Nowe niedrogie filmy średnioformatowe - klisze Kentmere Pan 100 i Pan 400 w wersji 120

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowych filmów nigdy za wiele. Budżetowe propozycje Ilforda z serii Kentmere od teraz dostępne są w średnim formacie, w stosunkowo przystępnej cenie.

Wysokie ceny filmów sprawiają, że odkładasz aparat na półkę? Dzięki Ilfordowi być może znów po niego sięgniesz, zwłaszcza jeśli to średni format. Producent wprowadza serię amatorskich czarno-białych filmów Kentmere Pan 100 i Kentmere Pan 400 w formacie 120 , które mają  stać się przystępną alternatywą dla innych średnioformatowych filmów producenta.

Kentmere to typowe filmy amatorskie, ale w średnim formacie mogą nas pozytywnie zaskoczyć

Czego oczekiwać po filmach Kentmere? To ta sama klasa filmów co Ilford Pan. Otrzymujemy więc materiały typowo budżetowe, o dosyć dużym kontraście, którew trudnych warunkach oświetleniowych mogą ukazać nam niektóre swoje wady .Nadal jednak przy odpowiedniej ekspozycji i dobrym wołaniu powinny być nam w stanie zaoferować profesjonalnie wyglądające rezultaty, zwłaszcza że tym razem otrzymamy też dużo lepsza jakość przez sam fakt fotografowania aparatami średnioformatowymi.

Kentmere Pan 100 to niskoczuły film panchromatyczny z drobnym ziarnem, niezłą ostrością, średnio-wysokim kontrastem, przyzwoita tonalnością, który przy okazji powinien być dość wybaczający jeśli chodzi i niedoświetlenie czy prześwietlenie. Kentmere Pan 400 to z kolei film o wysokiej czułości, który odznacza się mocnym kontrastem, widocznym ziarnem i podbitymi czerniami. Prywatnie uważam, że jest to materiał bardzo zbliżony do Ilforda Pan 400.

Podsumowując, raczej nie będą to filmy, które zachwycą purystów analogowego obrazu, ale w przypadku hobbystycznego fotografowania niuanse te pozostaną zapewne bez większego znaczenia.

Zdjęcia przykładowe:

Kentmere Pan 100, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 100, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 400, fot. Ilford / Matt Parry

Kentmere Pan 400, fot. Ilford / Matt Parry

Cena i dostępność

Filmy Kentmere Pan 100 i Pan 400 w formacie 120 dostępne są w cenach 5 GBP za rolkę, co w przeliczeniu daje nam ok. 27 zł i biorąc pod uwagę cenę filmu w wersji 135 oraz ceny innych filmów Ilforda, takiej też ceny powinniśmy się spodziewać w polskich sklepach. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy pojawią się u nas pierwsze dostawy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ilfordphoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
Kiedy w końcu Canon otworzy swój bezusterkowy system na optykę firm zewnętrznych? Jak dowiadujemy się z rozmowy z przedstawicielem firmy, negocjacje z producentami zmierzają już ku...
19
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)