Pozytyw - styczeń 2006

Autor: Łukasz Kacperczyk

15 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Pod koniec zeszłego miesiąca do sprzedaży trafiło styczniowe wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim aż dziesięć prezentacji fotograficznych, m.in. prace wyróżnionego w tegorocznym konkursie World Press Photo Tomasza Gudzowatego, zdjęcia Briana Ulricha i Simona C. Robertsa. Ponadto w numerze felieton Krzysztofa Gierałtowskiego, drugie spojrzenie na Nikona D200 i oczywiście kolejny odcinek "Fine printera".
  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Za pierwszy materiał testowy najnowszego wydania "Pozytywu" można uznać przegląd asortymentu renomowanego producenta toreb fotograficznych, firmy Lowepro. Dalej Wojtek Tkaczyński dzieli się z czytelnikami drugą porcją wrażeń z fotografowania Nikonem D200. Ten sam autor opisuje też możliwości oprogramowania Corel Paint Shop Pro X - konkurenta Adobe Photoshop Elements 4. Ponadto comiesięczna porcja nowości i ciekawostek sprzętowych.

Okładka styczniowego "Pozytywu"

2. Porady

Od jakiegoś czasu "Fine printer" Wojtka Tkaczyńskiego jest jedynym działem poradnikowym "Pozytywu". Nie inaczej jest w styczniu. Tym razem autor radzi, jak najlepiej wykorzystać czas w ciemni, by nie popełniać wielokrotnie tych samych błędów.

3. Galerie

Styczniowy "Pozytyw" zawiera dziesięć prezentacji fotograficznych. Numer otwierają piękne czarno-białe prace Lynn Davis, która fotografuje góry lodowe. Kolejna galeria również jest związana z wodą, ale w zupełnie inny sposób - oglądamy bowiem efektowną kolorową fotografię mody realizowaną przez Rica Fraziera pod jej powierzchnią (w morzu, basenie). Dalej Krzysztof Miękus pisze o zamieszczonych w dziale "90 stopni" dokumentalnych pracach Stanleya Greene'a - ucznia W. Eugene'a Smitha, którego po latach spędzonych na portretowaniu gwiazd rocka i modelek pochłonęła misja rejestracji życia w gnębionej przez Rosję Czeczenii. Następny materiał to również dokument. Powstałe w dźwigającym się z wojennej pożogi Afganistanie czarno-białe fotografie Teru Kuwayamy analizuje Adam Leszczyński. Brian Ulrich, bohater kolejnej prezentacji, wziął na cel "kulturę" centrów handlowych. Patrząc na jego perfekcyjne pod względem technicznym zdjęcia, trudno uwierzyć, że nie jest to fotografia inscenizowana...

Równie kolorowe (a może nawet bardziej) co prace Ulricha są zdjęcia autorstwa Enrique Soto Eguibara, profesora medycyny Uniwersytetu w Puebli (jednym z największych miast Meksyku), który chce uratować od zapomnienia tradycję ludowych malowideł ściennych swego kraju. Po tej kolorowej orgii czytelnik może odpocząć, oglądając czarno-białe prace Simona C. Robertsa. Autor towarzyszył grupie Braci Szarych (odłam zakonu kapucynów), którzy przyjechali z Nowego Jorku do Canning Town we wschodnim Londynie pomagać mieszkańcom tego uznawanego za najbiedniejsze w całej Anglii osiedla. W świat klasycznej fotografii reportażowej przenosi nas reportaż Tomasza Gudzowatego zatytułowany "Shipwreckers". Dwie ostatnie prezentacje numeru łączy nutka szaleństwa. Jim Allen potrafi nakłonić portretowane osoby (rekiny finansjery, modelki) do spełnienia najdziwniejszych pomysłów, a wszystko to z wykorzystaniem wszystkich chyba zabiegów związanych z fotografią czarno-białą. Z kolei Jan Pohribny jest autorem skrzących się kolorem krajobrazów wykreowanych częściowo w komputerze. Pisząca o nich Anna Cymer znalazła dla autora wiele ciepłych słów - nam jest o to nieco trudniej, ale z pewnością nie można mu odmówić pomysłowości i warsztatu.

4. Konkursy

Przypominamy, że miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

W swoim kolejnym jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski pisze o tym, jak fotografię artystyczną traktuje Główny Urząd Statystyczny, kontynuuje wątek zamieszania wokół Małej Galerii i prorokuje przyszłość polskiej fotografii (jak można się domyślać - Gierałtowski wieczny optymista - czarno widzi, choć trudno mu w wielu punktach nie przyznać racji).

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17