Panasonic Lumix G1 - test

Panasonic Lumix G1 jest dość rewolucyjną konstrukcją na rynku fotograficznym. G1 ma być idealnym połączeniem najlepszych cech kompaktu - niewielka waga, rozmiary i łatwa obsługa z najlepszymi cechami lustrzanki - szybki autofokus i wysoka jakość zdjęć na którą składa się wymienna optyka i dość duża matryca. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej nowatorskiej konstrukcji.
0
Marcin Falana
28 Listopad 2008
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

8. Podsumowanie
Panasonic Lumix DMC-G1 ma przyciągnąć klientów niewielkimi rozmiarami odpowiadającymi aparatom kompaktowym i jakością obrazu odpowiadającą lustrzankom.
Jednym słowem ma to być połączenie najlepszych cech kompaktu i lustrzanki. Przyjrzyjmy się czy Panasonicowi udało się to połączenie.

Pod względem ergonomii nie ma się do czego przyczepić. G1 jest dobrze wykonany, a elementy sterujące znalazły się we właściwych miejscach. Waga i gabaryty G1 plasują go w segmencie lekkich i poręcznych kompaktów.

Wymienne obiektywy w aparacie kompaktowym mogą okazać się jego zaletą jednak nie dla wszystkich. Fotografowie liczący na lepszą jakość i możliwość stosowania ciekawej optyki na pewno docenią to rozwiązanie. Jednak dla wielu amatorów wymienna optyka kojarzy się z problematyczną zmianą obiektywów i koniecznością noszenia ze sobą kolejnych elementów. Osobiście bardzo podoba mi się to rozwiązanie i mam nadzieję, że z czasem takie aparaty zastąpią superzoomy, które na długich ogniskowych dają słabe rezultaty zdjęciowe.

Elementem, który wypada zdecydowanie na plus G1 jest jego autofocus. Osiąga on prędkości porównywalne z amatorskimi lustrzankami, a co ważne działa identycznie gdy korzystamy z wizjera czy z monitora LCD. Jedyną konstrukcją, która dorównuje G1 pod tym względem jest Sony A350.

Kolejną zaletą Panasonica G1 jest wychylany i obracany monitor LCD, który pozwala na fotografowanie z dowolnej pozycji. Pod tym względem G1 zdecydowanie wygrywa z większością lustrzanek poza kilkoma konstrukcjami Olympusa i Panasonica.

Minusem G1 jest brak nagrywania filmów. Nie mówię już o jakości HD, jednak większość kompaktów daje możliwość nakręcenia sekwencji wideo, co dla wielu klientów było czynnikiem decydującym o wyborze kompaktu.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to Panasonic G1 daje bardzo dobre rezultaty do ISO 400, ISO 800 wygląda jeszcze bardzo przyzwoicie, a ISO 1600 można zaliczyć do użytecznych. Jest to wynik bardzo przyzwoity jak na kompakt i w granicach osiągów amatorskich lustrzanek.

Podsumowując Panasonic G1 jest ciekawą propozycją dla trochę bardziej wymagającego fotografa, który zamierzał kupić superzooma lub amatorską lustrzankę. Właściwie daje fotografowi wszystko to, co amatorskie lustrzanki jednak lekkim i kompaktowym body.

+ szybki autofokus zarówno przy korzystaniu z wizjera jak i monitora
+ wymienne obiektywy w aparacie kompaktowym
+ staranne wykonanie
+ bogata informacja w wizjerze
+ wychylany i obracany monitor LCD
+ programowalny przycisk Fn
+ niewielka waga korpusu
+ stabilizacja obrazu
+ reprodukcja kolorów
+ reprodukcja szczegółów

- brak możliwości nagrywania filmów
- brak kabla HDMI

Panasonic Lumix DMC-G1 uzyskał 61%

wykres przedstawiający procentowe wyniki w poszczególnych częściach testuSpis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
22
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)