Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM - Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

79%

Canon nie ukrywa, że model EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM ma być gwarantem zupełnie nowej jakości w makrofotografii. Czy tak będzie w istocie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Za ostrzenie w nowym Canonie odpowiada silnik krokowy typu STM. Wykorzystanie tego rozwiązania sprawiło, że autofokus jest prawie wcale niesłyszalny, precyzyjny i wyjątkowo szybki. Pomaga w tym także systemu wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu obiektywu.

W praktyce nie możemy narzekać na autofokus, który - tak jak obiecywał producent - jest szybki i precyzyjny. Obiektyw z planu dalekiego na bliski przeostrza w około 0,3-0,4 sekundy. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwa zaledwie 0,1 sekundy, co jest rewelacyjnym wynikiem! Pochwalić musimy także samą precyzję całego układu oraz jego działanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Jednak w osiągnięciu tak dobrych rezultatów pomaga również chwalony przez nas system AF zastosowany w aparacie EOS 80D.

Tak naprawdę nieznaczne zwolnienie i delikatne poszukiwanie ostrości zauważyliśmy dopiero podczas wykonywania zdjęć marko. Jednak były to sporadyczne przypadki i po chwili obiektyw trafiał w punkt.

Na tubusie znajdziemy klasyczny przełącznik aktywujący manualne ustawianie ostrości. W ręcznym przeostrzaniu pomaga wąski choć bardzo dobrze zaakcentowany i przez to wygodny w użyciu pierścień, którego obrót o około 180 stopni spowoduje pokonanie pełnej skali odległości - od 30 mm do nieskończoności.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - test obiektywu [RAW]
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - test obiektywu [RAW]
Mimo parametrów odpowiadających zawodowej optyce, nowy Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 to propozycja dużo tańsza od reporterskich zoomów tej klasy. Jest przy tym lekki i kompaktowy. Sprawdzamy, co...
20
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kontynuuje swój pochód i wprowadza kolejny zoom drugiej generacji – mniejszy, lżejszy i jeszcze doskonalszy optycznie. Czekając na pełny test prezentujemy pierwsze zdjęcia testowe.
36
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tańszy, lżejszy i bardziej poręczny od modelu Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 S. Nowy telezoom Nikona o zakresie ogniskowych 70-180 mm i stałej jasności f/2.8 trafił w nasze ręce. Oto pierwsze zdjęcia...
37