne bez większego znaczenia.

Zdjęcia przykładowe:

Kentmere Pan 100, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 100, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 400, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 400, fot. Ilford / Matt Parry

Cena i dostępność

Filmy Kentmere Pan 100 i Pan 400 w formacie 120 dostępne są w cenach 5 GBP za rolkę, co w przeliczeniu daje nam ok. 27 zł i biorąc pod uwagę cenę filmu w wersji 135 oraz ceny innych filmów Ilforda, takiej też ceny powinniśmy się spodziewać w polskich sklepach. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy pojawią się u nas pierwsze dostawy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ilfordphoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
15
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)