Panasonic Lumix S1R - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
5.5
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

86%

Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!

Autor: Michał Chrzanowski

9 Kwiecień 2019
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podczas zeszłorocznych targów Photokina Panasonic wraz z Sigmą i Leiką zapowiedziały strategiczną współpracę zawiązaną wokół mocowania L a świat ujrzały prototypy dwóch pełnoklatkowych bezlusterkowców. Aparaty dzielą ten sam korpus ale zostały opracowane z myślą o zupełnie innym odbiorcy. Na oficjalną premierę modeli Lumix S1 i Lumix S1R musieliśmy poczekać do początku lutego 2019 roku. Jak zaznacza producent było warto, ponieważ jest to „otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii Panasonica“.

Obie konstrukcje zdecydowanie więcej łączy niż dzieli, ale każdy z zaprezentowanych aparatów ma spełnić oczekiwania różnych fotografów. Pod względem specyfikacji otrzymujemy jedne z najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych bezlusterkowych korpusów, jakie do tej pory pojawiły się na rynku. Zresztą, jak mogliśmy usłyszeć podczas premiery - „S” w nazwie oznacza „Specialized”, czyli wyspecjalizowane modele dla profesjonalistów, a Lumix S1R jest tego świetnym przykładem.

W przypadku S1R mamy do czynienia z prawdziwą bestią. Bo jak inaczej nazwać aparat, który gwarantuje między innymi: 47 Mp stabilizowaną matrycę pozbawioną filtra dolnoprzepustowego i wspierany najnowszą generacją procesora Venus Engine, tryb wysokiej rozdzielczości zapewniający zdjęcia 187 Mp, filmy 4K z prędkością 60 kl./s i wewnętrznym 8-bitowym zapisem (4:2:0), autofocus oparty na technologii DFD z system śledzenia wspomaganym układem AI, najjaśniejszy na świecie wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 Mp, funkcjonalny ekran odchylany w 3 kierunkach, czy chociażby uszczelnione body o ergonomii zbliżonej do ideału.

Ile za to wszystko będziemy musieli zapłacić? Lumix S1R został wyceniony na 15 999 zł, co jest nie małą kwotą. W świecie pełnoklatkowych bezlusterkowców wyposażonych w matryce o dużej rozdzielczości przyjdzie mu konkurować z Nikonem Z7 (14 999 zł), Canonem EOS R (10 499 zł) oraz Sony A7R III (11 999 zł). Propozycja Panasonica rywalizować może również z lustrzankami Canon EOS 5DS R (12 799 zł), a także Nikon D850. Jak więc na ich tle wypadnie Lumix S1R?

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • aparat
  • dekielek mocowania obiektywu
  • ładowarka USB-C
  • akumulator
  • kabel USB
  • pasek na ramię
  • muszla oczna
  • osłona gorącej stopki
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)