"Śladami Romów" Joakima Eskildsena

Zdjęcia do cyklu "Śladami Romów" zostały wykonane w siedmiu krajach świata, gdzie żyją współcześni Cyganie: w Rosji, Rumunii, na Węgrzech, w Indiach, Finlandii, Francji i Grecji. Barwne fotografie w niezwykle interesujący sposób przedstawiają unikalny, przemijający świat Romów. Zdjęcia Joakima Eskildsena możemy oglądać na III FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej do 31 października. To pierwsza solowa prezentacja prac tego artysty w naszym kraju.

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Październik 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Venus and Mucusoara, Stefanesti, Rumunia, fot. Joakim Eskildsen

O projekcie "Śladami Romów" opowiada sam artysta:

"W latach 2000-2006 wyruszyłem, wraz z Ciną Rinne, w podróż po siedmiu krajach, by lepiej poznać życie Romów i problemy, z jakimi się borykają. Zawsze staraliśmy się długo z nimi przebywać, aby się o nich jak najwięcej dowiedzieć i, jeżeli to tylko możliwe, aby z nimi choć przez chwilę pomieszkać.

Nasze zainteresowania doprowadziły nas w końcu na romskie ulice w Hevesaranoys, na północy Węgier, gdzie spędziliśmy cztery miesiące w domu Magdy, starszej romskiej kobiety. Kolejne podróże do Rumunii, Indii i Finlandii zaowocowały osobistymi kontaktami z rumuńską społecznością, natomiast podczas pobytu w Grecji i Rosji początkowo asystowali nam przedstawiciele organizacji praw człowieka, a we Francji współpracowaliśmy z Centre de Recherches Tsiganes w Paryżu.

Romskie wyprawy nie były w żaden sposób szczegółowo przygotowywane, więc tylko i wyłącznie pewne zbiegi okoliczności umożliwiały nam kontakt z Romami. Próbowaliśmy nawiazywać z nimi bezpośrednie rozmowy i w większości krajów było to możliwe, choć w Rosji i Indiach byliśmy dyskretnie pilnowani.

Często zadawano nam pytania, co takiego spowodowało, że zainteresowaliśmy się Romami, ale nie byliśmy w stanie dać jednej wyczerpującej odpowiedzi. Pewne jest to, że skoro już zaczęliśmy, nie byliśmy w stanie tak po prostu przerwać naszego projektu. Im więcej wiedzieliśmy o życiu Romów, tym większe było nasze zainteresowanie nimi i tym bardziej ich zaczynaliśmy lubić."

Przy powstawaniu cyklu "Śladami Romów" Eskildsen pracował dwoma aparatami. Jeden z nich to Pentax 6x7 z obiektywami 55mm, 90mm i 135mm, a drugi to Hasselblad X-Pan z obiektywem 43mm, którym wykonywał panoramiczne zdjęcia. Używał filmów Kodak Portra NC, Fuji NPH i Kodak T-Max 400 (wywoływany w D-76). Joakim skanuje filmy skanerem Imacon 949, używając przestrzeni barwnej 16 bit i obrabia pliki w Photoshopie, gdzie głównie korzysta ze zmian na warstwach. Podczas fotografowania Joakim używa wyłącznie zastanego światła i statywu.

Joakim Eskildsen urodził się w 1971 roku w Kopenhadze, gdzie w roku 1992 pobierał nauki u fotografa dworu królewskiego - Rignora Mydtskova.

W roku 1994 przeprowadził się do Finlandii, gdzie studiował u Penttiego Sammallahtiego (projektowanie książek albumowych) na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach. W roku 1998 uzyskał tytuł magistra fotografii.

Fotografując, często współpracuje z pisarką Cią Rinne. Publikacje: Nordic Signs (1995), Bluetide (1997), iChickenMoon (1999), za którą otrzymał w roku 2000 nagrodę dla najlepszego tytułu roku, przyznawaną w ramach Photo-Eye Books & Prints Annual Awards. We współpracy z Kristofferem Albrechtem i Penttim Sammallahtim opublikował portfolio al-Madina (2002). Z kolei album pt. The Roma Journeys (2007, Steidl) otrzymał nagrodę Amilcare Panchielli w 2008 roku. Za ten sam album artysta został odznaczony medalem Davida Octavius Hilla przyznawanym przez Deutsche Fotografische Akademie w 2009 roku.

Joakim Eskildsen żyje i pracuje w Danii. Jest członkiem fińskiego Związku Artystów Fotografików.

Zachęcamy do odwiedzenia strony autorskiej Joakima Eskildsena: www.joakimeskildsen.com

Sabina II, Kirkkonummi, Finlandia, fot. Joakim Eskildsen
Kosaya Gora I, Rosja, fot. Joakim Eskildsen
Wallpaper, Botosani, Rumunia, fot. Joakim Eskildsen
Sapera Girl, Jaisalmer District, Indie, fot. Joakim Eskildsen
Veria II, Grecja, fot. Joakim Eskildsen
Saintes-Maries-de-la-Mer I, Francja, fot. Joakim Eskildsen
Dinner in the Car, Helsinki, Finlandia, fot. Joakim Eskildsen
{GAL|25854
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 9. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
12
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Powiązane artykuły