Aparaty
DJI Osmo Action 5 Pro - bardziej pro niż GoPro?
Znalezienie odpowiedniego prezentu dla pasjonata fotografii nie musi być tak trudnym zadaniem, jak się początkowo wydaje. Duża część akcesoriów, jak na przykład statywy, plecaki, torby czy drukarki przyda się prawie każdemu miłośnikowi fotografii. Filtry czy karty pamięci będą wymagały zapoznania się ze sprzętem, który posiada nasz bliski. Osobno potraktowaliśmy literaturę, w której oprócz poradników o tematyce fotograficznej, możemy zdecydować się na album ulubionego fotografa.
Akcesoria
Dobrym pomysłem dla naszego bliskiego może być kamera dedykowana do sportów ekstremalnych. Na rynku znajduje się kilka propozycji, Go Pro, Contour czy Sony Action Cam. Taki upominek to wydatek ponad 1000 złotych, ale sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, w których nie będziemy mogli użyć aparatu. Warto to wziąć pod uwagę, nawet jeżeli obdarowany nie zajmuje się sportami ekstremalnymi, do których te propozycje są dedykowane.
W dobie fotografii cyfrowej stałym pewniakiem będą karty pamięci. Prezent praktyczny i zawsze przydatny. Większość kompaktów oraz amatorskich lustrzanek korzysta ze standardu SD/SDHC/SDXC. Karty te są jednocześnie jednymi z tańszych na rynku. Nośniki o dużej pojemności i szybkości zapisu danych, będą oczywiście droższe od swoich prostszych kuzynów.
Poniżej 50 złotych znajdziemy nośnik SDHC o pojemności 16GB oraz dobrych osiągach. Większe pojemności i nośniki w systemie SDXC będą droższe. Najdroższą propozycją w tym segmencie będą karty umożliwiające bezprzewodowy transfer danych. Najtańsze karty SD Eye-Fi przy cenie około 150 złotych oferują pojemność 4GB. Przed zakupem tego typu nośnika, należy dowiedzieć się jaki aparat posiada nasz bliski i upewnić się czy aparat obsługuje ten standard kart.
Bardziej zaawansowane lustrzanki mogą korzystać z innego standardu kart pamięci jakim jest Compact Flash. Dlatego też warto podpytać jakim modelem aparatu dysponuje nasz bliski i poszukać informacji w internecie. Karty w tym standardzie są droższe od swoich wcześniej wspomnianych odpowiedników.
Jeżeli już jesteśmy przy pamięci, to trzeba pamiętać, że nasze wspomnienia warto archiwizować. Każdy użytkownik aparatu cyfrowego z pewnością ma osobny katalog na zdjęcia na swoim komputerze. W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, miejsca na dysku jest zawsze za mało. Dlatego możemy zdecydować się na dysk zewnętrzny. Na rynku jest wiele propozycji o różnych pojemnościach. Najtańsze znajdziemy w cenie około 150 złotych, górna granica to około 1000 złotych.
Jeżeli mamy zasobniejszą kieszeń możemy się także zdecydować na program graficzny. Jeżeli zależy nam na materialnym opakowaniu to niestety musimy się pospieszyć i kupić starszą wersję Adobe CS6. Najnowszy produkt Adobe jest dostępny wyłącznie przez internet w formie Creative Cloud. Warto także wspomnieć o pudełkowej wersji Lightrooma 5.
Uzupełnieniem programu graficznego będzie tablet. Najprostsze modele można dostać już w okolicach 250 złotych, a zaawansowane konstrukcje mogą kosztować nawet 10000 zł. W tym roku Wacom, producent jednych z najlepszych na rynku tabletów graficznych, odświeżył swoją serię Intuos. Intuos Pro to seria tabletów przeznaczonych dla profesjonalistów. Tablety oprócz piórka indukcyjnego wyposażono w możliwość łączności bezprzewodowej oraz wielodotykowego wprowadzania danych. Są oferowane w trzech rozmiarach S, M i L. Droższą wersją będzie tablet Cintiq 13HD czy jego wersja przenośna.
Marka Vanguard we współpracy z partnerami AB FOTO oraz Komputronik przygotowała specjalną świąteczną niespodziankę w postaci 20% rabatu na wybrany asortyment. Zakupu z rabatem dokonać można poprzez sklepy internetowe partnerów www.abfoto.pl i www.komputronik.pl wpisując w zamówieniu hasło: Prezent Fotopolis. Promocja obowiązuje do 24.12.2013.
Statyw fotograficzny, monopod czy plecak to prezenty, które ucieszą każdego foto-fana. Prosty statyw odpowiedni dla niedużego aparatu możemy dostać już w okolicach 100 zł. Droższe propozycje to już duży wydatek, ale taki statyw posłuży wiele lat. Warto zwrócić uwagę na propozycje Vanguarda Abeo Pro 283 CT. Statyw został wykonany z lekkiego i wytrzymałego karbonu oraz wyposażony w głowicę pistoletową ze spustem migawki.
Dla osób, które mają cięższy sprzęt w swojej torbie fotograficznej dobrą propozycją będzie Vanguard Alta+ 234 AB.
Dla osób aktywnych bardzo ciekawym prezentem będzie plecak Lowepro Rover Pro AW. Występuje w dwóch rozmiarach, i jest przeznaczony dla najbardziej wymagających podróżników. Jeżeli poszukujemy codziennych plecaków również możemy przyjrzeć się propozycjom firmy Vanguard. W jej ofercie znajdziemy i duże plecaki skierowane do profesjonalistów jak Vanguard UP-Rise II 48 jak i mniejsze propozycje skierowane do fotoamatorów jak Quovio-26.
