Przegląd Portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie

Autor: Łukasz Kacperczyk

3 Kwiecień 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Podczas zbliżającego się IV Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja "Przeglądu Portfolio" - imprezy mającej na celu umożliwienie młodym twórcom skonfrontowanie swoich prac z opinią fachowców. Chętni będą mogli dowiedzieć się, jak ich zdjęcia oceniają uznani fotografowie, kuratorzy, krytycy sztuki, redaktorzy magazynów fotograficznych. Polecamy.

Krakowska Galeria f5 zaprasza na Przegląd Portfolio. Z okazji IV Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie można poddać swoje prace bezwględnej krytyce zaproszonych przez organizatorów recenzentów. Impreza odbędzie się 13 maja 2006 w Galerii Starmach. Wśród fachowców oceniających zdjęcia znaleźli się tacy fachowcy jak: Marek Grygiel, Adam Mazur, Krzysztof Miękus, Wacław Wantuch czy Andrzej Zygmuntowicz.

Najlepsze fotografie lub cykle zostaną nagrodzone. Najwyższym wyróżnieniem będzie prezentacja w programie głównym przyszłorocznego V Miesiąca Fotografii w Krakowie. Pozostałe nagrody to publikacja zdjęć w Fotopolis.pl oraz na łamach miesięczników "Pozytyw", "Laif" i "Dlaczego".

Więcej szczegółów (w tym wszystkie niezbędne terminy oraz krótkie notki o recenzentach) w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.

PRZEGLĄD PORTFOLIO 13.05.2006
IV MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE

Po raz pierwszy w ramach trwania Miesiąca Fotografii w Krakowie przygotowany został Przegląd Portfolio z udziałem kilkunastu recenzentów. Wśród nich znaleźli się uznani fotograficy, kuratorzy, krytycy sztuki, redaktorzy magazynów fotograficznych, właściciele galerii, wykładowcy wyższych i prywatnych uczelni artystycznych i fotograficznych, specjaliści od technologii rejestracji obrazu.

Spotkanie kierowane jest głównie do młodych twórców, absolwentów uczelni artystycznych i wszystkich miłośników tej dziedziny sztuki. Celem organizatorów jest, aby uczestnicy spotkania mogli w bezpośrednim kontakcie z profesjonalistami odebrać wskazówki, które mogą przyczynić się w znacznym stopniu do ich dalszego rozwoju poprzez nowe publikacje, prezentacje i okazać się pomocne przy realizacji autorskich projektów. Wszelkie informacje znajdują się na stronach: www.f5-ksiegarnia.pl (organizatora przeglądu) oraz www.photomonth.com (oficjalna strona organizatorów Miesiąca Fotografii w Krakowie).

RECENZENCI:

MAREK GRYGIEL - ukończył Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Kurator programu fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W latach 1983-2006 kierował działalnością Małej Galerii w Warszawie. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel i redaktor pisma fotograficznego FOTOTAPETA (od kilku lat wersja internetowa). Współpracował m.in. z Images, European Photography, Foto, Exit, Fotografia, Imago. Fotoedytor Gazety Wyborczej.

KRZYSZTOF JABŁONOWSKI - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1992). W 1993 roku otrzymał stypendium naukowe z ramienia Unii Europejskiej, dzięki któremu odbył studia fotograficzne w Salisbury College of Art. w Wielkiej Brytanii, zakończone Professional Qualifying Examination (PQE). Obecnie wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni fotografii.

ŁUKASZ KACPERCZYK - redaktor portalu internetowego www.fotopolis.pl

JACEK KOWALCZYK - fotograf, wieloletni współpracownik Henry's Fotoservice GesmbH i Foto Profi-Line Bildagentur w Wiedniu. Od ponad 6 lat zajmuje się szkoleniami m.in. z zakresu wdrażania cyfrowych aparatów fotograficznych Olympus.

MONIKA KOZIEŃ-ŚWICA - historyk Sztuki (UJ), pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, wykładowca ASP w Krakowie, krytyk sztuki, kurator wystaw (także niezależnych projektów m.in. "domowatmosfera").

ADAM MAZUR - krytyk i historyk sztuki, amerykanista, doktorant Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kurator CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Redaktor magazynu Obieg (www.obieg.pl). Publikował m.in. w Tekstach Drugich, Fototapecie, Pozytywie, Imago, Formacie, Kwartalniku Fotografia, Kwartalniku Filmowym. Korespondent magazynu Flash Art.

KRZYSZTOF MIĘKUS - fotograf, dziennikarz, kurator wystaw, redaktor naczelny miesięcznika "Pozytyw".

MARTA MISKOWIEC - antropolog kultury, pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w którym prowadzi Pracownię Fotografii Społecznej. Autorka tekstów, kurator wystaw i niezależnych projektów.

AGATA PANKIEWICZ - projektant, fotograf. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie (dyplom w 1987). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie adiunkt na Wydziale Grafiki ASP na którym prowadzi samodzielną Pracownię Fotografii. Współpracuje jako krytyk z organizatorami Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

JULIUSZ SOKOŁOWSKI - fotograf, wydawca, filolog polski, współtwórca koalicji Latarnik. Prowadzi warsztaty fotograficzne w Instytucie Kultury Polskiej przy Uniwersytecie Warszawskim. Autor licznych wystaw w kraju i za granicą. Autor fotografii m.in. do albumów: "Adres" i "Antoni Rząsa. Prace" - który nagrodzono jako książkę roku 2005.

