DRoom - nowoczesny koreks, który nie wymaga ciemności

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Koreksy występują w różnych kształtach i kolorach, ale mają jedną wspólną wadę - wymagają, by ładować do nich film w kompletnej ciemności. Nowy projekt pozbywa się tego problemu i pozwalać ma na wywoływanie filmów w dowolnych warunkach.

Czasem nie warto wymyślać koła na nowo. Co jednak gdy koło nie jest doskonałe? Amatorzy fotografii z Hong Kongu postanowili opracować nowoczesny koreks, który pozbywałby się podstawowej wady tego akcesorium. Konieczność ładowania filmów w ciemności, lub w specjalnym rękawie może przysporzyć sporo trudności, zwłaszcza początkującym adeptom fotografii analogowej, a dodatkowo naraża nas na utratę zdjęć. Z urządzeniem o nazwie DRoom nigdy więcej nie będziemy sobie zaprzątać tym głowy.

Koreks wymyślony na nowo

D Room to nic innego jak modułowy koreks, ze specjalnym adapterem, który pozwala na ładowanie filmu na szpulę bezpośrednio z kasety z filmem. Oferuje też specjalne kontenerki na chemię, pozwalające ograniczyć liczbę potrzebnych akcesoriów w ciemni. Według twórców, urządzenie jest w stanie obsłużyć zarówno małoobrazkowy format 35 mm, jak i film średnioformatowe 120.

Póki co projekt jest w fazie finansowania na platformie Kickstarter i z pewnością mógłby ulec pewnym poprawom. Przede wszystkim całość mogłaby być nieco mniejsza. Zwłaszcza, że twórcy reklamują swój produkt jako rozwiązanie do wywoływania filmów z plenerze. Z pewnością jest to jednak po prostu bardzo atrakcyjna alternatywa dla osób, które chciałyby wygodnie wywoływać filmy w domowym zaciszu.

Cena i dostępność

DRoom możemy zamówić w ramach zbiórki społecznościowe w cenie ok. 330 zł. Zestaw zwierać będzie koreks, adapter ładowania, 3 konkerenki na chemię (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz) oraz zestaw odczynników do wywoływania filmów czarno-białych lub kolorowych (w zależności od wybranego wariantu).

Na chwilę obecną twórcy projektu zebrali ok. 15% kwoty potrzebnej na jego sfinansowanie, biorąc jednak pod uwagę popularność tego typu przedsięwzięć nie powinni mieć problemu na zebranie pełnej sumy. Jeśli zbiórka zakończy się sukcesem, gotowe koreksy powinny trafić do wspierających w czerwcu 2024 roku.

W przypadku znacznego przekroczenia celu kampanii, twórcy mają w planach rozbudować zestaw m.in. o uchwyt do wyciągania filmu, klips do suszenia czy wbudowany timer.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Film Ferrania P33 - nowy czarno-biały film na bazie powojennej formuły
Film Ferrania P33 - nowy czarno-biały film na bazie powojennej formuły
Film Ferrania przywraca na rynek kolejny klasyczny materiał światłoczuły. Tym razem to film P33 - unowocześniony negatyw bazujący na formule z I połowy XX wieku.
1
Dzień otwarty z marką Quadralite w sklepie Fotoforma
Dzień otwarty z marką Quadralite w sklepie Fotoforma
Next77, wyłączny dystrybutor marki Quadralite zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Warszawie 29 lutego w sklepie Fotoforma!
6
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Seria "crossbody" od producenta toreb i plecaków dla fotografów to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają mobilnego centrum organizacji rzeczy osobistych. Saszetki Wandrd X1 to...
12
Powiązane artykuły