Black & White Photography - październik 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

25 Październik 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Można jeszcze kupić październikowy numer magazynu "Black & White Photography". Znajdziemy w nim m.in. niepublikowany wcześniej wywiad z Henrim Cartier-Bressonem, test Apo-Summicrona 75/2 i poradnik, jak suszyć baryty.
  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Historia fotografii

1. Testy

Październikowy numer "Black & White Photography" zawiera dwa materiały testowe. W pierwszym Julien Buselle analizuje możliwości dwóch negatywów o wysokiej rozdzielczości: Agfy Copex Rapid oraz Kodaka Imagelink HQ. Drugi test dotyczy obiektywu Leica Apo-Summicron 75 mm F2 - pisze o nim Frances Schultz. Jak zwykle warto też przeczytać kolejny artykuł poświęcony starym aparatom. W najnowszym wydaniu zamieszczono tekst o stereoskopowym Stereo Realiście.

Okładka październikowego numeru "Black & White Photography"

2. Porady

Porady praktyczne październikowego wydania "Black & White Photography" otwiera artykuł, w którym Mike Crawford radzi, jak należy suszyć odbitki na papierze barytowym. Następnie możemy się przyjrzeć stykówce Thurstona Hopkinsa - tej, na której widać słynne zdjęcie urwisa w indiańskim pióropuszu celującego do fotografa z zabawkowego rewolweru. W swoim felietonie Mike Johnston przekonuje, że czasem warto poświęcić techniczną doskonałość odbitki, by wydobyć ze zdjęcia jego pełny potencjał. W rubryce "Printer's Art" przyglądamy się, jak trudny negatyw Andrew Sandersona zinterpretował Alistair Baird. Warto też zajrzeć za kulisy kolejnej ciemni prezentowanej przez czytelnika magazynu - tym razem zobaczymy, jak zagospodarować nadmiar przestrzeni. Dla miłośników obróbki komputerowej przygotowano dwa artykuły - pierwszy o dodawaniu ramek w Photoshopie, drugi o tym, jak odtworzyć w komputerze efekty, jakie daje technika litowa.

3. Galerie

Prezentacje fotograficzne październikowego wydania magazynu otwiera bogato ilustrowany materiał poświęcony wizerunkowi Marylin Monroe. W galerii czytelników oglądamy ciekawe krajobrazy i portrety. W dziale "Portfolio" zamieszczono zwierzęce portrety Nicka Brandta, który podchodzi do fotografii dzikiej przyrody w dość oryginalny sposób - wystarczy powiedzieć, że używa średniego formatu.

4. Historia fotografii

W rubryce "Golden Oldie" znajdziemy artykuł poświęcony Humphreyowi Spenderowi, który fotografem był co prawda krótko, ale zdążył zapisać się w historii brytyjskiego magazynu "Picture Post". Nie wolno przegapić niepublikowanego wcześniej wywiadu z Henrim Cartier-Bressonem - jest co prawda dość krótki, ale bardzo ciekawy.

W comiesięcznym felietonie Eamonn McCabe wspomina swoją pierwszą styczność z twórczością Michaela Kenny.

Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 35 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17