Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

Naucz się tworzyć własne tablice LUT i stosować je do gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop

W lightroomie szybką postprodukcję ułatwiają presety, ale co zrobić w przypadku obróbki większej ilości materiału w Photoshopie? Z pomocą przychodzą tablice LUT. Ten wideoporadnik podpowie Ci jak własnoręcznie je tworzyć i wykorzystywać na etapie obróbki.

Choć określenie tablica LUT (Look Up Table) dla osób nieobeznanych z tematem może brzmieć jak coś skomplikowanego, zupełnie nie ma się czego obawiać. LUT-y nie różnią się w dużym stopniu od presetów, których większość z Was na co dzień używa w przypadku obróbki zdjęć w Lightroomie. To po prostu zbiory akcji, które mapują wartości RGB obrazu, by symulować na nim określony efekt. Od lat używane są podczas postprodukcji filmów, w kontekście fotografii mówi się o nich jednak stosunkowo od niedawna.

Tablice LUT okazują się jednak bardzo pomocne także w przypadku Photoshopa, gdzie pozwolą przyspieszyć pracę z dużą ilością materiału i nakładać określony “look” na różne zdjęcia, a także eksportować te ustawienia do innych programów. Ich tworzenie i operowanie nimi nie należy na szczęście do trudnych, a przez cały proces przeprowadzi Was poniższy wideoporadnik kanału PiXimperfect, poświęconego nauce programów z pakietu Adobe.

 

Jak zwykle w przypadków tutoriali tego twórcy, wszystko podane jest w sposób wyjątkowo przejrzysty i przystępny. Po jego obejrzeniu z pewnością praca z tablicami LUT nie będzie stanowić dla Was większego problemu.

Jeżeli nie chcecie tracić czasu na tworzenie własnych tablic, możecie wykorzystać te, które znajdziecie w internecie. Choć wiele z takich zestawów jej płatnych, znaleźć można również takie udostępniane za darmo. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich tworzonych jest z myślą o gradacji kolorystycznej materiałów filmowych, które zazwyczaj rejestrowane są w “płaskim” profilu Log, toteż w przypadku zwykłych zdjęć może być konieczne odpowiednie ich wstępne przygotowanie.

Więcej ciekawych wideoporadników na temat programów Lightroom i Photoshop znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0
Marcin Walko jako jedyny Polak dokumentował upamiętnienie ofiar masakry w Srebrenicy. Zobaczcie zdjęcia z projektu “Parcela M11”
3 Sie 2018
W lipcu 1995 roku serbskie oddziały paramilitarne w okolicach Srebrenicy wymordowały kilka tysięcy Muzułmanów. Co roku drogą, którą wówczas próbowały ratować się ofiary odbywa się symboliczna pielgrzymka. W tym roku, jako jedyny Polak miał okazję dokumentować ją Marcin Walko.
1