Warto także rozważyć drukarkę. Możliwość obejrzenia swoich fotograficznych dokonań, ucieszy większość fotografów. Na rynku mamy dostępną szeroką gamę drukarek radzących sobie z wydrukiem fotografii. Przykładem mogą być drukarki fotograficzne firmy Canon MG6350 i Pixma Pro-100. Warto także zwrócić uwagę drukarkę Epson L800.
Dobrym podarunkiem dla foto fana będzie też ciekawy gadżet. W tym przypadku możemy sięgnąć do analogowych aparatów czy to w tradycyjnym wydaniu jaki oferuje Lomography, czy w fotografii natychmiastowej i wybrać jeden z modeli aparatu Fuji Instax. Coraz większą popularnością cieszą się smartfony, więc gadżet, który usprawni w jakiś sposób "podręczny aparat" na pewno będzie mile przyjęty. Do wyboru mamy filtry polaryzacyjne, statywy, czy opakowania imitujące tradycyjne aparaty fotograficzne.
Możemy też wybrać jeden z kursów fotograficznych, których dość szeroki wachlarz znajduje się na rynku. Może to być kompleksowe studium, które oferuje np. Akademia Fotografii - kurs w zależności od naszego wyboru jest roczny lub dwuletni. Mogą to być także jednodniowe kursy lub weekendowe warsztaty Akademii Nikona. Są dostępne aż w 15 miastach Polski. Oferta skierowana jest do wszystkich fotografujących - marka aparatu nie ma znaczenia. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.akademianikona.pl.
Książki
Każdy miłośnik fotografii wie, że nie ma milszego prezentu niż książka fotograficzna. Całe szczęście interesujących pozycji ukazało się w ostatnim czasie całkiem sporo. New York Arbor Mitcha Epsteina to publikacja, którą powracamy razem z autorem do korzeni fotografii. Składają się na nią czarno-białe zdjęcia wykonane wielkoformatowym aparatem przedstawiające drzewa Nowego Jorku. Joshua Lutz w Hesitating Beauty dzieli się z nami refleksjami na temat choroby psychicznej matki. Gasoline to z kolei publikacja stworzona z archiwalnych fotografii, zgromadzonych przez Davida Campany. Tematem przewodnim zdjęć pochodzących z magazynów amerykańskich gazet są stacje benzynowe. Polecamy również książkę duetu Rob Hornstra i Arnold van Bruggen The Secret History of Khava Gaisanova and The North Caucasus. Publikacja, która ukazała się w ramach The Sochi Project przybliża nam skomplikowaną historię Kaukazu.
Warto pamiętać również o polskich autorach, a w szczególności o dwóch książkach. W wydanej własnym sumptem książce Karczeby Adama Pańczuka znajdziemy fotografie z cyklu "Karczeby" oraz "Aktorzy". Oszczędnie zaprojektowanej przez Anię Nałęcką publikacji towarzyszą wywołujące uśmiech na twarzy wspomnienia Kazimierza Kusznierowa. Swell to z kolei tytuł książki Mateusza Sarełło, która ukazała się nakładem Instytutu Kultury Wizualnej. W wydawnictwie znajdziemy fotografie, które są efektem wielu podróży autora nad Bałtyk i zderzenia się z własnym doświadczeniem.
O wspomniane powyżej książki możecie pytać w warszawskich księgarniach Super Salon i BookOff. Obie księgarnie posiadają również sklepy internetowe. Znajdziecie w nich mnóstwo innych ciekawych wydawnictw fotograficznych, które powinny zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych miłośników fotografii. Jeśli tak się jednak nie stanie, szukajcie interesujących Was publikacji bezpośrednio na stronach wydawnictw. Większość z nich prowadzi wysyłkową sprzedaż swoich tytułów.
Polecamy Waszej uwadze dział recenzje > książki, w którym regularnie przybliżamy Wam najciekawsze publikacje, ukazujące się na świecie.
Dla osób zainteresowanych podszkoleniem swojego warsztatu ciekawą ofertę przygotowało wydawnictwo Galaktyka. W nowej książce Bryana Petersona Ekspresowe porady fotograficzne znajdziecie przystępne i praktyczne wskazówki na temat wykonywania zdjęć w konkretnych sytuacjach. W rozszerzonym i zaktualizowanym wydaniu poradnika Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury znalazły się 22 nowe aranżacje, będące przykładami komercyjnych realizacji takich tematów jak: fotografowanie szkła, mody, żywności i biżuterii. Autor - Eberhard Schuy - nie tylko szczegółowo opisuje aranżacje samych scen, ale omawia także sposoby edycji obrazu w Photoshopie i wykorzystywane techniki maskowania oraz łączenia warstw. Zdjęcie: proces tworzenia. Opowieść o fotografii od pomysłu do obrazu to z kolei książka Davida duChemina ukazująca pomysły, techniki i proces tworzenia, które doprowadziły do powstania ostatecznych wersji wszystkich zamieszczonych w niej fotografii. W praktycznym poradniku Bryana Petersona Kompozycja bez tajemnic czekają na Was informacje na temat koloru, linii, światła i wzorów, czyli elementów, dzięki którym możemy tworzyć ciekawe zdjęcia.
Inne propozycje wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie: www.galaktyka.com.pl