Radykalny feminizm lat 70. w Bunkrze Sztuki

Autor: Marta Sinior

11 Czerwiec 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Już jutro, 12 czerwca 2007 roku w Bunkrze Sztuki w Krakowie zostanie otwara wystawa jednej z najważniejszych przedstawicielek radykalnej, politycznej sztuki feministycznej. Wystawa Alexis Hunter będzie retrospektywą prac artystki z lat 70. Znajdą się na niej zdjęcia z cykli: "Sexual Rapport Series", "Tattoo series" i "Object series", które odnoszą się do męskiej seksualności.
fot. Alexis Hunter, Sexual Rapport Series, 1972-1976

Alexis Hunter urodziła się w Nowej Zelandii, na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Absolwentka Elam School of Fine Art. W latach 70. jej sztuka oraz zainteresowania zdecydowanie koncentrowały się na zagadnieniach feministycznych i zbiorowych strategiach. Jest członkinią założycielką Women's Art Movement w Londynie oraz autorką licznych esejów na temat psychologii procesu twórczego. Prowadzi wykłady w wielu szkołach i uczelniach artystycznych w Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami.

Hunter miała wystawy indywidualne w najbardziej znanych i prestiżowych galeriach, m.in: "Approaches to Fear", ICA (Londyn), "Mythic Landscapes and Memory Series", Totah Gallery (Nowy Jork) oraz brała udział w ponad 150 ekspozycjach zbiorowych, m.in.: "Vision in Disbelief" na IV Biennale w Sydney; "State of the Art" w Institute of Contemporary Arts w Londynie; "Live in Your Head: Concept and Experiment in Britain" w Whitechapel Gallery w Londynie.

Do 16 lipca jej pracę zatytułowaną The Object Series można oglądać w Museum of Contemporary Art w Los Angeles na wystawie WACK! Art and the feminist revolution, w której udział biorą takie sławy jak Mary Kelly, Judy Chicago, Mimi Schapiro, Evy Hesse czy Nancy Spiro.

fot. Alexis Hunter, Approach to Fear XIII: Pain - Destruction of Cause, 1977

Prezentacja w Bunkrze Sztuki ma charakter wystawy retrospektywnej obejmującej prace artystki z lat 70. Znajdą się na niej zdjęcia m.in. z cykli: "Sexual Rapport Series", "Tattoo series" i "Object series", które odnosząc się do statusu męskości w patriarchalnym społeczeństwie pokazują kobiecy punkt widzenia zagadnienia. Zaprezentowany zostanie także cykl "The Model's Revenge" dotyczący kobiecej seksualności. Inną z prezentowanych prac będzie wieloczęściowa seria Approach to Fear. Fotografie te nawiązują do problemu opresji, jakiemu kobiety starają się stawiać opór. Opowiadają o bólu, przemocy i identyfikacji z agresorem, demistyfikacji tabu, niszczeniu dowodów zbrodni czy maskulinizacji społeczeństwa.

Twórczość Alexis Hunter ciągle pozostaje aktualna, pokazując nam, że prawa i przywileje, o które kobiety walczyły w latach 60. i 70. ponownie znalazły się w centrum uwagi i są szeroko dyskutowane.
- tekst organizatorów wystawy

Alexis Hunter Radykalny feminizm w latach 70.

13.06 - 19.08. 2007
Wernisaż wystawy: 12.06.2007 godzina 18

Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4