Internetowe warsztaty fotoreportażu

Autor: Łukasz Kacperczyk

1 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawskie Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego zapraszają na internetowe warsztaty fotoreportażu. Zajęcia pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, Tadeusza Rolke oraz Macieja Skawińskiego rozpoczynają się już 18 lutego.

Poniżej zamieszczamy obszerną informację prasową organizatorów wraz ze szczegółami dotyczącymi terminów, opłat i programu.

Pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, Tadeusza Rolke oraz Macieja Skawińskiego ruszają pierwsze w Polsce internetowe warsztaty fotoreportażu. Warsztaty organizowane są przez Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego. Pierwsze zajęcia będą miały miejsce już 18 lutego i odbywać się będą co tydzień.

Pomysł warsztatów zrodził się z zaobserwowanego dużego zainteresowania fotografią dokumentalną i reportażową. Głównym celem warsztatów jest stworzenie szansy osobom pasjonującym się fotografią dokumentalną, przede wszystkim z małych ośrodków wiejskich i miejskich, gdzie możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pogłębiania wiedzy jest bardzo ograniczona.

Zadania projektu realizowane będą na kilku płaszczyznach:

I. Część teoretyczna obejmie cykl 12. wykładów z zakresu teorii, estetyki i historii fotografii, publikowanych na stronie internetowej

II. Na część praktyczną kursu złożą się:
1. Analiza warsztatowa zdjęć pod względem merytorycznym (prezentacja tematu) oraz estetycznym i technicznym (sposób wykonania zdjęcia).
2. Czaty - trzy razy w miesiącu o ustalonej porze odbywać się będą dwugodzinne spotkania z wykładowcami w formie internetowych czatów.
3. Forum dyskusyjne - wymiana poglądów, opinii, pytań oraz dyskusje między uczestnikami warsztatów, które będą moderowane przez wykładowcę.
4. Plenery - podczas warsztatów przewidziany jest plener, który odbędzie na przełomie kwietnia i maja 2006 roku.

III. Dwa zjazdy uczestników
IV. Certyfikat ukończenia warsztatów
na ocenę - podstawą uzyskania certyfikatu będzie przygotowanie pracy zaliczeniowej. W ostatnim miesiącu warsztatów każdy z trzech wykładowców prowadzić będzie seminaria.

Warsztaty będą prowadzone przez znanych i doświadczonych fotoreporterów oraz teoretyków fotografii.

Andrzej Zygmuntowicz jest fotografem niezależnym, współpracuje z Agencją Reporter i kilkoma tytułami prasowymi, ilustruje książki, realizuje sesje dla agencji reklamowych. Od lat aktywnie uczestniczy w organizacji działań fotograficznych m.in. jako prezes Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego (1979-1985), prezes Związku Polskich Artystów Fotografików (1991-1994), od 1992 pełni funkcję prezesa Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej.

Tadeusz Rolke fotografować zaczął w czasie wojny. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych fotografów polskich. Mając ogromny dorobek, nie zaprzestał realizować nowych projektów, co zaowocowało szeregiem wystaw w Polsce i za granicą. Twórczość Tadeusza Rolke stawia go w rzędzie największych fotografów ostatnich dekad, wywiera on bowiem ogromny wpływ na polską fotografię.

Maciej Skawiński jest fotoreporterem dziennika Rzeczpospolita. Pracował w Gazecie Wyborczej, agencji Reporter i Forum. Publikował również w Tygodniku Powszechnym, Polityce, Wprost, Newsweeku, Przekroju, Die Zeit, Die Tageszeitung, Politiken, Pozytywie, Fototapecie. Otrzymał wiele nagród, m.in. World Press Photo, kilka pierwszych nagród oraz Zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, Nagrodę Agencji Reuters i European Pressphoto Agency.

Warsztaty trwają 5 miesięcy, zgłoszenia przyjmowane do 14 lutego. Warunkiem zakwalifikowania się jest nadesłanie minimum 5-7 zdjęć o tematyce reporterskiej wraz z krótkim opisem. Zapisów należy dokonywać pod adresem e-mail: fotowarsztat@reporter.edu.pl, z dopiskiem "fotowarsztat". Szczegółowe informacje organizacyjne można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 55 22 904, 0 502 825 492. Opłata za warsztaty wynosi 750 zł.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16