Nie wiesz jaki film czarno-biały wybrać? Oto porównanie większości materiałów o czułości ISO 400 na rynku

Nie wiesz jaki film czarno-biały wybrać? Oto porównanie większości materiałów o czułości ISO 400 na rynku

Fotografia analogowa powraca wielkimi krokami. Jak jednak połapać się w ofercie dostępnych filmów? Odnalezienie swojego ulubionego materiału zajmuje niekiedy nawet kilka lat. Zadanie to postanowił ułatwić Wam fotograf Andrew Branch i porównał ze sobą większość dostępnych na rynku filmów monochromatycznych.

Pierwsze kroki na polu fotografii analogowej dla osób, które znają tylko aparaty cyfrowe, mogą być trudne. Duży wybór filmów zachęca do eksperymentów, ale potrafi też zniechęcić. Każdy z nich ma swoją własną charakterystykę i inaczej zachowuje się w określonych warunkach.

W przypadku niespodziewanych warunków nie wystarczy jedynie zmiana ustawień czułości na aparacie czy przesunięcie suwaka w programie do postprodukcji. Tu dobór materiału musimy dobrze przemyśleć przed rozpoczęciem zdjęć. Jeśli dodamy to tego fakt, że uzyskane efekty będą różniły się w zależności od użytej chemii podczas wywoływania, cały proces nowicjuszy może przysporzyć o ból głowy.

 

Sprawy nie ułatwia także to, że o ile suche informacje na temat charakterystyki poszczególnych filmów i odpowiedniego ich wołania znajdziemy na stronach producentów, to wyrobienie sobie opinii na temat różnic pomiędzy danymi materiałami i ich zachowania w określonych warunkach oznacza zwykle konieczność “wypstrykania” co najmniej kilkudziesięciu filmów. Tym samym wielu osobom dojście do konkretnych wniosków może zająć nawet kilka lat.

Na szczęście są takie osoby jak fotograf Andrew Branch, który postanowił ułatwić wybór początkującym (i nie tylko). Na przykładzie 4 scen porównał ze sobą wszystkie monochromatyczne filmy o czułości ISO 400 dostępne na rynku amerykańskim. Porównanie będzie jednak przydatne także dla fotografów z Polski - aż 11 z 13 porównywanych materiałów można kupić, lub zamówić na terenie naszego kraju.

Testowane filmy to Ilford XP2 Super, Ilford HP5+, Ilford Delta 400, Foma Fomapan 400, JCH StreetPan 400, Kodak Tri-X 400, Kodak T-Max 400, Bergger Pancro 400, Agfa APX 400, Rollei Retro 400S, Rollei RPX 400, Ultrafine Xtreme 400 i Kentmere 400. Wszystkie (oprócz wołanego w procesie C-41 filmu XP2) wywołał przy użyciu wywoływacza Kodak HC 110.

Po wywołaniu negatywów Branch ocenił także to jak zachowują się podczas schnięcia, czy dobrze poddają się skanowaniu oraz czy są wystarczająco podatne na zarysowania. Przedstawionej przez fotografa metodologii testu można co prawda zarzucić nieścisłości, ale mimo to w internecie trudno znaleźć bardziej rzetelne porównanie filmów czarno-białych. Całość możecie obejrzeć w powyższym obszernym 50-minutowym teście porównawczym opublikowanym w serwisie Youtube (film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich).

Jeśli jednak chcecie na szybko ocenić rezultaty, poniżej możecie pobrać skany i sprawdzić, który film najbardziej przypadł Wam do gustu. Nazwy filmów, odpowiadające literom ze stykówek znajdziecie poniżej.

A - Ilford XP2 Super, B - Foma, C - Kentmere 400, D - JCH StreetPan 400, E - Kodak Tri-X 400, F - Bergger Pancro 400, G - AGFA APX 400, H - Rollei Retro 400S, I - Ilford HP5+, J - Kodak T-MAX 400, K - Ilford Delta 400 Pro, L - Ultrafine Xtreme 400, M - Rollei RPX 400

Więcej ciekawych fotograficznych porównań Adrew Brancha znajdziecie na kanale Denae & Andrew w serwisie Youtoube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilu fotografów, tyle spojrzeń na świat. Oto zwycięskie zdjęcia z konkursu OKO
23 Lis 2017
Z okazji 15-lecia istnienia sklep fotograficzny e-oko.pl zorganizował konkurs, którego celem było pokazanie różnorodności fotografii i sposobów widzenia świata. Najlepsze zdjęcia to odmienne stylistycznie obrazy ukazujące wrażliwość, warsztat, pracowitość i zaangażowanie uczestników.
0
Wielokrotna ekspozycja to jej specjalność. Kompozycje Iny Jungmann to oryginalne, malarskie spojrzenie na fotografię krajobrazu
22 Lis 2017
Ina Jungmann w swoich pracach korzysta głównie z wielokrotnych ekspozycji, które nadają im elementu malarskości. Z biegiem lat rozwinęła swój własny styl, pracując z wieloma ekspozycjami zarówno na aparatach analogowych, eksperymentując z warstwowaniem wielu negatywów w ciemni, jak i manipulując cyfrowymi obrazami w Photoshopie.
0
Oto najlepsze polskie zdjęcia sportowe minionego roku. Wyniki IV edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
20 Lis 2017
Dobiegła końca czwarta, rekordowa edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej.  Oto galeria najlepszych kadrów zawodowców i amatorów wybranych spośród ponad 2 tys. zgłoszeń.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2017 - poznaliśmy laureatów
15 Lis 2017
Portret 16-letniego uchodźcy autorstwa Césara Dezfuli został wybrany przez jurorów najlepszą pracą tegorocznej edycji Taylor Wessing Photographic Portrait Prize.
3