Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Canon nie ukrywa, że model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM ma być gwarantem zupełnie nowej jakości w makrofotografii. Czy tak będzie w istocie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM to jeden z bardziej uniwersalnych i wszechstronnych szkieł, kierowanych do średnio zaawansowanego użytkownika, jakie do tej pory testowaliśmy. Tym obiektywem jesteśmy w stanie wykonać niemal każdy rodzaj zdjęć.

W fotografii makro docenimy odwzorowanie obrazu 1:1 oraz ostrzenie z zaledwie 30 mm. Dzięki temu fotografowane obiekty ukazują się na w kadrze w rzeczywistych rozmiarach. Do tego dochodzi crème de la crème całej konstrukcji, czyli wbudowana w tubus lampa światła ciągłego, która podczas testów pokazała się z naprawdę dobrej strony. Natomiast miłośnikom portretu powinna spodobać się plastyka obrazu (miękkie rozmycie tła i efekt okrągłego bokeh), która jest zasługą kombinacji ogniskowej oraz 7-listkowej przysłony o świetle f/2.8. Nie możemy narzekać także na szybki i precyzyjny autofokus, dzięki któremu nie powinien umknąć nam żaden decydujący moment.

Nowy Canon to także dobrze wykonany i wyjątkowo kompaktowy obiektyw, który może zaskoczyć nawet bardziej wymagających użytkowników. Niestety Ci będą musieli już uważać podczas fotografowania w trudniejszych warunkach, bowiem model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM nie został uszczelniony przed zachlapaniami i pyłem.

Pod względem optyki nie mamy powodów do zmartwień. Jakość obrazu jest wyrównana, jednak zdjęcia nie odznaczają się najwyższą rozdzielczością - choć nie możemy też mówić o denerwujących rozmyciach. Poza tym otrzymujemy dobrą korektę aberracji chromatycznej oraz dystorsji. Również praca pod ostre światło nie stanowi najmniejszego problemu. Martwić jedynie może winieta, która w niektórych sytuacjach jest już zauważalna na zdjęciach.

Plusy

 • dobra jakość wykonania kompaktowego tubusa
 • funkcjonalna lampa LED
 • szybki, precyzyjny i cichy autofokus
 • minimalna odległość ostrzenia 30 mm i odwzorowanie obrazu 1:1
 • wydajny system stabilizacji obrazu
 • wyrównana rozdzielczość obrazu
 • miękkie rozmycia nieostrości
 • odpowiednio korygowane wady: dystorsja i aberracja chromatyczna
 • dobra praca pod ostre światło

Minusy

 • brak uszczelnień
 • delikatne poszukiwanie ostrości w trybie makro
 • nie najwyższa wyrazistość obrazu
 • zauważalna winieta
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

79%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kontynuuje swój pochód i wprowadza kolejny zoom drugiej generacji – mniejszy, lżejszy i jeszcze doskonalszy optycznie. Czekając na pełny test prezentujemy pierwsze zdjęcia testowe.
36
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tańszy, lżejszy i bardziej poręczny od modelu Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 S. Nowy telezoom Nikona o zakresie ogniskowych 70-180 mm i stałej jasności f/2.8 trafił w nasze ręce. Oto pierwsze zdjęcia...
37
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Przeznaczony do fotografii sportu, ptaków i dzikiej przyrody ma kusić nie tylko jakością obrazu, ale także małą wagą i przystępną ceną. Sprawdziliśmy jego możliwości, także we współpracy z...
24