LESZEK SZURKOWSKI - Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1973 roku. Doktorat i habilitacja w zakresie fotografii i multimediów. Zajmuje się fotografią i fotoilustracją, projektowaniem książek i wydawnictw. W latach 1992-2003 profesor wizytujący Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1964 roku uczestniczył w przeszło 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych. W latach 1965-2005 zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Publikował prace m.in. na łamach: Communication Arts Magazine, Graphis, Graphic Excellence USA, Masters of Photography, APA Awards Book i Photo District News, Pozytyw.

WOJTEK TKACZYŃSKI - fotograf, dziennikarz, specjalista od czarno-białej obróbki obrazu, redaktor miesięcznika "Pozytyw", wykładowca Akademii Fotografii.

ŁUKASZ TRZCIŃSKI - od 15 lat zajmuje się reportażem społecznym i portretem. Pracował w prawie 40 krajach, najbardziej reprezentatywne prace powstały podczas wizyt w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Indiach Rosji i na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach w kraju i zagranicą, m.in. Pictures of The Year International, Fujifilm Europress Awards, jest zwycięzcą European Central Bank Annual Photo Awards w 2004, jego prace dwukrotnie otrzymały tytuł Zdjęcia Roku Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej(1999, 2002). Publikował m.in. w Przekroju, Polityce, National Geographic-Polska, Magazynie Rzeczpospolitej, Stern, Le Monde, The Guardian. Członek prestiżowej niemieckiej agencji Laif, współzałożyciel Fundacji Imago Mundi zajmującej się promocją fotografii i jej autorów, współwłaściciel agencji fotograficznej Visavis.pl.

WACŁAW WANTUCH - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest autorem książki
Kamień wawelski? (wyd. Castor, Kraków 1992),
Inscenizacja teatralna:
Kamień, światło, dźwięk, (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 1992).
Jego Fotografie zostały opublikowane w albumach:
Kraków (wyd. Sepia Collection, Kraków 2001), Akt (wyd. Bosz, Olszanica 2003),

Kraków (wyd. Art Partner, Kraków 2003), Akt 2 (wyd. Bosz, Olszanica 2006).
Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

ANDRZEJ ZYGMUNTOWICZ - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (1988). Organizator życia fotograficznego m.in. prezes Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego (1979-85, 89-90), Związku Polskich Artystów Fotografików (1991-94), od 1992 szefuje Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Wykładowca Akademii Fotografii. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik stu kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Zilustrował ponad czterdzieści książek kulinarnych, kilkadziesiąt kampanii reklamowych i kilkaset artykułów prasowych.

Rejestracja uczestników:

Galeria f5 & księgarnia fotograficzna

ul. Węgierska 7, Kraków-Podgórze, godz. 15.30

Miejsce Przeglądu Portfolio:

Galeria Starmach

ul. Węgierska 5, Kraków-Podgórze, godz. 16.05

Czas trwania Przeglądu Portfolio: godz. 16.05 - 20.05

PLAN PRZEBIEGU SPOTKANIA:

1. Rejestracja, informacja o przebiegu spotkania - Galeria f5.
2. Rozpoczęcie Przeglądu Portfolio w Galerii Starmach (przedstawienie recenzentów oraz możliwości nagradzania wybranych fotografii/projektów/teczek).
3. Konsultacje indywidualne i grupowe (przez cały czas trwania spotkania do dyspozycji uczestników będzie komputer PC, rzutnik multimedialny, ekran).
4. Podsumowanie P P przez recenzentów i organizatorów, (poinformowanie o nagrodzonych autorach, fotografiach, projektach).
5. Poczęstunek.
6. Odbiór materiałów przygotowanych dla uczestników Przeglądu Portfolio przez partnerów i sponsorów spotkania.

NAGRODY:

Główna nagroda dla wyróżnionego projektu/fotografii w P P: realizacja wystawy podczas kolejnej V edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie 2007 w programie głównym.

Wyróżnienia P P: publikacja wybranych fotografii/projektu w miesięczniku POZYTYW w 2006 roku, na łamach portalu internetowego fotopolis.pl, w miesięcznikach LAIF, DLACZEGO.

Info/rezerwacja/potwierdzenie uczestnictwa w P. P.:

www.f5-ksiegarnia.pl

e-mail: krzysiek@f5-ksiegarnia.pl

{IITL|tel./fax 12 423 59 32

Koszty uczestnictwa 40 zł.

Udział w P. P. gwarantowany jest dla pierwszych 25 zgłoszeń.

Każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie udziału, identyfikator, katalog MF 2006 oraz materiały promocyjne partnerów P. P.

Wpłaty przyjmowane są przelewem po wcześniejszym kontakcie z organizatorem.

Partnerzy Przeglądu Portfolio:

OLYMPUS POLSKA SP. Z O.O.

DELSEY

AKADEMIA FOTOGRAFII

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16