Najnowsze funkcje

Lightroom 6 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów służących do wywoływania plików RAW. Adobe wyposażył program w wiele ciekawych funkcji takich jak rozpoznawanie twarzy, tryb panoramy czy łączenie zdjęć HDR. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Adobe Lightroom 6.

0

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Osoby korzystające z poprzedniej odsłony popularnego programu (Lightroom 5, a nawet Lightroom 4) na pierwszy rzut oka nie dostrzegą większych zmian. Wygląd interfejsu Adobe Lightroom 6 nie uległ prawie żadnym wizualnym modyfikacjom. Panel Library oraz zakładki modułu Develop wyglądają niemal identycznie, dzięki czemu użytkownicy, którzy zdecydują się na aktualizacje programu lub jej już dokonali będą czuli się jak w domu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Największą nowością, w którą został wyposażony Adobe Lightroom 6 jest funkcja wyszukiwania twarzy. Dostępna jest ona w panelu Library i skrywa się pod ikoną twarzy. Korzystanie z nowej opcji jest bardzo proste. Wystarczy wcisnąć ikonę a program wyszuka - w danym folderze, w którym się znajdujemy - zdjęcia, na których są obecne osoby. Następnie obrazy zostaną pogrupowane, a my będziemy w stanie wpisać imię osoby znajdującej się na fotografii. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, a program w większości sytuacji poradzi sobie bardzo dobrze. Niestety w momencie przeglądania większej liczby zdjęć oraz w sytuacji, gdy dana osoba na przykład stoi w cieniu, ma założone okulary przeciwsłoneczne, jest odwrócona profilem lub jej twarz jest rozmyta to mogą pojawić się pewne problemy. Co prawda Lightroom wyszuka i zaznaczy takie fotografie, jednak nie będą one pogrupowane. Będziemy tego musieli dokonać manualnie - zaznaczyć dane zdjęcia i podpisać znajdującą się na niej osobę. Jest to wprawdzie czasochłonne, jednak poprawne podpisanie zdjęcia może okazać się bardzo efektywne w momencie wyszukiwania fotografii.

W związku z nową funkcją rozpoznawania twarzy firma Adobe usprawniła także wyszukiwarkę zdjęć dostępnych w programie Lightroom. W sekcji keywords pojawiła się nowa opcja - people. Po jej wybraniu wystarczy wpisać imię danej osoby (wcześniej poprawnie oznaczonej) a program wyświetli wszystkie te fotografie, na których ona się znajduje. Jest to bardzo dobre i przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie, które może być wykorzystywane przez zaawansowanych fotografów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Film instruktażowy firmy Adobe

Kolejną nowością dostępną w programie Lightroom 6 jest możliwość łączenia kliku fotografii (pionowych lub poziomych) w jedno zdjęcie panoramiczne. W tym celu wystarczy zaznaczyć dane obrazy i wybrać ustawienia Photo Merge oraz kliknąć opcję Panorama. Po chwili fotografie zostaną połączone w jedną całość, a na ekranie wyświetli się okno dialogowe, w którym będziemy mogli nieco bardziej ingerować w wyświetlony obraz. Do wyboru będziemy mieli jedynie trzy opcje prezentowania panoramy - sferyczną, cylindryczną i perspektywę. Ponadto, będziemy także w stanie ustawić automatyczne skadrowanie zdjęcie, które usunie nam białe miejsca, w których zostały złączone obrazy. Niestety opcje panoramy oferowane przez program Lightroom 6 są bardzo podstawowe. Jednak z drugiej strony w pełni wystarczą, by stworzyć fotografie panoramiczne bez konieczności włączania innego programu, na przykład Photoshopa. Szczególnie pochwalić należy producenta za fakt, że utworzone zdjęcie panoramiczne jest zapisywane w formacie RAW. Dzięki temu będziemy mieli pełną kontrolę nad poszczególnymi procesami postrodukcji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

1/400 s, f/8.0, ISO 100, ogniskowa: 36 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Film instruktażowy firmy Adobe

Adobe wyposażyło również program w możliwość łączenia poszczególnych kadrów i ekspozycji w jedno zdjęcie HDR, zachowując przy tym pełną funkcjonalność plików RAW. Łączenie fotografii w jeden obraz HDR przebiega w podobny sposób, co tworzenie zdjęć panoramicznych. W ustawieniach Photo Merge należy kliknąć w opcję HDR. Następnie zostanie wyświetlone okno, w którym będziemy mieli do dyspozycji kilka opcji. Będą to jedynie podstawowe funkcje, dzięki którym na fotografii zminimalizujemy lub nawet usuniemy efekt poruszających się obiektów powstałych w trakcie robienia zdjęć. Po wybraniu interesujących nas ustawień obraz zostanie zapisany w postaci pliku RAW i przygotowany do dalszej postprodukcji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Film instruktażowy firmy Adobe

Kolejną niezwykle ciekawą funkcją, której brakowało w poprzedniej wersji programu, jest specjalny Filter Brush dostępny po włączeniu filtra gradientowego lub radialnego. Dzięki temu po nałożeniu odpowiedniego filtra i wybraniu pędzla będziemy w stanie nie tylko doprecyzować zasięg nałożonego efektu, lecz także usunąć naniesiony efekt z dowolnego fragmentu kadru. W poprzedniej odsłonie programu takie działanie było niemożliwe, dlatego też producentowi należą się duże brawa za dodanie takiej opcji. Z pewnością specjalny Filter Brush znajdzie uznanie w oczach wielu zaawansowanych fotografów.

W nowym Adobe Lightroom 6 usprawniono także pokaz slajdów. Producent umożliwia dodanie materiału wideo oraz zsynchronizowanie szybkości prezentowania zdjęć z tempem muzyki. Dzięki temu zyskujemy możliwość tworzenia ciekawej prezentacji zdjęć a nawet bardziej zaawansowanych fotokastów, co może to być wykorzystywane na przykład przez fotografów ślubnych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Film instruktażowy firmy Adobe

Lightroom 6 korzysta teraz z karty graficznej komputera oferując tym samym pełne przyspieszenie sprzętowe (poprzednie wersje programu nie oferowały tej możliwości). Według producenta, takie rozwiązanie ma niemal 10-krotnie przyspieszyć poszczególne procesy. Niestety podczas przeprowadzonego testu nie zauważyliśmy znacznej poprawy szybkości działania względem starszej odsłony programu. W czasie postprodukcji zdjęć w panelu Develop wszystko przebiegało płynnie i efektywnie. Zwolnienie programu następowało jedynie w momencie szybkiego podglądu zdjęć w panelu Library, co było do przewidzenia z racji wielkości wyświetlanych plików RAW.

Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
0
0
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
3
0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)