Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Aparat pod choinkę - poradnik kupującego (edycja 2010)

0

Autor: Michal Grzegorczyk

19 Listopad 2010
Artykuł na: 9-16 minut
Do świąt zostało jeszcze trochę czasu, ale najbardziej zapobiegliwi już teraz zaczynają myśleć o prezentach. Jak co roku popularnym podarunkiem będą aparaty fotograficzne. Nasi stali czytelnicy bez problemu sami wybiorą najwłaściwszy sprzęt. Dla tych, którzy na co dzień nie śledzą rynku fotograficznego tradycyjnie przygotowaliśmy nasz poradnik. Zapraszamy do lektury.
Aparaty cyfrowe i akcesoria fotograficzne to popularne rodzinne prezenty świąteczne. Przed Bożym Narodzeniem wyraźnie wzrasta ich sprzedaż. Klienci kuszeni reklamą i zasypywani parametrami technicznymi często nie są w stanie dokonać w pełni racjonalnego wyboru - przytłacza liczba modeli dostępnych na rynku. A przecież zakup cyfrówki to inwestycja na lata, dlatego warto zrobić to świadomie. Dla tych, którzy na co dzień nie śledzą rynku fotograficznego, jak co roku przygotowaliśmy przedświąteczny poradnik. Przyjrzymy się najnowszym trendom, podpowiemy na co zwrócić uwagę, a na końcu zamieścimy tabelkę ze wszystkimi aktualnie dostępnymi aparatami (z podziałem na grupy cenowe).

Wybór aparatu cyfrowego powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem fotografii, który obdarowywana osoba uprawia. Kolejnym kryterium, które niestety nie sposób ominąć, jest budżet jaki możemy przeznaczyć na nasz zakup - warto jednak dodać, że praktycznie w każdej grupie można znaleźć rozwiązania tańsze i droższe. Po takiej selekcji pozostanie kilka modeli, spośród których będzie znacznie łatwiej dokonać właściwego wyboru. Bez względu na ostateczną decyzję warto pamiętać o jednej, zasadzie - większa liczba megapikseli nie sprawia, że aparat staje się lepszy. Obserwujemy, że ciągle pokutuje przekonanie, że im więcej megapikseli, tym lepiej. W rzeczywistości najczęściej jest odwrotnie. W żadnym przypadku liczba megapikseli nie powinna decydować o wyborze aparatu. Co w takim razie jest istotne? Jest kilka parametrów, na które trzeba zwrocić uwagę bez względu na rodzaj kupowanego sprzętu. Szukając aparatu kompaktowego warto sprawdzić, czy ma szerokokątny obiektyw (o ogniskowej równej lub mniejszej 28 milimetrów - to umowna granica "szerokokątności"), mechaniczną stabilizację (niektórzy producenci poprzestają na elektronicznej - pogarszającej jakość zdjęcia) czy opcję nagrywania filmów w jakości HD.


Jak wspomnieliśmy, nie ma jednego, idealnego aparatu, który sprawdzi się w każdych okolicznościach. Decydują umiejętności fotografa i rodzaj zdjęć, który zamierza robić. Oto nasza propozycja podziału na grupy:
  • dzieci
  • amatorzy
  • amatorzy ceniący styl
  • podróżnicy
  • ambitni amatorzy
  • pasjonaci

Dzieci

Aparat fotograficzny może być świetnym prezentem dla dziecka - rozwijającym wrażliwość i wyobraźnię. Należy jednak pamiętać, że dzieci są szczególnymi użytkownikami. Nie zawsze potrafią odpowiednio zadbać o posiadany sprzęt. Należy liczyć się z tym, że aparat niejeden raz wyląduje na ziemi, zostanie ochlapany wodą, ubrudzony itp. Rozwiązania są dwa. Można kupić prosty w obsłudze kompakt z najniższej półki cenowej i nie martwić się o ewentualne zniszczenie lub aparat z grupy kompaktów odpornych na wstrząsy i wilgoć. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. W takim przypadku zyskujemy gwarancję, że posłużą naszym pociechom dłużej. Aparaty w sam raz dla dzieci oznaczyliśmy w tabelce cyfrą "I".

Amatorzy

Osoby, które nie są szczególnie mocno zainteresowane fotografowaniem z reguły szukają nieskomplikowanych i tanich rozwiązań. Tej grupie polecamy proste aparaty kompaktowe. Ich ceny zaczynają się od 250 złotych, a za nieco lepsze modele trzeba zapłacić około 400 - 600 złotych. W tym segmencie nie należy oczekiwać szerokokątnego obiektywu, dużego ekranu czy filmów HD. Atutem takiego sprzętu będą niewielkie wymiary, prosta obsługa i bardzo niska cena. Niektóre modele z tej grupy są zasilane bateriami, co jeszcze bardziej zwiększa ich uniwersalność. Na tej półce cenowej często można znaleźć produkty "egzotycznych", niezbyt znanych producentów elektroniki. Odradzamy ich zakup. Wybór markowych produktów będzie gwarancją przynajmniej przyzwoitej jakości zdjęć. Proste kompakty oznaczyliśmy w naszej tabelce cyfrą "II"

Amatorzy ceniący styl

Istnieje spora grupa użytkowników, dla których tak samo istotne są osiągi aparatu i jego wygląd. Cyfrówka ma spełniać rolę użytkową i być eleganckim gadżetem. Producenci już jakiś czas temu dostrzegli zapotrzebowanie na ładnie zaprojektowane kompakty i w tej chwili wszyscy liczący się gracze na tym rynku mają je w ofercie. Stylowe aparaty najczęściej mają płaskie, metalowe obudowy, na których znajdują się na pojedyncze przyciski, a sterowanie odbywa się za pomocą dużych ekranów dotykowych. Niektóre z nich mogą się dodatkowo poszczycić dobrymi parametrami technicznymi i licznymi "bajerami" - wbudowanym GPS-em, filmami HD czy złączem HDMI. Stylowe aparaty zostały oznaczone w zestawieniu cyfrą "III".Podróżnicy

Do tej kategorii zakwalifikowaliśmy sporą grupę osób nie fotografujących na co dzień, którzy jednak szukających solidnego, uniwersalnego sprzętu na fotografowanie "od czasu do czasu" - najczęściej podczas podróży. W takim przypadku warto rozważyć wybór kompaktu typu superzoom albo niewielkiej lustrzanki. Najpierw zajmiemy się tymi pierwszymi. Można wybierać między dużymi kompaktami (zupełnie niesłusznie nazywanymi hybrydami), a superzoomami niewiele większymi od kompaktów kieszonkowych. Duże superzoomy z reguły mają fizycznie większą matrycę, a co za tym idzie spore obiektywy - są mniej poręczne, ale najczęściej oferują więcej funkcji i nieco lepszą jakość zdjęć. Superzoomy kieszonkowe oferują niezwykły stosunek wymiarów do możliwości. W niewielkich obudowanych producenci często umieszczają szerokokątne obiektywy, stabilizację mechaniczną i duże ekrany. W kategorii "aparat uniwersalny" trudno o lepszą propozycję. Niestety, coś za coś - bardzo uniwersalny zakres ogniskowych najczęściej jest okupiony trochę gorszą jakością obrazu (szczególnie na najdłuższych ogniskowych, w rogach).


Jeśli niewielkie wymiary nie są priorytetem, warto pomyśleć o lustrzance. Ten typ aparatu zaoferuje wyraźnie lepszą jakość, możliwość dobrania obiektywu do potrzeb (i dokupienie w przyszłości kolejnych). Nikogo nie powinna też przerażać trudniejsza obsługa - czasy, w których tak było minęły już bezpowrotnie. Współczesne lustrzanki amatorskie obsługuje się tak samo jak kompakty - poradzą sobie z tym nawet ci, którzy za aparat chwytają raz na kilka miesięcy. Pomostem łączącym kompakty i lustrzanki stały się ostatnio aparaty systemowe bez lustra z wymienną optyką. Łączą zalety tradycyjnych konstrukcji fotograficznych - poręczność kompaktów i dobrą jakość zdjęć lustrzanek. Więcej piszemy o nich w dziale "ambitni amatorzy". {ITLAparaty podróżnicze oznaczyliśmy w tabelce na ostatniej stronie cyfrą] "IV".


Osobną podgrupę stanowią "podróżnicy ekstremalni", którzy chcą komfortowo fotografować podczas wspinaczki, jazdy na desce, spływie po rzece itd. Ekstremalnym podróżnikom polecamy wstrząso- i wodoodporne kompakty z wyższej półki. Większość z nich pozwala na bezkarne upuszczanie ich z wysokości ponad metra, zanurzanie na głębokość nawet 10 metrów i wystawianie na działanie mrozu. Ich użytkownicy będą je mogli wyciągnąć tam, gdzie inni wkładają swoje aparaty głęboko do plecaków. Aparaty odporne oznaczyliśmy w tabelkach cyfrą "V".


