Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
5.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

65%

Obiektyw EF 50 mm f/1,8 STM to następca popularnej pięćdziesiątki ze światłem f/1,8 firmy Canon. Nowa stałka to usprawniona konstrukcja, która została wyposażona w cichy silnik autofokusa, metalowy bagnet oraz soczewki pokryte specjalną powłoką antyrefleksyjną. Zobaczmy zatem, jak Canon EF 50 mm f/1,8 STM sprawdza się w praktyce.

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Lipiec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

10. Podsumowanie


Canon EF 50 mm f/1,8 STM to trzecia odsłona popularnego obiektywu przeznaczonego dla entuzjastów fotografii, którzy poszukują kompaktowego i jasnego obiektywu stałoogniskowego w przystępnej cenie. Nowe szkło, które oferuje ogniskową 50 mm i swiatłosiłę f/1,8 może okazać się dobrym wyborem dla osób, chcących przesiąść się z kitowego obiektywu na nieco bardziej zaawansowany model umożliwiający kreatywne rozwijanie swojej pasji. Canon EF 50 mm f/1,8 STM dzięki małym rozmiarom, dobrej jakości obrazu, popularnej długości ogniskowej oraz dużej światłosile może być spokojnie wykorzystywany w fotografii portretowej, ulicznej oraz podróżniczej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Po stronie zalet obiektywu trzeba zapisać jego rozmiar i wagę. Nowa stałka jest mała i lekka, przez co jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Połączenie obiektywu z pełnoklatkowym aparatem Canon EOS 5D Mark III stworzy poręczny zestaw, który bez problemu będziemy mogli wykorzystywać do codziennej fotografii. Niestety sama konstrukcja Canona EF 50 mm f/1,8 STM pozostawia już wiele do życzenia. Nowy model został wykonany głównie z tworzyw sztucznych, które nie są najwyższej jakości. Przez to obiektyw nie sprawia wrażenia solidnego i odpornego na uszkodzenia. Co więcej, takie odczucie jeszcze bardziej potęgują drobne mankamenty obiektywu. Na przykład – pierścień ustawiania ostrości podczas przekręcania wyraźnie ociera się o obudowę wydając przy tym nieprzyjemny dźwięk. Wszytko to składa się na ostateczne wrażenie, że obiektyw pochodzi z niższej półki cenowej.

Jednak Canon EF 50 mm f/1,8 STM to nie tylko obudowa, lecz także optyka, która w tym wypadku prezentuje się dobrze. Rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru jest na odpowiednim poziomie (wyraźnie przekracza granicę akceptowalności) i utrzymuje się w całym zakresie przysłon od f/1,8 do f/22, co jest dobrym osiągnięciem jak na obiektyw tej klasy. Ponadto, wady optyczne takie jak dystorsja i winietowanie są dobrze skorygowane i na zdjęciach w żaden sposób nie będą zauważalne. Niestety nie możemy tego samego powiedzieć o aberracji chromatycznej, której uśredniony wynik wynosi 0,70 piksela. Obiektyw również słabo wypadł w kontekście występowania blików i flar. Podczas fotografowania pod ostre światło na zdjęciach wystąpiły dość duże artefakty, które miały wpływ na ostateczny odbiór zdjęć.

Niewątpliwie największą zaletą obiektywu Canon EF 50 mm f/1,8 STM jest jego cena. Za nową stałkę trzeba będzie wyłożyć około 560 zł. Za te pieniądze otrzymamy kompaktowy obiektyw stałoogniskowy, który może okazać się nieodłącznym towarzyszem podczas podróży lub dłuższych spacerów po mieście. Szkło znajdzie także zastosowanie w fotografii portretowej, gdzie dzięki światłosiłe f/1,8 otrzymamy małą głębię ostrości, która zaowocuje efektownym wyeksponowaniem głównego fotografowanego obiektu zdjęcia oraz przyjemnym rozmyciem tła. Dlatego też - pomimo swoich wad - obiektyw Canon EF 50 mm f/1,8 STM jest wart swojej ceny i rozważenia zakupu.

Podsumowanie

+ mała i lekka konstrukcja
+ wygląd współgrający z aparatami Canon EOS
+ metalowy bagnet
+ szybki i precyzyjny autofokus
+ dobra jakość obrazu w całym zakresie przysłon
+ dobrze skorygowane dystorsja i winietowanie
+ cena


- słaba jakość wykonania
- pierścień ustawiania ostrości wyraźnie ocierający o obudowę
- słabo skorygowana aberracja chromatyczna zwłaszcza na szeroko otwartej przysłonie
- mała ostrość obrazu podczas fotografowania na przysłonie f/1,8
- słaba jakość obrazu podczas fotografowania pod ostre światło
- występowanie dużych blików i flar

Canon EF 50 mm f/1,8 STM uzyskał w swojej klasie 65%


Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
5.5
Ocena ogólna

65%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
5
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - test obiektywu
Nie jest tani, ale jak na ultraszerokokątny zoom o jasności f/2.8 rekordowo lekki i kompaktowy. Sprawdzamy, czy nie przypłacił tego gorszą jakością obrazu.
0
1
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)