Yongnuo YN 85 mm f/1.8 - Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
6.5
Budowa:
6.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

68%

Optyczna ofensywa Yongnuo trwa w najlepsze. Zobaczcie czy najnowszy model YN 85 mm f/1.8 ma szansę namieszać w segmencie portretowych szkieł.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Czerwiec 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Szybkość działania, precyzja i powtarzalność - takie w obiektywach portretowych mają być cechy charakterystyczne automatycznego ustawiania ostrości. Jak z tego zadania wywiązał się model YN 85 mm f/1.8?

Tragicznie. Autofokus to jak dotąd najsłabszy punkt portretowego obiektywu Yongnuo. Po pierwsze silnik AF jest głośny - i nie mówimy tu o typowym brzęczeniu. Dźwięk wydobywający się z wnętrza tubusu jest wyjątkowo uciążliwi i nie sposób się do niego przyzwyczaić. W efekcie możemy zapomnieć o dyskretnym fotografowaniu - Yongnuo skutecznie obudzi nawet największego śpiocha.

 

Kolejna kwestia to szybkość układu AF - a raczej jej brak. Przeostrzenie planu z dalekiego na bliski zajmowało ponad jedną sekundę, co jest wyjątkowo przeciętnym wynikiem - nawet jak na tę klasę sprzętu. Więcej oczekiwaliśmy także od autofokusa w kwestii ustawiania ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie. Nawet na to obiektyw potrzebował ponad pół sekundy. Z kolei w słabszych warunkach oświetleniowych mieliśmy do czynienia z charakterystycznym poszukiwaniem ostrości. Wprawdzie po chwili obiektyw poprawnie ją ustawiał, jednak zajmowało mu to ponad jedną sekundę - i mówimy tu o punkcie centralnym. Tak naprawdę Yongnuo broni jedynie celność oraz precyzję AF. Podczas testów nie zauważyliśmy błędnego potwierdzenia ostrości.

Warto także wspomnieć, że Yongnuo wykorzystuje system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu elementów środkowych i tylnych bez przesuwania soczewek umieszczonych z przodu. Dzięki temu przedni element jest nieruchomy, a my możemy skorzystać z różnego rodzaju nakręcanych filtry o średnicy 58 mm. Minimalna odległość ustawienia ostrości wynosi  85 cm.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)