Dokument o Platonie dostępny do obejrzenia za darmo

0

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotografie Platona Antoniu można lubić bądź nie, to jednak jedna z tych postaci, które swoją postawą wyrobiły sobie światową markę. Netflix właśnie udostępnił na Youtubie dokument o fotografie.

Pochodzący z Grecji Platon Antoniou, to jeden z tych fotografów, którzy pod swoim dorobkiem może podpisywać się wyłącznie imieniem. I nie chodzi tu nawet o osobliwą fantazję rodziców, ale rozpoznawalny na kilometr styl, który przysporzył mu popularności na całym świecie.

Twórcę kojarzy się głównie z czarno-białymi, często przerysowanymi (za sprawą wykorzystania obiektywów ultraszerokokątnych) portretami gwiazd. Dla jednych estetyka błędu i gwałt na sztuce portretu, dla innych unikalne spojrzenie, penetrujące duszę fotografowanych osób. Nieważne jednak czy zdjęcia Platona do nas trafiają czy też nie, jest to postać, którą na pewno warto znać, choćby ze względu na mocno określony zakres działań artystycznych.

W jego portfolio, obok zdjęć polityków, celebrytów i sesji dla czołowych marek ze świata mody, znajdziemy m.in. projekty społecznie zaangażowane, które poprzez fotografie starają się dać głos mniejszościom i poszkodowanym z całego świata. W tym celu Platon założył nawet specjalną organizację (The People’s Portfolio). Pokłosiem tych działań jest m.in. realizacja oryginalnej edycji kalendarza Lavazza na rok 2018.

Dokument o fotografie w 2017 zrealizował Netflix, w ramach serii „Abstract: The Art of Design”. Teraz cały cykl został udostępniony do obejrzenia za darmo na kanale wydawcy w serwisie Youtube. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji go zobaczyć, macie obowiązkową pozycję do nadrobienia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły