Wielka akcja Społecznego Opisywania Fotografii - pomóż zidentyfikować zdjęcia z kolekcji Muzeum Warszawy

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Już 27 listopada ruszy wielka akcja Społecznego Opisywania Fotografii. To pierwsza w Polsce inicjatywa, w której to publiczność została zaproszona do pomocy w zidentyfikowaniu archiwalnych zdjęć z muzealnej kolekcji.

„Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja, dlatego do wzięcia udziału w akcji zapraszamy Was.” - zachęcają organizatorzy akcji.

27 listopada zostanie uruchomiona platforma, na której będzie można zobaczyć i opisać wybrane zdjęcia. Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody.

Nieznane zdjęcia legend polskiej fotografii

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrano fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.

Wspólne opisywanie dziedzictwa

Akcja odbędzie się na niderlandzkiej platformie Vele Handen - czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą. Po raz pierwszy wykorzystana w Holandii platforma posłuży teraz do identyfikacji prac z kolekcji Muzeum Warszawy do Społecznego Opisywania Fotografii.

Kiedy i gdzie?

Akcja Społecznego Opisywania Fotografii wystartuje 27 listopada na platformie https://velehanden.nl/ i potrwa do kwietnia 2024 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeumwarszawy.pl.

(fot. okładkowa: fragment fotografii Alfreda Funkiewicza, Na ślizgawce, luty 1952 r., AN 1502/F, z kolekcji Muzeum Warszawy)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)