Kalendarz Lavazza 2021 to najlepsza edycja od lat i świetny pokaz różnorodności fotografii

W tym roku Kalendarz Lavazza przyjął wyjątkową formę. Za jego wygląd odpowiadało bowiem aż 13 światowej sławy fotografów, z których każdy przygotował osobisty projekt. Po raz pierwszy kalendarz jest też dostępny do kupienia.

Autor: Maciej Luśtyk

17 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Kalendarz Lavazza na rok 2021 to przykład tego, że pandemia koronawirusa może mieć pozytywny wpływ na wygląd projektów artystycznych. Ze względu na wiosenne lockdowny, osoby odpowiedzialne za jego realizację zdecydowały się na inne niż zwykle podejście. Zamiast jednego dużego projektu autorstwa jednego fotografa, otrzymujemy aż 13 różnych interpretacji tematu przewodniego "The New Humanity 2021", które wyszły spod ręki (a właściwie spod palca) jednych z najbardziej znanych współczesnych fotografów.

Po raz pierwszy od dawna, przedsięwzięcie Lavazzy nie wieje nudą

Za sterami najnowszej edycji kalendarza zasiedli: David LaChapelle, Simone Bramante, Martin Schoeller, Ami Vitale, Christy Lee Rogers, Steve McCurry, Joey L., Carolyn Drake, Denis Rouvre, Eugenio Recuenco, Charie Davoli, Martha Cooper i Toiletpaper. W efekcie, po latach wałkowania miałkiego pod względem fotograficznym tematu środowiska i zeszłorocznym puszczeniu oka w stronę rozbuchanych stylizacji z dawnych lat kalendarza, otrzymujemy projekt, który śmiało można nazwać najbardziej ambitną, a przynajmniej urozmaiconą odsłoną Lavazza Calendar, z jaką mieliśmy do tej pory do czynienia.

fot. Christy Lee Rogers, okładka / Lavazza Calendar 2021

fot. Denis Rouvre, Styczeń / Lavazza Calendar 2021

fot. Carolyn Drake, Luty / Lavazza Calendar 2021

fot. Steve McCurry, Marzec / Lavazza Calendar 2021

fot. Charlie Davoli, Kwiecień / Lavazza Calendar 2021

fot. Ami Vitale, Maj / Lavazza Calendar 2021

fot. Martha Cooper, czerwiec / Lavazza Calendar 2021

fot. David La Chapelle, lipiec / Lavazza Calendar 2021

fot. Martin Shoeller, sierpień / Lavazza Calendar 2021

fot. Joey L., wrzesień / Lavazza Calendar 2021

fot. Eugenio Recuengo, październik / Lavazza Calendar 2021

fot. Simone Bramante, listopad / Lavazza Calendar 2021

fot. Toiletpaper, grudzień / Lavazza Calendar 2021

„W czasach ciągle zmieniających się zasad życia społecznego, w których konieczne stają się bariery i dystans między jednostkami, społecznościami i narodami, Lavazza stara się budować mosty między ludźmi, zbliżając ich do siebie poprzez uniwersalny język sztuki. Jej celem jest ukazanie niezwykłej odporności ludzi i wzbudzenie uczucia nadziei, które pozwolą na stworzenie „New Humanity” – nowej definicji człowieczeństwa. Marka chce dać impuls do obudzenia”. - czytamy w opisie tegorocznej edycji kalendarza.

Kalendarz Lavazza 2021 to nie tylko zdjęcia

Inicjatywę New Humanity 2021 wspiera również sześciu ambasadorów z obszaru kultury wezwanych do zgłębienia  i wzmocnienia wielorakich znaczeń New Humanity oraz pobudzenia jeszcze głębszej refleksji nad procesem ponownego otwarcia, wychodząc z własnego doświadczenia i wrażliwości. Są to architekt Carlo Ratti, projektantka Stella Jean, pisarz Alessandro Baricco, aktorka Kiera Chaplin, autorka tekstów i piosenkarka Patti Smith oraz dyrektor generalny Save the Children InternationalInger Ashing. Działają w światach równoległych do fotografii, które wzbogacają interpretacje koncepcji „New Humanity” przy użyciu różnych języków i form wyrazu: projekt, myśl pisana, utwór muzyczny, projekt architektoniczny.

- Dla Lavazzy The New Humanity 2021 to nie tylko nowy kierunek narracji, ale także awangarda artystyczna, dla której chcieliśmy wokół nas skupić ludzi z uniwersum Lavazzy i nie tylko - mówi Francesca Lavazza. - W efekcie opracowaliśmy wzniosłe dzieło na bazie obrazów i myśli, stworzone przez niewidzialną sieć talentów, które są bardzo zróżnicowane, ale zjednoczone w używaniu ich wrażliwości i umiejętności jako ambasadorzy, którzy mogą skłonić nas do myślenia o uniwersalnych wartościach, które są prawdziwą esencją istot Ludzkich.

I tak właśnie pełny obraz przedsięwzięcia The New Humanity możemy oglądać na stronie calendar.lavazza.com. Oprócz obszernych materiałów zza kulis i opisów poszczególnych projektów znajdziecie tam także sekcje poświęcone wspomnianym wyżej ambasadorom z obszaru kultury, których działalność wspiera w tym roku fotograficzny rdzeń kalendarza. Ważną częścią tegorocznego przedsięwzięcia był też premierowy performance, który możecie obejrzeć powyżej.

Po raz pierwszy kalendarz Lavazza jest dostępny także dla zwykłych śmiertelników

Nie jest tajemnicą, że fizyczne wersje publikacji takich jak Kalendarz Pirelli czy właśnie Kalendarz Lavazza są niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. Zazwyczaj trafiają one w ręce starannie wyselekcjonowanych partnerów biznesowych czy gwiazd, co tylko podnosi ich prestiż i nadaje im rangę dzieła sztuki. Tym razem Lavazza zdecydowała się jednak na odstępstwo od reguły.

Kalendarz, a także autorskie odbitki fotografów biorących udział w przedsięwzięciu do 26 listopada 2020 roku możemy kupić za pośrednictwem sklepu/aukcji na stronie auction.lavazza.com. Ceny odbitek są już poza zasięgiem większości zwykłych pożeraczy fotografii, ale sam kalendarz możemy kupić w całkiem przystępnej cenie 30 euro. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że jego edycja jest limitowana do 1000 sztuk.

Jeśli więc macie w rodzinie fana kawy i fotografii, właśnie znaleźliście świetny pomysł na prezent.

Więcej informacji o Kalendarzu Lavazza 2021 znajdziecie na stronie calendar.lavazza.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny...
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy...
6
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)