Aparat pod choinkę - poradnik kupującego (edycja 2012)

Autor: Patrycja Tuszyńska

23 Listopad 2012
Artykuł na: 49-60 minut
Dziesiątki modeli, setki parametrów, tysiące opcji. Aparat cyfrowy może być świetnym pomysłem na prezent. Jest tylko jeden warunek - musi być dobrze dopasowany do rodzaju fotografii, który uprawia dana osoba. Jeśli niedługo będziecie się wcielali w rolę Świętego Mikołaja i nie macie pojęcia, który model wybrać, zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Aparaty cyfrowe i akcesoria fotograficzne stały się popularnymi rodzinnymi prezentami świątecznymi. Przed Bożym Narodzeniem wyraźnie wzrasta ich sprzedaż. Klienci kuszeni reklamą i zasypywani parametrami technicznymi często nie są w stanie dokonać w pełni racjonalnego wyboru - przytłacza ich ilość modeli dostępnych na rynku. A przecież zakup cyfrówki to inwestycja na lata. Warto zrobić to świadomie. Dla tych, którzy na co dzień nie śledzą rynku fotograficznego, jak co roku przygotowaliśmy przedświąteczny poradnik. Przyjrzymy się najnowszym trendom, podpowiemy na co zwrócić uwagę, a na końcu zamieścimy tabelkę ze wszystkimi aktualnie dostępnymi aparatami (z podziałem na grupy cenowe).

Wybór aparatu cyfrowego powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem fotografii, który obdarowywana osoba uprawia. Kolejnym kryterium, którego niestety nie sposób ominąć, jest budżet jaki możemy przeznaczyć na nasz zakup - warto jednak dodać, że praktycznie w każdej grupie można znaleźć rozwiązania tańsze i droższe. Po takiej selekcji pozostanie kilka modeli, spośród których będzie znacznie łatwiej dokonać właściwego wyboru. Bez względu na ostateczną decyzję warto pamiętać o jednej, zasadniczej zasadzie - większa liczba megapikseli nie sprawia, że aparat staje się lepszy. Obserwujemy, że ciągle pokutuje przekonanie, że im więcej megapikseli, tym lepiej. Niestety nie jest to niepodważalną zasadą. Liczba megapikseli nie powinna decydować o wyborze aparatu, powinniśmy uwzględnić szereg innych czynników. Co w takim razie jest istotne? Jest kilka parametrów, na które trzeba zwrocić uwagę bez względu na rodzaj kupowanego sprzętu. Szukając aparatu kompaktowego warto sprawdzić, czy ma szerokokątny obiektyw (o ogniskowej równej lub mniejszej 28 milimetrów - to umowna granica "szerokokątności"), mechaniczną stabilizację (niektórzy producenci poprzestają na elektronicznej - mniej lub bardziej, ale zawsze pogarszającej jakość zdjęcia) czy opcję nagrywania filmów w jakości HD.

Jak wspomnieliśmy, nie ma jednego, idealnego aparatu, który sprawdzi się w każdych okolicznościach. Decydują umiejętności fotografa i rodzaj zdjęć, który zamierza robić. Oto nasza propozycja podziału na grupy:

  • dzieci
  • amatorzy
  • fotografowanie dzieci
  • zaawansowani amatorzy
  • pasjonaci

Dla amatorów chcących fotografować swoje pociechy stworzyliśmy osobną kategorię - fotografowanie dzieci.

Dzieci

Aparat fotograficzny może być świetnym prezentem dla dziecka - rozwijającym wrażliwość i wyobraźnię. Należy jednak pamiętać, że dzieci są szczególnymi użytkownikami. Nie zawsze potrafią odpowiednio zadbać o posiadany sprzęt. Należy liczyć się z tym, że aparat niejeden raz wyląduje na ziemi, zostanie ochlapany wodą, ubrudzony itp. Rozwiązania są dwa. Można kupić prosty w obsłudze kompakt z najniższej półki cenowej i nie martwić się o ewentualne zniszczenie lub aparat z grupy kompaktów odpornych na wstrząsy i wilgoć (kategoria z numerem "III"). Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. W takim przypadku zyskujemy gwarancję, że posłużą naszym pociechom dłużej. Aparaty w sam raz dla dzieci oznaczyliśmy w tabelce cyfrą "I".

