Kalendarz Lavazza 2018 - nowe, zaangażowane oblicze

Ostatnie odsłony kalendarza Lavazza odchodziły od rozbuchanych stylizacji, które były niegdyś jego znakiem rozpoznawczym. Najnowsza edycja idzie jeszcze dalej, stając się nośnikiem dla swojego rodzaju kampanii społecznej.

Autor: Maciej Luśtyk

30 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zeszłoroczny kalendarz Lavazza zamykał realizowany na przestrzeni trzech lat projekt “obrońców Ziemi”, oddający hołd małym lokalnym społecznościom, których życie obraca się wokół zasobów naturalnych. Trylogia ta dość mocno odbiegała od mocno stylizowanych sesji, które stanowiły centralny punkt wcześniejszych odsłon kalendarza. Podobne zjawisko obserwowaliśmy też w przypadku kalendarza Pirelli.

Jednak podczas gdy tamten wrócił na bardziej “popularne” tory, kalendarz Lavazza 2018 idzie o krok dalej, stając się chyba najbardziej zaangażowanym społecznie projektem, z jakim mieliśmy do tej pory styczność w przypadku tego typu przedsięwzięć.

Ratunek dla planety

 

fot. Platon, Kalendarz Lavazza 2018

Temat przewodni najnowszego kalendarza “2030 - A ty, co robisz?” nawiązuje do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, których realizację w 2015 zapowiedziały narody wchodzące w skład ONZ. To cele takie jak: zapewnienie równego dostępu do edukacji, ochrona bioróżnorodności mórz, przeciwdziałanie zmianom klimatu, walka z głodem i ubóstwem czy eksploatacja odnawialnych źródeł energii, których realizacja ma sprawić, że do do 2030 roku poprawi się zarówno kondycja człowieka, jak i naszej planety.

Kalendarz Lavazza 2018 to 17 portretów znanych osobistości, którzy przy akompaniamencie własnych doświadczeń spinanych na kartach kalendarza stają się ambasadorami wspomnianych celów. Od walczącej o ochronę oceanów Alexandry Cousteau do Carla Petriniego, założyciela organizacji Slow Food. Od znakomitego tenisisty Andre Agassiego do dyrektora Sieci Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju przy ONZ, Jeffreya Sachsa, twórcy Błękitnej Ekonomii Guntera Pauliego czy współzałożyciela Rainforest Alliance Daniela Katza. Według twórców, nowy kalendarz jest skierowanym do nas wszystkich wezwaniem do działania, przypominającym o zbiorowej odpowiedzialności za Ziemię.

 

fot. Platon, Kalendarz Lavazza 2018

Za realizację projektu odpowiedzialny był Platon, brytyjski fotograf greckiego pochodzenia, który międzynarodową sławę zyskał między innymi dzięki oryginalnym portretom znanych postaci świata polityki, biznesu, technologii i rozrywki.

- Zgodnie z moją rolą aktywisty i kulturowego prowokatora, tym projektem próbowałem zainicjować poważną debatę na temat naszych standardów moralnych oraz znaczenia dobrego przywództwa. W kalendarzu nie ma negatywnych uczuć, nie szuka się winnych, jest tylko energia i pasja: jest to zatem pozytywna rewolucja. Mamy 17 wyjątkowych historii, które mogą być źródłem inspiracji oraz motywacji dla społeczności odpowiedzialnych globalnych obywateli, kierujących się empatią i głębokim szacunkiem dla służby - opowiada fotograf.

Kalendarz Lavazza 2018 - zobacz więcej zdjęć

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)
 

- 26. edycja kalendarza Lavazza to również powrót, po 16 latach, do czarno-białych zdjęć: w połączeniu z obiektywem Platona technika ta staje się bardzo nowoczesna. Zdjęcia mają bezpośredni, prosty styl i przedstawiają naszych bohaterów tak autentycznie, jak to tylko możliwe - dodaje Michel Mariani, dyrektor kreatywny agencji Armando Testa, odpowiedzialnej za realizację projektu.

Więcej informacji na temat Kalendarza Lavazza znajdziecie pod adresem calendar.lavazza.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
17
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
28
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)