Kalendarz Lavazza 2024 - nieznane oblicze Afryki

Trzech młodych fotografów i trzech amabasadorów - nowa odsłona kalendarza Lavazza skupia swoją uwagę na temacie współpracy i odkrywa przed nami kreatywne oblicze Afryki. Po kilku latach powraca jednak do bardziej zaangażowanej społecznie formy.

Autor: Maciej Luśtyk

25 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Kalendarz Lavazza to za każdym razem ciekawa niespodzianka. Choć jego twórcy uderzają zwykle w lżejsze tony, niż koledzy odpowiedzialni za kalendarz Pirelli, każda jego kolejna odsłona (a przynajmniej w ostatnich latach) obiera oryginalne wizualne ścieżki. Nie inaczej jest i w edycji na rok 2024, choć tym razem wszystko podszyte jest tu konkretnym przesłaniem, co przywodzi na myśl społecznie zaangażowane odsłony kalendarza z końca ostatniej dekady.

Razem, możemy więcej

 

Po zeszłorocznym frywolnym, jubileuszowym kalendarzu stworzonym przez Alex Prager, tym razem otrzymuje efekt współpracy trójki młodych afrykańskich fotografów - Thandiwe Muriu (Kenia), Daniela Obasiego (Nigeria) i Aarta Verripsa (RPA)-  oraz 3 ambasadorów-aktywistów, którzy mają posyłać w świat myśl hasło przewodnie kalendarza - More Than Us.

Jak czytamy w opisie projektu „kalendarz opisuje i promuje koncepcję partnerstwa w każdym znaczeniu, począwszy od umiejętności bycia otwartym na innych, będącej nawiązaniem do poprzedniej edycji pod nazwą Yes, We're Open, aż po odkrywanie piękna współpracy, wzajemnych inspiracji i łączenia sił w oparciu o wzajemny szacunek, w celu stworzenia czegoś znacznie większego”.

 

Ambasadorami tegorocznej edycji są: somalijska modelka, autorka i aktorka Waris Dirie, wieloletnia orędowniczka przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych; laureat Nagrody Nobla Denis Mukwege, światowej sławy chirurg ginekologiczny i założyciel szpitala Panzi w Bakavu w Demokratycznej Republice Konga, z którym współpracuje Fundacja Lavazza oraz południowoafrykańska aktywistka Zulaikha Patel, która skupiła uwagę mediów na problemie rasizmu w postapartheidowej RPA i była laureatka Young Activist Summit 2022.

3 spojrzenia na afrykańską fotografię

Jeśli chodzi o płaszczyznę wizualną, Kalendarz Lavazza 2024 łączy w sumie 3 różne projekty i spojrzenia na afrykę, co z jednej strony jest przyjemną kontrą dla projektów realizowanych zwykle przez pojedynczego fotografa, a z drugiej podkreślać ma swobodę ekspresji, z jaką związana jest tegoroczna edycja.

„Projekt przypomina nam, że Afryka nie jest osobliwością, ale wyrazem bogactwa kulturowego i różnorodności. Można to zobaczyć w serii Camo Thandiwe Muriu, gdzie bohaterowie wyróżniają się, ale też wtapiają w tło i żywe wzory tradycyjnych tkanin. Ta wizja obecna jest także w łagodnym, surrealistycznym świecie Daniela Obasiego, który zachęca nas do refleksji nad koncepcjami aktywizmu, polityki i relacji międzyludzkich, a także w wyrazistej, oszczędnej estetyce Aarta Verripsa, który zawsze poszukuje niekonwencjonalnych i nowych pomysłów na piękno” - komentują twórcy.

Kalendarz Lavazza 2024:

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)
 

Według Michele Mariani, która nadzorowała kreatywny aspekt Kalendarza: „Kalendarz Lavazza 2024 celebruje cenną wartość współpracy (…) Podejmowanie złożonych wyzwań wymaga dzielenia się pomysłami, talentem i szacunkiem. Najlepsze pomysły to te, które wynikają z wymiany doświadczeń i wzajemnych wpływów, ponieważ nikt z nas nie jest tak doskonały w pojedynkę, w porównaniu do tego, czym stajemy się będąc razem”.

Tegoroczny kalendarz stanowi także zapowiedź działań, które firma będzie podejmować w nadchodzącym roku, na który przypada 20-lecie istnienia Fundacji Giuseppe e Pericle Lavazza.

Więcej informacji o projekcie, biorących w nim udział fotografa i poszczególnych zdjęciach znajdziecie na stronie lavazza.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
20
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły