Separacja częstotliwości w Adobe Photoshop - wszystko, co musisz wiedzieć

0
Maciej Luśtyk
20 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Technika separacji częstotliwości to jeden z najbardziej popularnych trendów w obróbce zdjęć ostatnich lat. Jednak ilu fotografów, tyle spojrzeń na jej użyteczność i wykorzystanie. Ten szczegółowy wideoporadnik rozwieje wszelkie wątpliwości na jej temat.

Separacja częstotliwości (ang. frequency separation) jest powszechnie stosowaną techniką w retuszu fotografii modowej i portretowej. Pozwala bowiem poprawić wygląd skóry i usunąć jej niedoskonałości, zachowując jednocześnie teksturę i naturalny wygląd - rzecz, na której najbardziej zależy zarówno fotografom, jaki klientom.

Technika ta sprowadza się do rozdzielenia obrazu na dwie warstwy: jedną z małą, a drugą z dużą ilością detali i ich oddzielnej korekcji. Ta pierwsza zawiera informacje na temat kolorystyki i tonacji zdjęcia. Druga zaś przechowuje szczegóły faktur, które po złożeniu finalnego obrazu nadadzą mu naturalny, niewygładzony wygląd. Metoda ta, choć potężna i bardzo użyteczna, jest też stosunkowo trudna do opanowania, a co fotograf, to inne zdanie na jej temat. Czy korekty wprowadzać na górnej czy dolnej warstwie separacji? Co zrobić żeby nie przedobrzyć? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w obszernym wideoporadniku szwedzkiego fotografa, retuszera i programisty, Conny'ego Wallstroma.

 

Mimo że cały materiał trwa ponad godzinę, naprawdę warto obejrzeć całość, by zgłębić niuanse tej techniki i dowiedzieć się z jakich ustawień najlepiej korzystać w danej sytuacji. Dowiadujemy się między innymi o różnych sposobach separacji częstotliwości, regulacji ustawień dla każdej z warstw, narzędziach, z których warto korzystać podczas pracy tą metodą, maskowaniu grupy częstotliwości, różnicy między ustawieniami 16-to i 8-bitowymi czy korzystaniu z 3-dodatkowej warstwy separacji. Poza tym, Wallstrom doradza w jakich wypadkach z wymienionej techniki lepiej nie korzystać i jak uchronić się przed częstymi błędami. Prawdę mówiąc, to chyba najbardziej szczegółowy poradnik na temat separacji częstotliwości, jaki do tej pory widzieliśmy.

Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów w serwisie Youtube, powinien być zrozumiały dla każdego.

Więcej poradników Wallstroma znajdziecie na kanale Retouching Tools w serwisie Youtube. Fotograf regularnie prowadzi też streamy poświęcone postprodukcji na platformie Twitch (konto RetouchThis).

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
1
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
1
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Odseparowanie sylwetki od tła zdjęcia może wydawać się skomplikowaną czynnością. Jednak dzięki kilku sztuczkom i narzędziom Photoshopa cała operacja może być bardzo...
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)