Foto Space 2007 we Wrocławiu

Autor: Marta Sinior

16 Czerwiec 2007
Artykuł na: 9-16 minut
W dniach 22 czerwca - 1 lipca we Wrocławiu odbywać się będzie festiwal Foto Space. Przez te kilka dni ulice miasta zamienią się w galerie, a nietypowe miejsca w przestrzenie wystawiennicze prezentujące sztukę wizualną. W ramach Foto Space mieszkańcy Wrocławia będą mogli zobaczyć swoje miasto w ujęciu znanych polskich fotografów takich jak: Andrzej Jerzy Lech, Piotr Komorowski czy Zbigniew Tomaszczuk. W programie festiwalu znalazła się również wystawa czytelników Fotopolis.pl "Zdjęcia tygodnia".

PROGRAM FESTIWALU FOTO SPACE 2007
Termin: 22.06 - 1.07.2007

  • 22.06, standy w Rynku Głównym, Fotografie Wrocławia

Prezentowana wystawa jest próbą pokazania Wrocławia na różne sposoby, przez różnych autorów związanych w jakiś sposób z Wrocławiem. Celowo szerokie spektrum pokazywanej tematyki może niektórych razić, a może jest właśnie próbą granic naszej tolerancji na to, co oglądamy.

W wystawie Wrocław udział bierze 17 fotografów: Krzysztof Gołębiowski, Zenon Harasym, Zdzisław Holuka, Waldemar Koczewski, Piotr Komorowski, Andrzej Jerzy Lech, Adam Lesisz, Przemek Piwowar, Andrzej Ploch, Krzysztof Saj, Janusz Stankiewicz, Maciej Stawiński, Maciej Szwed, Zbigniew Tomaszczuk, Edmund Witecki, Wojciech Zawadzki i Waldemar Zieliński.

Kurator: Andrzej Ploch

  • 23.06, godz. 17-18.00, Browar Mieszczański - Przegląd Wrocławskich szkół fotograficznych

Niepowtarzalna okazja zobaczenia twórczości wrocławskich artystów i znalezienia najbardziej utalentowanych przedstawicieli młodej fotografii.

W przeglądzie wezmą udział następujące szkoły:

- Klub fotograficzny "Formaty"

- Akademia Sztuk Pięknych Wrocław

- Wyższe studium fotografii AFA

- Studium fotograficzne Pho-Bos

- Międzynarodowe Forum Fotografii "Kwadrat"

- CKK "Profesja"

- Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji

Kuratorzy: Przemysław T. Nowak, Marcin Wiktorski

  • 23.06, godz. 17-18.00, Browar Mieszczański, Galeria Bezdomna

Spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego, w miejscach udostępnianych na ten cel na dzień, dwa lub tydzień (np. w opuszczonych wnętrzach przed remontem). Temat, forma i ilość prezentowanych prac są indywidualną decyzją autorów. Dopuszczalna jest każda forma wystawiennicza, od zwykłej odbitki do instalacji. Impreza ma charakter nieformalny i rozwinęła się już w formę cyklicznych wystaw. Celem GALERII BEZDOMNEJ jest umożliwienie prezentacji własnej twórczości wszystkim tym, którzy robią ciekawe zdjęcia. Tej pory odbyło się ponad 50 edycji.

Kuratorzy: Jakub Winiarski, Przemysław T. Nowak

  • 23.06, godz. 17-18.00, Browar Mieszczański - Projekt Space - Krzysztof Zimmermann

Krzysztof Zimmermann - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jego utwór "Missa sonora" zostanie wykonany przez Kameralny Chór Angelus prowadzony przez Barbarę Szarejko. Utwór ten jest cyklem mszalnym składającym się z pięciu podstawowych jego części:

1.Kyrie

2.Gloria

3.Credo

4.Sanctus

5.Agnus Dei.

Na otwarciu wykonana zostanie część piąta: Agnus Dei, nagrodzona z okazji 60-lecia powstania Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Kurator: Katarzyna Salińska

fot. Andrzej Jerzy Lech z wystawy "Wrocław"
  • 23.06-01.07 godz. 11.00-18.00, Rynek Główny przed pomnikiem Aleksandra hr. Fredro

Przemysław T.Nowak - artysta z Poznania rozpocznie swój projekt "Oczami bohaterów". Jest to projekcja wideo umożliwiająca spojrzenie na fragment Wrocławskiego rynku z innej perspektywy. W projekcie zostanie wykorzystany sprzęt wideo oraz pomnik Aleksandra Hrabiego Fredro.

