Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

W lightroomie szybką postprodukcję ułatwiają presety, ale co zrobić w przypadku obróbki większej ilości materiału w Photoshopie? Z pomocą przychodzą tablice LUT. Ten wideoporadnik podpowie Ci jak własnoręcznie je tworzyć i wykorzystywać na etapie obróbki.

Choć określenie tablica LUT (Look Up Table) dla osób nieobeznanych z tematem może brzmieć jak coś skomplikowanego, zupełnie nie ma się czego obawiać. LUT-y nie różnią się w dużym stopniu od presetów, których większość z Was na co dzień używa w przypadku obróbki zdjęć w Lightroomie. To po prostu zbiory akcji, które mapują wartości RGB obrazu, by symulować na nim określony efekt. Od lat używane są podczas postprodukcji filmów, w kontekście fotografii mówi się o nich jednak stosunkowo od niedawna.

Tablice LUT okazują się jednak bardzo pomocne także w przypadku Photoshopa, gdzie pozwolą przyspieszyć pracę z dużą ilością materiału i nakładać określony “look” na różne zdjęcia, a także eksportować te ustawienia do innych programów. Ich tworzenie i operowanie nimi nie należy na szczęście do trudnych, a przez cały proces przeprowadzi Was poniższy wideoporadnik kanału PiXimperfect, poświęconego nauce programów z pakietu Adobe.

 

Jak zwykle w przypadków tutoriali tego twórcy, wszystko podane jest w sposób wyjątkowo przejrzysty i przystępny. Po jego obejrzeniu z pewnością praca z tablicami LUT nie będzie stanowić dla Was większego problemu.

Jeżeli nie chcecie tracić czasu na tworzenie własnych tablic, możecie wykorzystać te, które znajdziecie w internecie. Choć wiele z takich zestawów jej płatnych, znaleźć można również takie udostępniane za darmo. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich tworzonych jest z myślą o gradacji kolorystycznej materiałów filmowych, które zazwyczaj rejestrowane są w “płaskim” profilu Log, toteż w przypadku zwykłych zdjęć może być konieczne odpowiednie ich wstępne przygotowanie.

Więcej ciekawych wideoporadników na temat programów Lightroom i Photoshop znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0