Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sesja w ostrym słońcu? Zobacz, jak zapanować nad światłem

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Portretowanie osób przy świetle zastanym, w ostrym słońcu południa to pomysł, który odradzi nam większość fotografujących. Jednak i w takich warunkach można stworzyć przyjemne dla oka, plastyczne zdjęcia. Ten wideoporadnik pokaże ci jak zapanować nad trudnym światłem.

Dlaczego fotografowanie w ostrym słońcu nie jest dobrym przepisem na udaną sesję portretową czy modową? Głównie ze względu na bardzo dużą kontrastowość, mocne cienie, liczne przepalenia i niezbyt przyjemny dla oka wygląd skóry. Wszystko to sprawia, że zdjęciom brakuje delikatności i zrównoważonej ekspozycji, z którymi kojarzy się profesjonalna fotografia.

Przy świetle zastanym najlepiej fotografować wcześnie rano, lub po południu, gdy słońce znajduje się niżej a oświetlenie staje się bardziej miękkie. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których nie będziemy mogli pozwolić sobie na luksus wyczekiwania na dobre światło, lub po prostu nie będziemy mieli na to czasu. Warto jednak pamiętać, że i w takich warunkach jesteśmy sobie w stanie dobrze poradzić. Trzeba będzie jedynie uzbroić się w akcesoria.

 

O tym, jak robić to dobrze w swoim najnowszym wideoporadniku opowiada Jay P. Morgan z youtubowego kanału The Slanted Lens. Fotograf przedstawia nam 3 możliwości zapanowania nad trudnym światłem słonecznego dnia: od wykorzystania blendy, poprzez panele dyfuzyjne, aż po wykorzystanie lamp błyskowych i pokazuje jak efektywnie działać w każdym z przypadków. Nie zapomina też o radach dla osób, które akcesoriów takich nie posiadają.

Więcej ciekawych filmów poradnikowych znajdziecie na kanale The Slanted Lens w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
Profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Dzięki tym bezpłatnym pomocom możesz tworzyć ciekawe materiały bez wydawania ani grosza.
5
0
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak uzyskać efekt rozmytego tła oraz wykorzystać instalacje świetlne do tworzenia magicznych, świątecznych kadrów? Swoje pomysły przedstawia specjalista...
34
0
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Chcecie poczuć się jak pionierzy fotografii? Poradnik Goerge Eastman Musem pokazuje, jak własnym sumptem, bez użycia niebezpiecznych substancji, stworzyć zdjęcia w...
89
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)