Podsumowanie

Lightroom 6 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów służących do wywoływania plików RAW. Adobe wyposażył program w wiele ciekawych funkcji takich jak rozpoznawanie twarzy, tryb panoramy czy łączenie zdjęć HDR. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Adobe Lightroom 6.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Bez wątpienia Adobe Lightroom jest jednym z najbardziej popularnych i docenianych przez zaawansowanych fotografów programów służących do postprodukcji plików RAW. Z każdą nową wersją firma Adobe wprowadza istotne zmiany i usprawnienia, które optymalizują pracę fotografa. Nie inaczej było w przypadku zaprezentowanej niedawno szóstej generacji programu. Wprawdzie nowy Lightroom nie oferuje tak rewolucyjnych zmian, jak było to w przypadku czwartej wersji (nowy algorytm wywołujący RAW-y), jednak są one na tyle ważne, że z pewnością znajdą uznanie w oczach niejednego profesjonalnego fotografa.

Wraz nową odsłoną programu otrzymujemy możliwość łączenia kilku kadrów i ekspozycji w jedno zdjęcie. Jest to niewątpliwy ukłon w stronę między innymi miłośników fotografii krajobrazowej, którzy teraz będą w stanie - bez konieczności włączania innego programu - utworzyć zdjęcia panoramiczne i fotografie HDR. Za to więc firmie Adobe należą się gromkie brawa.

Ciekawym rozwiązaniem, które również zastosowano jest funkcja wykrywania twarzy. Program wyświetla zdjęcia, na których znajdują się osoby dzięki czemu będziemy w stanie je podpisać i w późniejszej fazie w efektywny sposób wyszukać w katalogach. Taka zaawansowana funkcja może być wykorzystywana na przykład w pracy fotoreportera, w której również liczy się szybkość wyszukiwania istniejących już zdjęć.

Jednak to inna z nowych opcji przypadła nam szczególnie do gustu. Jest to specjalny Filter Brush, który jest dostępny po włączeniu filtra gradientowego oraz radialnego. Umożliwia on spotęgowanie nałożonego efektu lub całkowite jego usunięcie z dowolnego fragmentu na przykład fotografowanego obiektu. Takiego rozwiązania brakowało w poprzednich wersjach programu. Wraz z nową odsłoną zyskujemy pełną kontrolę nad wprowadzanymi lokalnymi zmianami obrazu. Dlatego też za takie rozwiązanie należy pochwalić producenta.

Podsumowując, firma Adobe wprowadziła kilka bardzo interesujących usprawnień dzięki czemu, nowy Lightroom 6 sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów. Jeżeli posiadamy starszą wersję programu, to naprawdę warto dokonać aktualizacji lub wybrać opcję oferowaną w usłudze Creative Cloud.

Podsumowanie

+ wykrywanie twarzy

+ łączenie zdjęć w fotografię panoramiczną

+ łączenie zdjęć w obraz HDR

+ Filter Brush dostępny po włączeniu filtra gradientowego i radialnego

+ usprawniony pokaz slajdów

- wykrywanie twarzy nie zawsze działa efektywnie

- brak zauważalnego przyspieszenia poszczególnych procesów względem poprzedniej wersji program

Spis treści

Następna

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
0
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)