Sesja w ostrym słońcu? Zobacz, jak zapanować nad światłem

0
Maciej Luśtyk
11 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Portretowanie osób przy świetle zastanym, w ostrym słońcu południa to pomysł, który odradzi nam większość fotografujących. Jednak i w takich warunkach można stworzyć przyjemne dla oka, plastyczne zdjęcia. Ten wideoporadnik pokaże ci jak zapanować nad trudnym światłem.

Dlaczego fotografowanie w ostrym słońcu nie jest dobrym przepisem na udaną sesję portretową czy modową? Głównie ze względu na bardzo dużą kontrastowość, mocne cienie, liczne przepalenia i niezbyt przyjemny dla oka wygląd skóry. Wszystko to sprawia, że zdjęciom brakuje delikatności i zrównoważonej ekspozycji, z którymi kojarzy się profesjonalna fotografia.

Przy świetle zastanym najlepiej fotografować wcześnie rano, lub po południu, gdy słońce znajduje się niżej a oświetlenie staje się bardziej miękkie. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których nie będziemy mogli pozwolić sobie na luksus wyczekiwania na dobre światło, lub po prostu nie będziemy mieli na to czasu. Warto jednak pamiętać, że i w takich warunkach jesteśmy sobie w stanie dobrze poradzić. Trzeba będzie jedynie uzbroić się w akcesoria.

 

O tym, jak robić to dobrze w swoim najnowszym wideoporadniku opowiada Jay P. Morgan z youtubowego kanału The Slanted Lens. Fotograf przedstawia nam 3 możliwości zapanowania nad trudnym światłem słonecznego dnia: od wykorzystania blendy, poprzez panele dyfuzyjne, aż po wykorzystanie lamp błyskowych i pokazuje jak efektywnie działać w każdym z przypadków. Nie zapomina też o radach dla osób, które akcesoriów takich nie posiadają.

Więcej ciekawych filmów poradnikowych znajdziecie na kanale The Slanted Lens w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)