Sony FE 35 mm f/1.4 GM - najlepszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowców?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Sony prezentuje nowy obiektyw z topowej linii G Master. Kompaktowy model FE 35 mm f/1.4 GM oferować ma wzorowe osiągi, stając się marzeniem fotografów ślubnych, reportażystów, a za sprawą udogodnień do pracy wideo, także filmowców.

Choć obiektyw Sony Distagon T* FE 35 mm f/1.4 ZA znajduje się w ofercie systemy Sony E już od 5 lat, wygląda na to, że producent chce obstawić wszystkie najważniejsze bazy modelami z nowszej i doskonalszej technologicznie serii G Master. Tak oto otrzymujemy nowy model Sony FE 35 mm f/1.4 GM, który łączyć ma wysokie osiągi linii GM z kompaktową budową.

Sony FE 35 mm f/1.4 GM to obiektyw, który brylować ma zarówno w pracy fotograficznej, jak i filmowej. Do tego jest naprawdę mały

Układ optyczny nowego obiektywu zbudowany został w oparciu o 14 elementów w 10 grupach oraz - co w tym segmencie jest raczej wyjątkiem - aż 11-listkową przysłonę, która dzięki idealnie zaokrąglonym listkom oferować ma plastyczne rozmycie ze świetną reprodukcją krążków bokeh. Pomóc w tym miały dwie soczewki XA (eXtreme Aspherical), które oprócz wyrównywania rozdzielczości pomóc niwelować mają także występowania „artefaktów” w punktach świetlnych w nieostrościach (tzw. onion rings).

Oprócz tego, producent wyposażył szkło w soczewkę ED, minimalizującą występowanie aberracji chromatycznej oraz powłoki Nano AR II, które zapobiegać mają powstawaniu odbić światła i flar, a także pomóc utrzymać wzorową kontrastowość w przypadku pracy pod światło. O tym jak dobrze spisuje się w praktyce nowa generacja powłok mogliśmy już przekonać się przy okazji testu modelu FE 12-24 f/2.8 GM.

Do tego szybki, cichy i precyzyjny, podwójny silnik liniowy XD oraz dobrze przemyślana i bardzo kompaktowa - jak na tę klasę sprzętu - konstrukcja. Obiektyw mierzy raptem 76 x 96 mm, waży 546 g i oferuje manualny pierścień przysłony, który możemy przełączyć na tryb bezstopniowy. Filmowców ucieszy także liniowe przełożenie pierścienia ostrości, które pozwoli na wykonywanie powtarzalnych przeostrzeń i wygodną pracę z systemami follow-focus.

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce? O tym mieliśmy okazję przekonać się jeszcze przed premierą. Szczegółowe pomiary studyjne nowego szkła znajdziecie w poniższym teście.

Przeczytaj także:
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu

Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony, podobnie jak inne szkła z serii GM, walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem optyki wypada równie dobrze jak inne modele z linii premium. [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

Jak można się było spodziewać, obiektyw Sony FE 35 mm f/1.4 GM nie będzie należał do tanich. Szkło wyceniono na 7850 zł, co czyni go jednym z najdroższych pełnoklatkowych obiektywów tego typu na rynku (nie licząc pozycji Leica). Miło natomiast widzieć, że Sony udało się wypozycjonować nową konstrukcję niżej od lustrzankowego odpowiednika Canona.

Sony FE 35 mm f/1.4 GM - specyfikacja

Nazwa Sony FE 35 mm f/1.4 GM
Producent Sony
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 14 elementów w 10 grupach (2 soczewki XA, 1 soczewka ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,23 x
Minimalna odległość ogniskowania 27 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Podwójny silnik liniowy XD
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 96 x 76 mm
Waga 524 g

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
HD Pentax-D FA 21 mm f/2.4 ED Limited DC WR - szerokokątny obiektyw z flagowej linii
HD Pentax-D FA 21 mm f/2.4 ED Limited DC WR - szerokokątny obiektyw z flagowej linii
Pentax zapowiedział nowy obiektyw. To pełnoklatkowy szeroki kąt z topowej serii Limited, ale nowej generacji o jeszcze doskonalszych możliwościach optycznych i mechanicznych.
1
Sony FE 70-200  mm f/2.8 GM OSS II - nowy król teleobiektywów?
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II - nowy król teleobiektywów?
Firma Sony prezentuje drugą generację profesjonalnego teleobiektywu. FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II został całkowicie przeprojektowany optycznie, ma pierścień przysłony i jest rekordowo lekki.
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)