Ambitni amatorzy

Amatorów deklarujących bliższe zainteresowanie fotografią warto obdarować aparatem, który nie będzie ich zbytnio ograniczał. Może to być zaawansowany kompakt, superzoom, kompakt z wymienną optyką albo lustrzanka. Ważne, by oferował manualne ustawienia ekspozycji i bardziej zaawansowane opcje fotograficzne (np. pomiar punktowy). Pozwoli to na bardziej twórcze wykorzystanie sprzętu. Bardzo ciekawą, zyskującą dużą popularność alternatywą tradycyjnych konstrukcji są aparaty systemowe z wymienną optyką. Inżynierowie usunęli z nich lustro, matówkę i wizjer optyczny, co znacznie zredukowało ich rozmiary. Zachowali dużą matrycę gwarantującą dobrą jakość zdjęć i możliwość wymiany obiektywów - wszystko co może być potrzebne ambitnym amatorom. Aparaty tego typu oznaczamy w tabelce cyfrą "VI". Tradycjonalistom pozostaje wybrać lustrzankę. Tym bardziej, że utrzymują się dość niskie ceny (1200 - 2000 złotych) za korpus z podstawowym obiektywem. Jeszcze raz podkreślamy, że decydując się na amatorską lustrzankę nie powinniśmy się przejmować trudniejszą obsługą. Wszystkie modele z tej półki obsługuje się w sposób zbliżony do kompaktów, a niektóre mają wręcz wbudowane przewodniki po parametrach, więc same w sobie pełnią funkcję edukacyjną. Aparaty dla amatorów "z zacięciem" oznaczyliśmy cyfrą "VII".


Pasjonaci

Zakup aparatu dla pasjonata powinien być poprzedzony dyskretnym wywiadem. Może się okazać, że obdarowywany już posiada lustrzankę w jakimś systemie. Wtedy można wybrać akcesorium. Lampa błyskowa, w zależności od modelu kosztuje od 500 do 1500 złotych, za uchwyt pionowy trzeba zapłacić 300 - 700 złotych. Rozpiętość cen obiektywów stałoogniskowych jest bardzo duża - najtańsze (co nie znaczy, że najsłabsze), o ogniskowej 50 mm kosztują poniżej 500 złotych. Większość można kupić za około 1300 - 2500 złotych, a najdroższe, dla najbardziej wymagających fotografów, kosztują po kilka tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że oprócz aparatu na samym początku potrzebna jest przynajmniej jedna karta pamięci (50 - 600 złotych) i odpowiedni futerał bądź torba (100 - 400 złotych), które same w sobie mogą stać się atrakcyjnym prezentem dla kogoś, kto aparat już ma. Należy jednak przyjąć zasadę, że im bardziej dana osoba jest zaangażowana w fotograficzne hobby, tym ostrożniej trzeba wybierać dla niej prezent. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że aparat będzie jednak dobrym wyborem trzeba szukać wśród bardziej zaawansowanych lustrzanek, kompaktów z wymienną optyką lub zaawansowanych kompaktów, które mogą być świetnym uzupełnieniem posiadanej lustrzanki. Aparaty dla pasjonatów oznaczyliśmy w tabelce cyfrą "VIII".


Teraz, gdy wiemy już w jakiej grupie szukać idealnego aparatu, możemy przeskoczyć do trzeciej strony, gdzie zamieśliśmy spis większości dostępnych aktualnie na rynku modeli. Zastosowaliśmy podział na grupy cenowe. W obrębie danej grupy należy szukać modelu oznaczonego numerem odpowiedniej kategorii. Gdy na "placu boju" pozostanie tylko kilka modeli warto porównać najważniejsze parametry - zakres ogniskowych obiektywu, wielkość ekranu LCD. Niektóre z aparatów (większość lustrzanek, aparaty systemowe z wymienną optyką, wodoodporne i najciekawsze kompakty) zostały przetestowane przez redakcję Fotopolis.pl. Lektura naszych opinii powinna ułatwić wybór. Linki do testów znalazły się w polu "Uwagi" w tabelce ze sprzętem.

Ostateczną decyzję warto jeszcze skonsultować z członkami forum.fotopolis.pl.

]
Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto...
30
0
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Aby robić dobre zdjęcia, trzeba najpierw wiele zainwestować w sprzęt i umiejętności. Jesteśmy tu jednak by pomóc. Oto lista darmowych materiałów, które pomogą wam...
6
0
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)