Ilford Pop-up Darkroom - rozkładana przenośna ciemnia fotograficzna

Autor: Maciej Luśtyk

21 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Kiedyś amatorzy adaptowali na ciemnie łazienki lub piwnice. Teraz zrobią ją nawet w sypialni. Ilford Pop-up Darkroom to rozkładana ciemnia fotograficzna dla wszystkich, którym brakuje miejsca na zabawę z własnoręcznym wywoływaniem filmów i odbitek.

Nowy pomysł Ilforda to rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Ilford Pop-up Darkroom to w zasadzie nic innego jak rozkładany wyciemniony i uszczelniony namiocik, który pomieści stolik z niezbędnymi akcesoriami i jedną osobę. Raczej nie więcej, gdyż przestrzeń robocza wynosi raptem 1,3 x 1,3 m, a całość ma 2,2 m wysokości. Jak widzimy na zdjęciu, powinno to pozwolić na rozstawienie statywu i 3 niewielkich tacek z chemią. Mamy także uchwyt do zawieszenia lampki ciemniowej, a także wywietrzniki u spodu, które pozwolą na podłączenie wentylatora i umożliwienie cyrkulacji powietrza.

Małe jest piękne, ale czy także wygodne?

Brzmi to piękne, ale może okazać się problematyczne w praktyce. Po pierwsze, czarne wnętrze będzie sprawiać, że praca będzie mało komfortowa nawet przy otwartych „drzwiach”. Po drugie, bez opcjonalnych wentylatorów w środku błyskawicznie zrobi się bardzo duszno, a po trzecie w tego typu miejscu raczej nie zmieścimy zlewu i nie podłączymy bieżącej wody. Dodatkowo, gdy już włożymy do namiotu cały nasz ciemniony zestaw szybko okaże się, że wcale nie jest to takie tymczasowe rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać.

Tak czy inaczej ciemniowy namiot Ilforda będzie atrakcyjną opcją dla osób, które chciałby pobawić się we własnoręczne wywoływanie odbitek bez konieczności przekształcania w ciemnię całego pomieszczenia.

Do namiotu dokupisz też gotowy ciemniowy zestaw startowy

Razem z namiotem na rynku zadebiutuje także zestaw Ilford & Paterson Darkroom Starter Kit, który zawierać ma wszystko, co potrzebne, by rozpocząć przygodę z ciemnią. Otrzymamy więc 25 arkuszy papieru Ilford Multigrade RX Deluce Pearl w formacie 8x10”, 500 ml wywoływacza Ilford Multigrade, 500 mm przerywacza Ilford Ilfostop i 500 mm utrwalacza Ilford Rapid Fixer. Do tego dwie menzurki i pojemności 1200 i 150 ml, mikser do chemii, termometr, 3 tacki w rozmiarze 8x10”, trzy szczypce i lupę ciemniową do poprawnego ustawiani ostrości pod powiększalnikiem (powiększalnik oczywiście musimy dokupić osobno).

Cena i dostępność

Oficjalna cena Ilford Pop-up Darkroom jeszcze nie jest znana, serwis Digital Camera World donosi jednak, że zestaw będzie kosztował ok. 265 dolarów, czyli ok. 1050 zł. Zestaw Ilford & Paterson Darkroom Starter Kit kosztować ma z kolei ok. 150 dolarów (ok. 590 zł).

Nowe akcesoria pojawić mają się w sprzedaży w ostatnim kwartale 2021 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowe kable w ofercie TetherTools - łamane końcówki i bardziej stabilny sygnał
Nowe kable w ofercie TetherTools - łamane końcówki i bardziej stabilny sygnał
Na polski rynek trafiają nowe kable marki TetherTools. Ofertę po raz pierwszy wzbogacają modele z dwoma łamanymi końcówkami, a także 9-metrowy kabel USB-C z podwójnym wzmacniaczem...
5
Quadralite SVL 800S - kompaktowy LED ze snootem
Quadralite SVL 800S - kompaktowy LED ze snootem
Next77, polski dystrybutor marki Quadralite, ogłasza wprowadzenie nowej lampy LED - Quadralite SVL-800S. To pierwsza lampa LED ze zintegrowanym snootem optycznym, która wzbogaca serię...
6
Lampy Quadralite SVL 20% taniej do końca czerwca
Lampy Quadralite SVL 20% taniej do końca czerwca
Quadralite startuje z kolejną promocją na oświetlenie LED. Kompaktowe lampy z serii SVL przez cały najbliższy miesiąc kupicie z 20-procentowym rabatem.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)