Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dokument o Platonie dostępny do obejrzenia za darmo

0

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografie Platona Antoniu można lubić bądź nie, to jednak jedna z tych postaci, które swoją postawą wyrobiły sobie światową markę. Netflix właśnie udostępnił na Youtubie dokument o fotografie.

Pochodzący z Grecji Platon Antoniou, to jeden z tych fotografów, którzy pod swoim dorobkiem może podpisywać się wyłącznie imieniem. I nie chodzi tu nawet o osobliwą fantazję rodziców, ale rozpoznawalny na kilometr styl, który przysporzył mu popularności na całym świecie.

Twórcę kojarzy się głównie z czarno-białymi, często przerysowanymi (za sprawą wykorzystania obiektywów ultraszerokokątnych) portretami gwiazd. Dla jednych estetyka błędu i gwałt na sztuce portretu, dla innych unikalne spojrzenie, penetrujące duszę fotografowanych osób. Nieważne jednak czy zdjęcia Platona do nas trafiają czy też nie, jest to postać, którą na pewno warto znać, choćby ze względu na mocno określony zakres działań artystycznych.

W jego portfolio, obok zdjęć polityków, celebrytów i sesji dla czołowych marek ze świata mody, znajdziemy m.in. projekty społecznie zaangażowane, które poprzez fotografie starają się dać głos mniejszościom i poszkodowanym z całego świata. W tym celu Platon założył nawet specjalną organizację (The People’s Portfolio). Pokłosiem tych działań jest m.in. realizacja oryginalnej edycji kalendarza Lavazza na rok 2018.

Dokument o fotografie w 2017 zrealizował Netflix, w ramach serii „Abstract: The Art of Design”. Teraz cały cykl został udostępniony do obejrzenia za darmo na kanale wydawcy w serwisie Youtube. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji go zobaczyć, macie obowiązkową pozycję do nadrobienia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
69
0
Powiązane artykuły