„Return“ Piotra Kucia to magia fotografii otworkowej. Wenisaż wystawy już w najbliższy czwartek w Szczecinie

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Czarowanie światłem jest jedynym narzędziem w świecie filmu i fotografii, które tworzą magię obrazu“ - komentuje Piotr Kucia, autor wystawy „Return“. Wernisaż jego zdjęć otworkowych odbędzie się 22 listopada w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

Historia camera obscura sięga starożytnego Egiptu, ale dopiero w roku 1926 Joseph Nicéphore Niépce uzyskał pierwszy trwały obraz na płytce metalowej. Dzisiejsza fotografia otworkowa powraca do tego prostego urządzenia optycznego składającego się z zaciemnionej skrzynki (lub aparatu bez obiektywu), pozwalającego za pomocą niewielkiego otworu rzutować odwrócony obraz na płaszczyznę z materiałem światłoczułym. Cechami charakterystycznymi takich zdjęć są przede wszystkim: pełna głębia ostrości, miękki obraz, silna aberracja chromatyczna i brak dystorsji. Prace wykonywane w ten sposób wymagają z reguły długich czasów naświetlania.

Piotr Kucia fotografią otworkową zajmuje się ponad 10 lat. Jak podkreśla, pozwoliła mu na pracę z „materią pozbawioną wszelkich udogodnień“. - To powrót do myślenia obrazem, który potrafimy wykadrować w głowie, bo aparat jest wyposażony tylko w otwór do eksponowania. To ciągłe poszukiwanie interesującego światła, pogoń za refleksami, promieniami tworzącymi to „coś”. Czarowanie światłem jest jedynym narzędziem w świecie filmu i fotografii, które tworzą magię obrazu. To prace, które pozwalają mi odpoczywać, nie są to prace wymagające głębokich refleksji, może dlatego, że za dużo nas otacza tego typu spraw - powiedział Piotr Kucia.

- Długie czasy naświetlania, lekka nieostrość, poruszone postaci, czasem przechylony horyzont tworzą atmosferę tajemniczości. Chwilami ma się wrażenie, że zdjęcia robione są z ukrycia, co ma wręcz kryminalny posmak. Niewątpliwie autor bawi się dobrze poszukując motywów oraz odpowiedniego światła, jednocześnie spora doza eksperymentu i przypadkowości przynosi często zaskakujące efekty - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Return“ odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF (Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 kwietnia 10, Szczecin). Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.zpaf.pl.

Piotr Kucia - fotograf, operator filmowy, wykładowca akademicki, inicjator i koordynator wielu akcji i projektów edukacyjnych bazujących na innowacji i nowych technologiach. Adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie zajmuje się kreacją światła w filmie i fotografii. Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2013r uzyskał stopień doktora sztuk filmowych z projektu fotograficznego "Beethoven- metamorfoza" wyróżnionego na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Więcej na: piotrkucia.com.pl

wykorzystane zdjęcia: Piotr Kucia „Return“

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
7
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
4
Powiązane artykuły