Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Winietowanie

Wyniki testu:
Ergonomia:
9.5
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
9
Budowa:
10
Marka:
Sony
Nasza ocena:

91%

Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem optyki wypada równie dobrze jak inne modele z linii G Master.

5

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Winietowanie

Winietowanie mierzymy dla plików RAW, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawione wykresy pokazują schemat winietowania dla przysłon f/1.4, f/2, f/2.8

Najnowszy Sony 35 mm f/1.4 GM dobrze radzi sobie także w zakresie winietowania. Szczególnie jeśli przypomnimy sobie mocne wyciemnienie brzegów z modelu Sony Distagon T* FE 35 mm f/1.4 ZA. Tutaj winieta jest dosyć delikatna i mało zauważalna - maksymalna różnica w jasności między środkiem, a brzegami kadru, przy przysłonie f/1.4 wynosi ok. 0,9 EV. Warto przypomnieć, że wyniki gorsze o prawie 0,7 oferuje zarówno wspomniany Zeiss, jak i droższy lustrzankowy odpowiednik Canona (choć lepiej pod tym względem poradził sobie ponad dwukrotnie tańszy Tamron)

Dodatkowo już po domknięciu do f/2 w większości sytuacji praktycznie przestaniemy być w stanie gołym dostrzec jakiekolwiek wyciemnienie. To nie dlatego, że winieta zupełnie zanika (wręcz przeciwnie, obecna jest nawet przy f/4), ale staje się bardzo delikatna, przez co nie zauważymy widocznych różnic między środkiem, a brzegami kadru. Przy wyższych przysłonach, według wykresów jest oczywiście jeszcze lepiej.

Schemat winietowania dla przysłony f/1.4

Schemat winietowania dla przysłony f/2

Schemat winietowanie dla przysłony f/2.8

To naprawdę świetne wyniki, które w przypadku tak jasnych szkieł należą do rzadkości, za co producentowi należą się duże brawa. Z drugiej strony równomiernie rozłożona i niezbyt mocna winieta potrafi dodać zdjęciom trójwymiarowości i charakteru. Tutaj otrzymujemy dość sterylny pod tym względem obrazek i pewnie skończy się tak, że wielu kupujących będzie tę winietę dostawiać w postprodukcji.

Winietowanie w praktyce:

f/1.4

f/1.4

f/1.8
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z  - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
To budżetowy obiektyw z AF do bezlusterkowców Nikon Z. Jest dużo tańszy od systemowego odpowiednika, ale czy jego możliwości wystarczą, by sprostać wymaganiom miłośników portretowych ujęć?
51
0
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Bardzo użyteczny zakres, stałe światło f/2.8, stabilizacja, a do tego całkiem kompaktowa budowa i rozsądna cena - jak ten ciekawy zoom do bezlusterkowców APS-C Sony...
26
1
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.2 S - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.2 S - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Jest duży, ciężki i drogi, ale jasny i solidny. Najnowsza “pięćdziesiątka” do systemu Nikon Z zaskakuje pod wieloma względami. Sprawdźcie czym zaskoczyła nas, a przeglądając zdjęcia przykładowe,...
13
3
Powiązane artykuły