Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM - Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Canon nie ukrywa, że model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM ma być gwarantem zupełnie nowej jakości w makrofotografii. Czy tak będzie w istocie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

2

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Za ostrzenie w nowym Canonie odpowiada silnik krokowy typu STM. Wykorzystanie tego rozwiązania sprawiło, że autofokus jest prawie wcale niesłyszalny, precyzyjny i wyjątkowo szybki. Pomaga w tym także systemu wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu obiektywu.

W praktyce nie możemy narzekać na autofokus, który - tak jak obiecywał producent - jest szybki i precyzyjny. Obiektyw z planu dalekiego na bliski przeostrza w około 0,3-0,4 sekundy. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwa zaledwie 0,1 sekundy, co jest rewelacyjnym wynikiem! Pochwalić musimy także samą precyzję całego układu oraz jego działanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Jednak w osiągnięciu tak dobrych rezultatów pomaga również chwalony przez nas system AF zastosowany w aparacie EOS 80D.

Tak naprawdę nieznaczne zwolnienie i delikatne poszukiwanie ostrości zauważyliśmy dopiero podczas wykonywania zdjęć marko. Jednak były to sporadyczne przypadki i po chwili obiektyw trafiał w punkt.

Na tubusie znajdziemy klasyczny przełącznik aktywujący manualne ustawianie ostrości. W ręcznym przeostrzaniu pomaga wąski choć bardzo dobrze zaakcentowany i przez to wygodny w użyciu pierścień, którego obrót o około 180 stopni spowoduje pokonanie pełnej skali odległości - od 30 mm do nieskończoności.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3