Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu

Wyniki testu:
Ergonomia:
9.5
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
9
Budowa:
10
Marka:
Sony
Nasza ocena:

91%

Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem optyki wypada równie dobrze jak inne modele z linii G Master.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Najnowszy obiektyw Sony FE 35 mm f/1.4 GM może być pewnym zaskoczeniem. W końcu producent posiada już w ofercie takie samo szkło, stworzone wspólnie z firmą Zeiss (Sony Distagon T* FE 35 mm f/1.4 ZA). I choć ma ono wielu zwolenników, nie należy do małych, a i sam rynek bezlusterkowej optyki rozwinął się na tyle, że doskonalszy model jest jak najbardziej w kręgu zainteresowań fotografujących. W końcu wersja Zeiss niepozbawiona jest wad. Czy jednak Japończykom udało się stworzyć konstrukcję, która będzie miała do zaoferowania o tyle więcej, byśmy przestali brać starszy obiektyw pod uwagę przy wyborze sprzętu? W końcu mamy też przecież rynek wtórny.

Do tej pory właściwie wszystkie obiektywy z serii GM wypadały w naszych testach bardzo dobrze, a niektóre nawet wzorowo. Można się spodziewać, że i nowa 35-tka  pozytywnie zaskoczy. Tym bardziej, że prezentuje się widocznie lepiej już pod względem samej specyfikacji i wykonania.

Niestety, nawet jeśli ma do zaoferowania wzorową optykę, Sony FE 35 mm f/1.4 GM jest też najdroższym obiektywem pełnoklatkowym tego typu w systemach bezlusterkowych, co na pewno zawęzi nieco grono odbiorców. Konkurencyjny obiektyw Sigmy 35 mm f/1.4 DG HSM kupimy ponad połowę taniej, a i odpowiedniki z innych systemów lustrzankowych wypadają często pod względem ceny bardziej atrakcyjnie. 7850 zł, na które producent wycenił obiektyw zdecydowanie bardziej pasowałaby do obiektywu ze światłem f/1.2 (taniej kupimy choćby model Sigma A 35 mm f/1.2 DG DN), choć warto pamiętać, że lustrzankowy, natywny odpowiednik w systemie Canon EF jest jeszcze droższy.

Optyczna doskonałość i przyjemna dla oka plastyka są jednak w cenie, a to właśnie te cechy producent podkreśla przy okazji każdej premiery szkieł z serii GM. Zobaczmy więc czy Sony FE 35 mm f/1.4 GM okaże się nowym ulubionym fotografów ślubnych, reportażystów i miłośników szerszych portretów.

Przeczytaj także:
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta. [Czytaj więcej]
Canon EF 35 mm f/1.4L II USM - test obiektywu

Uszczelniony tubus, usprawniony układ optyczny oraz poprawiona ergonomia mają sprawić, że nowy Canon EF 35 mm f/1.4L II USM podbije serce niejednego fotografa. Jako oczywisty punkt odniesienia dla nowego szkła w teście pojawi się jego legendarny już poprzednik. [Czytaj więcej]
Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM - test

Obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM miał swoją premierę we wrześniu 2012 roku. To jasne, szerokokątne szkło zaprojektowane do pracy z cyfrowymi lustrzankami pełnoklatkowymi. Przekonajcie się jak wypadło w naszym teście. [Czytaj więcej]

Sony FE 35 mm f/1.4 GM - specyfikacja:

Nazwa Sony FE 35 mm f/1.4 GM
Producent Sony
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 14 elementów w 10 grupach (2 soczewki XA, 1 soczewka ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,23 x
Minimalna odległość ogniskowania 27 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Podwójny silnik liniowy XD
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 96 x 76 mm
Waga 524 g

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
17
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
38
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Powiązane artykuły