Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM - Dystorsja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Canon nie ukrywa, że model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM ma być gwarantem zupełnie nowej jakości w makrofotografii. Czy tak będzie w istocie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Dystorsję mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania.

Stałki o ogniskowej 35 mm podpięte do aparatów z matrycą APS-C dają ekwiwalent około 56 mm (w przypadku lustrzanek Canona ogniskową należy pomnożyć przez 1.6x). Konstrukcje te mogą być więc uznawane jeszcze za obiektywy standardowe, które zapewniają kąt widzenia zbliżony do ludzkiego oka. A od takich szkieł powinniśmy wymagać wręcz perfekcyjnie korygowanej dystorsji.

Na szczęście w przypadku testowanego Canona EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM nie musimy się obawiać, że wyraźne zniekształcenia obrazu zepsują nam zdjęcia. W naszym laboratorium zanotowaliśmy dystorsję beczkową na poziomie 0.44%, co nie jest dużą wartością. Podczas normalnego fotografowania ta wada nie powinna stanowić problemu. Niewielkie zniekształcenia obrazu mogą być jednak zauważone w momencie, gdy w kadrze znajdzie się sporo linii prostych - zarówno pionowych, jak i poziomych.

Dystorsja obrazu w praktyce

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22