Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

W lightroomie szybką postprodukcję ułatwiają presety, ale co zrobić w przypadku obróbki większej ilości materiału w Photoshopie? Z pomocą przychodzą tablice LUT. Ten wideoporadnik podpowie Ci jak własnoręcznie je tworzyć i wykorzystywać na etapie obróbki.

Choć określenie tablica LUT (Look Up Table) dla osób nieobeznanych z tematem może brzmieć jak coś skomplikowanego, zupełnie nie ma się czego obawiać. LUT-y nie różnią się w dużym stopniu od presetów, których większość z Was na co dzień używa w przypadku obróbki zdjęć w Lightroomie. To po prostu zbiory akcji, które mapują wartości RGB obrazu, by symulować na nim określony efekt. Od lat używane są podczas postprodukcji filmów, w kontekście fotografii mówi się o nich jednak stosunkowo od niedawna.

Tablice LUT okazują się jednak bardzo pomocne także w przypadku Photoshopa, gdzie pozwolą przyspieszyć pracę z dużą ilością materiału i nakładać określony “look” na różne zdjęcia, a także eksportować te ustawienia do innych programów. Ich tworzenie i operowanie nimi nie należy na szczęście do trudnych, a przez cały proces przeprowadzi Was poniższy wideoporadnik kanału PiXimperfect, poświęconego nauce programów z pakietu Adobe.

 

Jak zwykle w przypadków tutoriali tego twórcy, wszystko podane jest w sposób wyjątkowo przejrzysty i przystępny. Po jego obejrzeniu z pewnością praca z tablicami LUT nie będzie stanowić dla Was większego problemu.

Jeżeli nie chcecie tracić czasu na tworzenie własnych tablic, możecie wykorzystać te, które znajdziecie w internecie. Choć wiele z takich zestawów jej płatnych, znaleźć można również takie udostępniane za darmo. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich tworzonych jest z myślą o gradacji kolorystycznej materiałów filmowych, które zazwyczaj rejestrowane są w “płaskim” profilu Log, toteż w przypadku zwykłych zdjęć może być konieczne odpowiednie ich wstępne przygotowanie.

Więcej ciekawych wideoporadników na temat programów Lightroom i Photoshop znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3
I am Waldviertel – beztroskie dzieciństwo oczami dorosłego
3 Cze 2019
Dzieciństwo. Lato spędzone na wsi u babci. Beztroska zabawa wśród koni i krów, całe dnie na świeżym powietrzu. Holenderska fotografka Carla Kogelman udaje się z aparatem do małej wioski w austriackim regionie Waldviertel. Wraca tam co roku przez sześć lat, by poprzez swoje zdjęcia przenieść nas w ulotną magię dzieciństwa.
1