Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

78%

W nasze ręce trafił Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC. Nowa propozycja koreańskiego producenta to manualny, stałoogniskowy jasny obiektyw przeznaczony do aparatów z pełnoklatkową matrycą. Zobaczcie, jak ta konstrukcja poradziła sobie w naszym teście.

0

Autor: Michał Chrzanowski

5 Listopad 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

1. Wstęp


Na początku drugiego kwartału 2015 roku koreański producent przeprowadził niemałą ofensywę na rynku stałoogniskowych obiektywów. Rozszerzył swoją linię pełnoklatkowych manualnych szkieł o trzy nowe modele: efektowe rybie oko Samyang 12 mm f/2,8 ED AS NCS Fish-eye, szkło makro Samyang 100 mm f/2.8 ED UMC MACRO oraz teleobiektyw Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC. Ten ostatni, dzięki połączeniu stałej ogniskowej 135 mm, światła f/2 oraz 9-listkowej przysłony, może znaleźć uznanie w oczach wielu miłośników fotografii portretowej. Taka kombinacja ogniskowej i światłosiły ma umożliwić skuteczne odseparowanie głównego obiektu zdjęcia od tła oraz plastyczne rozmycie drugiego planu i okrągłe bokeh. Są to więc efekty bardzo pożądane w portretach. Ponadto, co jest już charakterystyczną cechą konstrukcji koreańskiego producenta, obiektyw nie posiada silnika autofokusa, dlatego też ostrzenia obrazu będziemy dokonywać ręcznie, za pomocą pierścienia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC trafił do polskiej sprzedaży w kwietniu 2015 roku i można go nabyć w cenie około 2100 zł. Obiektyw jest dostępny w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax, Sony A, Sony E, Canon M, Fujifilm X, Samsung NX, Cztery Trzecie i Mikro Cztery Trzecie. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli, które pokrywają podobny zakres ogniskowej i światła. W systemie Canona konkurencją dla testowanego Samyanga może być Canon EF 135 mm f/2L USM, za którego zapłacimy około 3700 zł. Z kolei użytkownicy Nikona swoją uwagę mogą zwrócić w kierunku obiektywu Nikon AF DC-Nikkor 135 mm f/2D dostępnego w cenie około 5500 zł. Fotografowie, którzy pracują w systemie Sony powinni zaciekawić się szkłem Sony Zeiss Sonnar T* 135 mm f/1.8 ZA (około 6200 zł). Ciekawie wygląda również Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR (ekwiwalent 135 mm dla pełnej klatki), który możemy nabyć za około 3700 zł lub dostępny dla systemu M43 Olympus M.Zuiko Digital ED 75 mm f/1.8 (ekwiwalent 150 mm w systemie małoobrazkowym) w cenie około 4300 zł.

Jak widać konkurencja jest ogromna w każdym dostępnym systemie - od pełnej klatki po Mikro Cztery Trzecie. Jednak jak na jej tle wypadnie Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC? Czy sprosta wymaganiom zaawansowanych fotografów i okaże się ciekawym zamiennikiem dużo droższych szkieł? Zapraszamy do lektury testu, gdzie zaprezentujemy wyniki, jakie otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z aparatem Nikon D750.

]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
0
0
Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma prezentuje kolejną generację obiektywu, który przed 9 laty zapoczątkował serię Art. Czy zaprojektowana z myślą o bezlusterkowcach Sigma A 35 mm f/1.4 DG DN okaże...
3
7
Sony 14 mm f/1.8 GM - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sony 14 mm f/1.8 GM - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
To najszersza stałka w systemie i pierwszy tak szeroki model z profesjonalnej linii G-Master. Finalny egzemplarz trafił w nasze ręce jeszcze przed premierą,...
11
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)