Yongnuo YN 85 mm f/1.8 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
6.5
Budowa:
6.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

68%

Optyczna ofensywa Yongnuo trwa w najlepsze. Zobaczcie czy najnowszy model YN 85 mm f/1.8 ma szansę namieszać w segmencie portretowych szkieł.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Czerwiec 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Najnowszy portretowy obiektyw Yongnuo to prawdziwy Dr Jekyll i Mr Hyde, który w jednych aspektach nas zaskoczył, w innych rozczarował - i to bardzo. Ale po kolei.

Model YN 85 mm f/1.8 musimy pochwalić przede wszystkim za budowę i wykonanie. Wygląda na to, że czasy plastikowych i niedopracowanych Yongnuo odeszły w zapomnienie. Teraz mamy do czynienia z projektem solidnej konstrukcji częściowo wykonanej z metalu. Sprawia ona bardzo dobre wrażenie, ale do pełni szczęścia zabrakło uszczelnień. Jednak w tej klasie cenowej nie można przecież mieć wszystkiego.

Obiektyw ma także bardzo dobrze skorygowane wady układu optycznego. W praktyce dystorsja czy winietowanie nie powinny być widoczne na zdjęciach. Również aberracja chromatyczna mieści się w normie - choć w pewnych sytuacjach może już objawić się w kadrze. Yongnuo także świetnie radzi sobie podczas pracy w warunkach kontrastowego oświetlenia, dzięki czemu bliki i flary nie stanowią najmniejszych problemów.

Natomiast na drugim biegunie znalazła się rozdzielczość. Niestety fotografowanie na f/1.8 dostarczy nam wyjątkowo miękkiego obrazka - zwłaszcza na brzegach. Niewiele zmieni także przymknięcie przysłony do f/2.8. W efekcie dopiero od f/4 będziemy mogli cieszyć się w miarę ostrymi zdjęciami, co w przypadku obiektywu portretowego jest wynikiem nie do przyjęcia, ponieważ tracimy plastykę obrazu jaką zapewnia nam szeroko otwarta przysłona.

Niemniej jednak największym rozczarowaniem okazał się autofokus nowego Yongnuo, który podczas testów doprowadzał nas do szewskiej pasji. System AF ostrzy w żółwim tempie, a dźwięk jaki temu towarzyszy jest wprost nie do wytrzymania. W praktyce autofokus broni jedynie jego celność.

Jednak pomimo sporych wad modelu YN 85 mm f/1.8, nie możemy nazwać go kompletnym rozczarowaniem. Ale jeśli nie chcemy wydawać kroci na bardziej zaawansowany obiektyw, a zależy nam na nowej i nieużywanej stałce o ogniskowej nadającej się do fotografii portretowej, to warto swoją uwagę zwrócić w stronę Yongnuo YN 100 mm f/2. Ta konstrukcja nie tylko zdecydowanie lepiej wypadła w naszym teście, lecz jest także o 150 zł tańsza od swojego młodszego brata. Z pewnością będą to rozsądniej wydane pieniądze.

Plusy

  • dobre wykonanie
  • celny autofokus
  • dobra rozdzielczość w przedziale f/4-f/8
  • odpowiednio korygowane wady optyczne: aberracja chromatyczna, winieta, dystorsja
  • miękkie rozmycie nieostrości
  • dobra praca w warunkach kontrastowego oświetlenia

Minusy

  • niepokojący dźwięk ocierania się pierścienia ostrzenia o tubus
  • bardzo długi czas przeostrzania
  • wyjątkowo głośny silnik autofokusa
  • słaba rozdzielczość obrazu na szeroko otwartej przysłonie f/1.8
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
6.5
Budowa:
6.5
Ocena ogólna

68%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)