Amatorzy

Osoby, które nie są szczególnie mocno zainteresowane fotografowaniem lub fotografują rzadko - głównie na wakacjach czy na urlopie, z reguły szukają nieskomplikowanych i tanich rozwiązań. Tej grupie polecamy proste aparaty kompaktowe oraz kompaktowe superzoomy. Ich ceny zaczynają się od 300 złotych, a za nieco lepsze modele trzeba zapłacić nawet do 2000 złotych. W tym segmencie można poszukać aparatów z szerokokątnym obiektywem, dużym ekranem czy filmowania w jakości Full HD. Atutem takiego sprzętu będą niewielkie wymiary, prosta obsługa i bardzo niska cena. Istnieje grupa tych amatorów, którzy jednak szukają solidnego, uniwersalnego sprzętu na fotografowanie "od czasu do czasu" - najczęściej podczas podróży. W takim przypadku warto rozważyć wybór kompaktu typu superzoom albo niewielkiej lustrzanki. Najpierw zajmiemy się tymi pierwszymi. Można wybierać między dużymi kompaktami (zupełnie niesłusznie nazywanymi hybrydami), a superzoomami niewiele większymi od kompaktów kieszonkowych. Duże superzoomy z reguły mają fizycznie większą matrycę, a co za tym idzie spore obiektywy - są mniej poręczne, ale najczęściej oferują więcej funkcji i nieco lepszą jakość zdjęć. Superzoomy kieszonkowe oferują niezwykły stosunek wymiarów do możliwości. W niewielkich obudowanych producenci często umieszczają szerokokątne obiektywy, stabilizację mechaniczną i duże ekrany. W kategorii "aparat uniwersalny" trudno o lepszą propozycję. Niestety, coś za coś - bardzo uniwersalny zakres ogniskowych najczęściej jest okupiony gorszą jakością obrazu.

Jeśli niewielkie wymiary nie są priorytetem, warto pomyśleć o amatorskiej lustrzance. Ten typ aparatu zaoferuje wyraźnie lepszą jakość, możliwość dobrania obiektywu do potrzeb (i dokupienie w przyszłości kolejnych). Nikogo nie powinna też przerażać trudniejsza obsługa - czasy, w których tak było, minęły już bezpowrotnie. Współczesne lustrzanki amatorskie obsługuje się tak samo jak kompakty - poradzą sobie z tym nawet ci, którzy za aparat chwytają raz na kilka miesięcy. Pomostem łączącym kompakty i lustrzanki stały się bezlusterkowce. Łączą zalety tradycyjnych konstrukcji fotograficznych - poręczność kompaktów i dobrą jakość zdjęć lustrzanek. Więcej piszemy o nich w dziale "zaawansowani amatorzy". Aparaty dla amatorów oznaczyliśmy w tabelce cyfrą "II".

Fotografowanie dzieci

Dla wielu amatorów impulsem, który skłania ich do zakupu aparatu fotograficznego, są narodziny dziecka. W takim wypadku podstawowe kompakty są często niewystarczające. Najlepszym pomysłem będzie zakup lustrzanki lub bezlusterkowca, choć dobrze spisze się także zaawansowany kompakt. Najważniejszą cechą jaką powinien posiadać aparat, którym będziemy dokumentować życie malucha już od jego pierwszych chwil na świecie, jest szybkość. Szybki czas reakcji aparatu - czy to szybki i celny system autofokusa, czy krótki czas włączania i bycia gotowym do fotografowania, pozwoli na uchwycenie ważnych momentów z życia dziecka, które mogą umknąć - jak wiadomo dzieci są w ciągłym ruchu i liczy się błyskawiczny czas reakcji, zarówno rodziców, jak i aparatu. Kompakt niestety nie poradzi sobie z tym zadaniem. Jasny obiektyw znacznie ułatwi portretowanie brzdąca w słabo oświetlonych pomieszczeniach (podobnie jak wysokie ISO - niskie szumy na wysokich czułościach oferują aparaty lepszej klasy). Z kolei stałoogniskowe i jasne szkło np. o światłosile f/1.8 sprawi, że osiągniemy obraz o miękko rozmytym tle z ładnym bokeh, otrzymując taką plastykę obrazu, której na pewno nie da nam kompakt. Zatem dobrym wyborem będzie lustrzanka lub bezlusterkowiec - obydwa systemy oferują wiele jasnych obiektywów. Aparaty dla fotografujących swoje pociechy oznaczyliśmy cyfrą "IV".