Kurator: Katarzyna Salińska

  • 23.06, Plac Nowy Targ, Kyota Takahashi - performance multimedialny na zewnątrz

Kyota Takahashi nazywany jest rzeźbiarzem światła. Pochodzi z Kyoto. Jest znany jako autor instalacji świetlnych: m.in. Zamek Nijojo w Kyoto, Sengawa (duży kompleks mieszkalny zaprojektowany przez japońskiego architekta Tadao Ando). W 2005 roku Kyota wygrał Nagrodę Dla Młodych Artystów, Fundacji Pamięci Gotoh.

Takahashi w tym roku odwiedził Polskę i postanowił skorzystać z zaproszenia do zrobienia pracy przestrzennej na Placu Nowy Targ we Wrocławiu.

Kuratorzy: Przemysław T. Nowak, Marcin Wiktorski

i wystawa Marco Kaufmana] Prezentacja najlepszych fotografii, nadesłanych przez czytelników magazynu internetowego Fotopolis.pl na konkurs "Zdjęcie tygodnia". Fotografie prezentowane będą do końca lipca 2007 roku w Domu Edyty Stein.

Równocześnie odbędzie się otwarcie wystawy prac niemieckiego artysty Marco Kaufmana pod tytułem "25.08". Rozmiary, formaty - chwile i momenty. Kaufamann tworzy na odbitkach estetykę osobistej codzienności.

Kuratorzy: Ulrike Poetzsch, Jacek Gryboś

  • 24.06 godz.19.00 dworzec PKP Wrocław Główny, Street Foto Non Stop - wystawa, warsztaty

Otwarcie wystawy autorskiej prowadzących połączona z wstępem do warsztatów.

Podczas festiwalu uczestnicy warsztatów zarejestrują wydarzenia, których będą obserwatorami. Zrealizują oni tematy, które będą zadane i oceniane przez prowadzących. Efektem końcowym ma być zorganizowanie wystawy z najlepszych zdjęć uczestników wybranych przez prowadzących. Wystawa otwarta zostanie jeszcze podczas trwania festiwalu Fot Space.

  • 24.06, od godz.11.00, Rynek Główny, Centrala Rybna - interaktywny happening

"Chips pokoju" to interaktywny happening "Chips of Peace" jest próbą stworzenia nowej ideologii, religii dla widzów-wyznawców. Czerpiąc z zastanych, klasycznych technik propagandy religii czy konsumpcji logo CR nabiera rangi symbolu super marki Nowego Idealnego Produktu CR. Poprzez przyjęcie produktu wyznawca-konsument otrzymuje obietnicę najwyższego spełnienia w szczęściu. Happening jest częścią projektu "Der Berg" w Pałacu Republiki w Berlinie 2005 roku.

Kurator: Katarzyna Salińska

  • 25.06, godz. 17.00, Browar Mieszczański, Versus - konfrontacja pracowni fotograficznych

Prace studentów łódzkiej filmówki z pracowni fotograficznej Wojciecha Prażmowskiego (Łódź) i Pracowni Fotografii Intermedialnej Krzysztofa J. Baranowskiego (Poznań). Niepowtarzalna okazja porównania prac dwóch najlepszych pracowni fotograficznych w Polsce.

Kuratorzy: Przemysław T. Nowak, Marcin Wiktorski

] Ania Witkowska - (artystka z Gdańska) pokaże billboard Unreal.Witkowska czerpie z kultury wizualnej najbliższego jej otoczenia, zapożycza język reklamy, by stwarzać własne propozycje kodów sztuki, mogące śmiało konkurować, czy wręcz pasożytować na komercyjnych formach komunikacji. Jej unreal w formie barwnych murali nasuwających skojarzenia z kampaniami promocyjnymi dużych firm, na ścianach galerii stało się wyrazem strachu artystki przed odrealnieniem rzeczywistości w guście hiperrealnych, anestetycznych baudrillardowskich symulakrów.

Marek Glinkowski - artysta z Poznania pokaże instalację fotograficzną z użyciem banerów. Praca nosi tytuł: "Art for a better life".

Krzysztof Łukomski - artysta z Poznania pokaże instalację w jednym z pomieszczeń Browaru Mieszczańskiego, oglądając tę pracę przeniesiemy się w ciekawą podróż zapachowo, dźwiękowo, wizualną.

Tomasz Opania - artysta z Wrocławia, pokaże instalację nawiązującą do popularnego teraz tematu budowy sieci autostrad. Na terenie Browaru pojawi się jej fragment - "relikt współczesności".

Katarzyna Salińska - artystka z Poznania, zrealizuje akcję "Tribute to".

Praca "Tribute to" - oklejone wycinkami z prasy, tekstami i zdjęciami- pudełka zapałek. Oglądający wystawę mogą zabrać pudełka w formie prezentu. To przydatny element w życiu codziennym. Każde pudełko wygląda inaczej, każde o czymś mówi - słowem i obrazem wyciągniętym z kontekstu i osadzonym w nowym. Zaprojektowane pudełka są jak zlepki rzeczywistości, która jest dostępna w gazetach.

