Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM - Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Canon nie ukrywa, że model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM ma być gwarantem zupełnie nowej jakości w makrofotografii. Czy tak będzie w istocie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

2

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm. Zdjęcia wykonywaliśmy w formatach RAW i JPEG z uwzględnieniem wszystkich przysłon.

Rozdzielczość obrazu jaką zapewnia nowy Canon nie należy do najwyższych, co udowadnia wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla plików RAW. Natomiast warto podkreślić, że jakość zdjęć uzyskana na brzegach nie odbiega zbytnio od tej otrzymanej w centrum planu fotograficznego.

W przedziale f/2.8-f/11 zdjęcia będą prezentować bardzo wyrównaną rozdzielczość na poziomie 28-30 lp/mm w centrum i 21-23 lp/mm na brzegach. Jednak jeżeli przysłonę przymkniemy do f/8 lub f/11 to powinniśmy zanotować minimalny wzrost wyrazistości na całym planie fotograficznym. To dobrze, ponieważ w fotografii makro i tak korzystamy z nieco bardziej domkniętego otworu przysłony. Jednak odradzamy fotografowanie w przedziale f/16-f/32. W tym zakresie zachodzi już zjawisko dyfrakcji, przez co jakość obrazu spada poniżej akceptowalnych wartości.

Dla porównania zamieszczamy również wykres funkcji MTF50 dla fotografii zapisanych w formacie JPEG. Algorytmy Canona wyostrzyły obraz, dzięki czemu rozdzielczość uległa podwyższeniu. Nie zmieniła się natomiast charakterystyka wykresu - różnica w jakości obrazu pomiędzy centrum a brzegami kadru prezentuje podobne wartości.

Rozdzielczość obrazu w praktyce

1/50s, f/8, ISO 200

1/160s, f/2.8, ISO 100
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3