Sesja w ostrym słońcu? Zobacz, jak zapanować nad światłem

Sesja w ostrym słońcu? Zobacz, jak zapanować nad światłem

Portretowanie osób przy świetle zastanym, w ostrym słońcu południa to pomysł, który odradzi nam większość fotografujących. Jednak i w takich warunkach można stworzyć przyjemne dla oka, plastyczne zdjęcia. Ten wideoporadnik pokaże ci jak zapanować nad trudnym światłem.

Dlaczego fotografowanie w ostrym słońcu nie jest dobrym przepisem na udaną sesję portretową czy modową? Głównie ze względu na bardzo dużą kontrastowość, mocne cienie, liczne przepalenia i niezbyt przyjemny dla oka wygląd skóry. Wszystko to sprawia, że zdjęciom brakuje delikatności i zrównoważonej ekspozycji, z którymi kojarzy się profesjonalna fotografia.

Przy świetle zastanym najlepiej fotografować wcześnie rano, lub po południu, gdy słońce znajduje się niżej a oświetlenie staje się bardziej miękkie. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których nie będziemy mogli pozwolić sobie na luksus wyczekiwania na dobre światło, lub po prostu nie będziemy mieli na to czasu. Warto jednak pamiętać, że i w takich warunkach jesteśmy sobie w stanie dobrze poradzić. Trzeba będzie jedynie uzbroić się w akcesoria.

 

O tym, jak robić to dobrze w swoim najnowszym wideoporadniku opowiada Jay P. Morgan z youtubowego kanału The Slanted Lens. Fotograf przedstawia nam 3 możliwości zapanowania nad trudnym światłem słonecznego dnia: od wykorzystania blendy, poprzez panele dyfuzyjne, aż po wykorzystanie lamp błyskowych i pokazuje jak efektywnie działać w każdym z przypadków. Nie zapomina też o radach dla osób, które akcesoriów takich nie posiadają.

Więcej ciekawych filmów poradnikowych znajdziecie na kanale The Slanted Lens w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1