Ambitni amatorzy

Amatorów deklarujących bliższe zainteresowanie fotografią warto obdarować aparatem, który nie będzie ich zbytnio ograniczał - prosty aparat kompaktowy będzie na pewno powodował frustrację. Na szczęście zaawansowany amator nie jest skazany tylko na lustrzankę - na rynku pojawiło się wiele propozycji nie tylko z tej grupy sprzętowej. Dostepne obecnie na rynku bezlusterkowce, jak i zaawansowane kompakty, pozwalają na pełną manualną kontrolę ustawień ekspozycji, a także są niezwykle szybkie - oferują celny i szybki autofokus. Szczególnie dynamicznie rozwijają się bezlusterkowce - dzięki ich małym gabarytom i dużym matrycom dającym zdjęcia wysokiej jakości i stale powiększającej się ofercie szkieł, są świetną alternatywą dla lustrzanek. Szczególnie jeśli zależy nam na w miarę kompaktowych rozmiarach aparatu, którego zabieranie ze sobą wszędzie nie będzie uciążliwe.

Fotografujący, dla których ważny jest szczególnie styl i cenią sobie estetyczne przedmioty, nie muszą wybierać prostego, ale cieszącego oko aparatu i tym samym rezygnować z dobrych osiągów sprzętu. Obecnie na rynku dostępne są modele, które poza świetnymi parametrami, są też w stanie być atrakcyjne wizualnie. Te modele, które mają płaskie, metalowe obudowy, na których znajdują się pojedyncze przyciski, a sterowanie odbywa się za pomocą dużych ekranów dotykowych zdecydowanie już się przejadły i powoli odchodzą do lamusa - taką estetyką charakteryzują się głównie proste kompakty z niższej półki. Obecnie styl retro przeżywa swój renesans i możemy wybierać spośród wielu modeli zaawansowanych kompaktów i bezlusterkowców, które swoją stylistykę nawiązują do wzornictwa sprzed pół wieku - skórzane okleiny, wypolerowane metalowe elementy i stylowy, skórzany futerał wprost idealnie wpiszą się w gusta fotografów ceniących sobie styl vintage. W tabelce ta grupa została oznaczona cyfrą "V".

Kolejną podgrupą zaawansowanych amatorów są użytkownicy nastawieni głównie na osiągi aparatu. Liczy się głównie szybkość - szybki, wielopolowy, celny autofokus oraz duża ilość zdjęć w serii, a także wysoka czułość (z możliwością jej rozszerzenia do wysokich czułości) zapewniająca jednak niskie szumy i dobrą jakość zdjęć w bardzo słabym arunkach oświetleniowych. Na pewno niemniej ważne od funkcji fotografowania, jest także nagrywanie filmów. Choć jakość Full HD to już niemalże standard, gdyż nawet kompakty są w stanie ją zaoferować, to wiele lustrzanek oferuje także pełną manualną kontrolę nad parametrami ekspozycji czy też działanie autofokusa podczas filmowania. A tego niestety kompakty i bezlusterkowce nie są w stanie nam zaoferować na takim poziomie jak lustrzanki. Pożądaną cechą, może być też długość ogniskowej - wiele kompaktowych superzoomów oferuje ekstremalne ogniskowe jak nawet 1000 mm. W tabelce ta grupa została oznaczona cyfrą "VI".

Istnieją także użytkownicy, którzy przede wszystkim cenią sobie funkcjonalność aparatu. Wygląd aparatu i jego osiągi, choć nadal istotne, schodzą na dalszy plan. Idealne zatem będą modele oferujące możliwość bezprzewodowego połączenia ze smartfonem lub tabletem i przesyłanie zdjęć na rozmaite portale społecznosciowe. Bardzo przydatne są także moduły GPS pozwalające na geotagowanie wykonanych fotografii. Na rynku pojawił się także sprzęt wykorzystujący system operacyjny Android, dzięki czemu poza dostępem do portali społecznościowych i bezpośredniego przesyłania na nie wykonanych zdjęć, użytkownik ma dostęp do wielu dodatkowych aplikacji, także tych fotograficznych, jak choćby popularny ostatnio Instagram. Poza zaoferowaniem użytkownikowi wygodnego dostępu do aplikacji społecznościowych i znacznego ograniczenia czynności jakie musimy wykonać podczas zgrywania plików na inne urządzenia, wiele aparatów pozwala także na bezpośrednią postprodukcję zdjęć już w aparacie. Przeróżne filtry fotograficzne naśladujące efekt prosto z aparatów-zabawek czy też HDR lub miniatury, to tylko kropla w morzu funkcji. Niektóre modele mają możliwość tworzenia panoram - o różnym kącie pola widzenia. W tabelce ta grupa została oznaczona cyfrą "VII".

