Dron na Marsie - Ingenuity przesyła pierwsze zdjęcie z powietrza

Autor: Krzysztof Mularczyk

19 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Pierwszy lot Ingenuity zakończył się sukcesem. Dron na Marsie przesłał zdjęcia z powietrza. To pierwszy kontrolowany lot na innej planecie.

Ingenuity to część misji sondy Perseverance, która w lutym 2021 roku wylądowała w kraterze Jezero na Marsie. Marsjański dron został przywieziony na jej “brzuchu” i osadzony na powierzchni Czerwonej Planety. Następnie łazik przesunął się, pozostawiając helikopter w bezpiecznej odległości.

Historyczny lot Ingenuity odbył się 19 kwietnia około godziny 09:30 CEST (na Ziemię dane dotarły o 12:45). Pierwsze zdjęcie z powietrza na Marsie wykonane z autonomicznego drona zostało zrobione czarno-białą kamerą nawigacyjną o rozdzielczości zaledwie 0.5 Mp. Widać na nim powierzchnię planety oraz cień helikoptera.

Historyczny pierwszy lot Ingenuity trwał niespełna 30 s. Dron wzbił się do góry z szybkością 1 m/s i uniósł się na wysokość ok. 3 metrów. Zdarzenie to było rejestrowane także z sondy Perseverance (poniżej).

Czym Ingenuity fotografuje Marsa z góry?

Misją Ingenuity jest sprawdzenie w praktyce, czy w bardzo rzadkiej atmosferze Marsa da się latać. Naukowcy musieli więc zaprojektować takiego drona, który byłby lekki, zdolny do wytworzenia wystarczającej siły nośnej w cienkiej atmosferze Marsa i zdolny do przetrwania w środowisku podobnym do marsjańskiego. Stworzono więc konstrukcję podobną do helikoptera.

Ingenuity ma cztery specjalnie wykonane łopatki z włókna węglowego, ułożone w dwa wirniki, które obracają się w przeciwnych kierunkach z prędkością około 2400 obrotów na minutę - wielokrotnie szybciej niż u helikoptera pasażerskiego na Ziemi. Posiada również innowacyjne ogniwa słoneczne, baterie do zasilania i moduł łączności z sondą Perseverance.

Ingenuity nie przenosi instrumentów naukowych, ale jest wyposażony w kolorową kamerę do fotografowania, skierowaną w kierunku horyzontu i 0.5-megapikselową czarno-białą kamerę skierowaną w dół, służącą do nawigacji.

Pierwszy lot, a co dalej?

Po dzisiejszym sukcesie zespół Ingenuity ma w planach wykonać do czterech innych lotów testowych w ciągu 30 dni marsjańskich (31 dni ziemskich). Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia z kamery o większej rozdzielczości.

Szerzej o misji przeczytacie na stronie NASA.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
4
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
3
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5