Skąd się wzięło „artysta fotografik”? MuFo otwiera wystawę o początkach polskiej fotografii artystycznej

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak fotografia przedarła się na artystyczne salony? Kto pierwszy używał jej w tym celu. No i czym w ogóle jest fotografika? Tego wszystkiego dowiecie się z pierwszej wystawy podsumowującej fenomen polskiej fotografii artystycznej. Start 2 grudnia w krakowskim Muzeum Fotografii.

Czym właściwie jest tytułowa fotografika? Termin ten wprowadził do języka polskiego Jan Bułhak w 1927 roku, by odróżnić fotografię artystyczną od tej zawodowej oraz - przez użycie słowa „grafika” - włączyć ją do świata plastyki.Bułhak i współcześni mu twórcy zrzeszeni w Fotoklubie Polskim chcieli tworzyć przy pomocy aparatów fotograficznych obrazy, a techniczne mistrzostwo pomagało im osiągać różnorodne efekty. W pojęciu „fotografiki” mieszczą się zarówno miękkie kadry rodzimego krajobrazu, eksperymentalne fotomontaże, jak i łączące elementy fotograficzne z graficznymi plakaty czy okładki płyt.

Wystawa, której kuratorami są Łukasz Gorczyca i Adam Mazur, jest pierwszym muzealnym ujęciem historycznego nurtu artystycznego. Ekspozycja pokazuje, jak fotografia stawała się sztuką, a jej twórcy - artystami i artystkami By jak najpełniej zaprezentować widzom to zjawisko, w MuFo zostanie zebranych niemal 150 oryginalnych odbitek fotograficznych ze zbiorów najważniejszych polskich muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów. „To wyjątkowa okazja, by dzięki zebranym z całego kraju dziełom, pozwolić widzom doświadczyć, jak wyglądały początki fotografii artystycznej w Polsce.” - komentują organizatorzy

Wystawa „Fotografika. Fotografia Artystyczna w Polsce, 1927-1987” to także opowieść o samych fotografikach i fotograficzkach - o zrzeszeniach i społecznościach, które tworzyli, by dyskutować o fotografii, wystawiać ją i publikować. Wśród twórców i twórczyń, których prace będą prezentowane w ramach wystawy "Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978" znajdują się między innymi Jan Bułhak, Zdzisław Beksiński, Janusz Maria Brzeski, Roman Cieślewicz, Zbigniew Dłubak, Edward Hartwig, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Fortunata Obrąpalska, Wojciech Plewiński, Zofia Rydet, Stefan Themerson i Wojciech Zamecznik.

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Fotografika. Fotografia Artystyczna w Polsce, 1927-1987” będzie można oglądać od 3 grudnia 2022 roku, w MuFo Rakowicka, przy ul. Rakowicka 22A w Krakowie).

Ekspozycja będzie czynna do 7 maja 2023 roku. Bilety w cenach 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy)

Więcej informacji znajdziecie na stronie mufo.krakow.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)