Pasjonaci

Zakup aparatu dla pasjonata powinien być poprzedzony dyskretnym wywiadem. Może się okazać, że obdarowywany już posiada lustrzankę w jakimś systemie. Wtedy można wybrać akcesorium. Lampa błyskowa, w zależności od modelu kosztuje od 500 do 1500 złotych, za uchwyt pionowy trzeba zapłacić 300 - 700 złotych. Rozpiętość cen obiektywów stałoogniskowych jest bardzo duża - najtańsze (co nie znaczy, że najsłabsze), o ogniskowej 50 mm kosztują poniżej 500 złotych. Większość można kupić za około 1300 - 2500 złotych, a najdroższe, dla najbardziej wymagających fotografów, kosztują po kilka tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że oprócz aparatu na samym początku potrzebna jest przynajmniej jedna karta pamięci (50 - 600 złotych) i odpowiedni futerał bądź torba (100 - 1000 złotych), które same w sobie mogą stać się atrakcyjnym prezentem dla kogoś, kto aparat już ma. Należy jednak przyjąć zasadę, że im bardziej dana osoba jest zaangażowana w fotograficzne hobby, tym ostrożniej trzeba wybierać dla niej podarunek. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że aparat będzie jednak dobrym wyborem, prezentu trzeba szukać wśród zaawansowanych lustrzanek.

Zaawansowana lustrzanka, szczególnie ta oferująca pełnoklatkową matrycę, będzie na pewno idealnym prezentem dla fotograficznego pasjonata - studenta fotografii, osoby, która wiąże swoją przyszłość z fotografowaniem lub kogoś, kto zarabia już okazjonalnie na wykonywaniu zdjęć. Aparaty dla pasjonatów oznaczyliśmy w tabelce cyfrą "VIII".

Teraz, gdy wiemy już w jakiej grupie szukać idealnego aparatu, możemy przeskoczyć do trzeciej strony, gdzie zamieśliśmy spis większości dostępnych aktualnie na rynku modeli. Zastosowaliśmy podział na grupy cenowe. W obrębie danej grupy należy szukać modelu oznaczonego numerem odpowiedniej kategorii. Gdy na "placu boju" pozostanie tylko kilka modeli warto porównać najważniejsze parametry - zakres ogniskowych obiektywu, rozdzielczość matrycy. Niektóre z aparatów (większość lustrzanek, bezlusterkowce, wodoodporne i najciekawsze kompakty) zostały przetestowane przez redakcję Fotopolis.pl. Lektura naszych opinii powinna ułatwić wybór. Linki do testów znalazły się w polu "Uwagi" w tabelce ze sprzętem.

Ostateczną decyzję warto jeszcze skonsultować z członkami forum.fotopolis.pl.

Jeśli szukasz innego prezentu, to zobacz koniecznie przewodniki z naszych zaprzyjaźnionych redakcji:

kamera pod choinkę na recplay.pl

telewizor pod choinkę na recplay.pl

pomysły na prezenty świąteczne na CoGdzieZaile.pl

prezenty mikołajkowe dla dzieci na dziecko.CoGdzieZaile.pl

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Tworzenie apetycznych ujęć i efektownych kompozycji ulubionych przedmiotów wbrew pozorom ma ze sobą wiele wspólnego. Również fotografując auta stosujemy wiele klasycznych technik,...
18
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Szukanie harmonii, złoty podział, mocne punkty kadru… brzmi tajemniczo i zawile, ale w rzeczywistości sztuka kompozycji sprowadza się do kilku prostych zasad. W tym odcinku naszego cyklu omawiamy...
19
Portret w godzinę, czyli jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 2
Portret w godzinę, czyli jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 2
Nawet krótki spacer po najbliższej okolicy daje wiele okazji do zrobienia świetnych zdjęć. Zobacz jak wykorzystać portretowe możliwości aparatu w smartfonie.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)