Projekt "O" (w godzinach wieczornych) - Ireneusz Czerniejewski-sekcja Animals, Jordan Kłosowski, Przemysław T. Nowak -sekcja Video. Gość specjalny: Paweł Bajon-sekcja Audio

Projekt łączący sferę dźwięku i obrazu z działaniem przypadku i świadomą utratą kontroli nad dziełem.

Kurator: Katarzyna Salińska

  • 25.06, godz. 17-19.00, Browar Mieszczański, Projekt "L'entre prise"

Stowarzyszenie L'entre prise powstało w 1999r. z inicjatywy François Ronsiaux, w celu zalegalizowania autonomicznej struktury pomagającej artystom oraz w celu stworzenia platformy pracy i wymiany kulturalnej. "L'entre prise" jest niezależną, zrzeszoną organizacją, promującą i niosącą pomoc artystom z Francji i innych krajów. Pracując z innymi zrzeszonymi strukturami, "L'entre prise" proponuje alternatywne rozwiązanie w konwencjonalnym ruchu artystycznym, zwłaszcza poprzez organizowanie regularnych przedsięwzięć w nieużytkowych przestrzeniach urbanistycznych jak również w kulturalnych placówkach ruchu tradycyjnego.

L'entre prise rozwija okręg współpracowników i uczestników, rozrastając się i tworząc środowisko komuny działające na dobrowolnych zasadach, charakteryzujących się otwartością i przepuszczalnością informacji.

Uczestnicy Festiwalu FOTOSPACE WROCŁAW NONSTOP 2007:

1. Jean Pierre Attal (FR) instalacja fotograficzna i wideo

2. François R (FR) Fotografia, instalacja, wideo

3. Stéphane Cavanna (FR) Instalacja fotograficzna

4. Patrick Rimond (FR) Fotografie

5. Malgorzata Lempicka Brian (PL/FR) Instalacja fotograficzna

6. Jean Cerezal-Callizo (FR) Performance, wideo

7. Xavier Moehr (FR/CH) Performance audiowizualny, malarstwo

8. Alexandre Durand (FR) Fotografie, wideo

9. Gaelic (FR) Fotografie

10. Dorota Kleszcz (PL/FR) Performance instalacja wideo - performance

11. Midori Sakuraď (JP) wideo

12. Kyota Takahashi (JP) multimedialny performance (na zewnatrz)

Selekcja filmow wideo (wypożyczenie):

13. Alessandro Stella (IT) wideo

14. Cécile Azoulay (FR) wideo

Kuratorzy: Przemysław T. Nowak, Marcin Wiktorski

  • 25.06, godz. 21.00, Browar Mieszczański, koncert audiowizualny Synta[xe

rror do fotografii Marcina Wiktorskiego;

29.06, godz. 19.00, Browar Mieszczański, Jacek Zachodny - DemonstRACJE - projekt filmowy] DemonstRACJE - projekt filmowy: Z dużą radością obserwuję we współczesnym świecie manifestowanie ogromnej ilości różnorodnych racji, jest to dla mnie potwierdzeniem, że świat się rozwija i dyskutuje, ścierają się poglądy i wierzenia, oczywistości i awangarda.
Dopóki ludzie manifestują swoje różne poglądy - czuję się bezpiecznie.
Czym była by ludzkość bez dyskusji? Czym była by historia bez demonstracji?

Kuratorzy: Przemysław T. Nowak, Marcin Wiktorski

  • 29.06, godz. 20.00, Browar Mieszczański, koncerty audiowizualne

JOB KARMA to wrocławski projekt audiowizualny penetrujący ambientowo - transowe rejony postindustrialnej estetyki. Grupę tworzą: Maciej Frett i Aureliusz Pisarzewski zaś za stronę wizualną odpowiedzialny jest Arkadiusz Bagiński.

Miejsca:

  • Plac Solny
  • Browar Mieszczański, ul Hubka
  • Dworzec PKP
  • Rynek Główny
  • Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38

Wszystkie ekspozycje w ramach Foto Space prezentowane będą do 1 lipca 2007 roku.

{GAL|25932
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Festiwal Fotoforma to także edukacja - warsztaty foto i wideo z najlepszymi
Na Festiwalu Fotoforma (13 -14 czerwca, PGE Narodowy, Warszawa) będzie odbywać się aż 15 warsztatów zarówno fotograficznych jak i filmowych. To świetna propozycja dla osób, które chcą...
4
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii - FAF stawia pytanie o to, jak patrzymy na dzieła sztuki...
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która podejmuje temat twórczego podejścia do dokumentacji dzieł sztuki. Wernisaż 17...
5
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Rusza 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - do wygrania 10 000 zł
Startuje jubileuszowa, 10. edycja Konkursu Fotografii Teatralnej. Zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych można zgłaszać do 30 września. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości od...
4