Fujifilm X-T4 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
10
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Nasza ocena:

92%

Już półtora roku po premierze świetnie odebranego modelu X-T3 pojawia się jego następca oferując tylko kilka, ale być może kluczowych dla wydajności i ergonomii usprawnień. Sprawdźmy, czy warto po niego sięgnąć!

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Fujifilm X-T4 to wreszcie aparat kompletny, która pod żadnym względem nie odstaje znacząco od topowych konstrukcji konkurencji. W przypadku recenzji modelu X-T3 pokusiliśmy się o stwierdzenie, że jest to najbardziej uniwersalny współczesny korpus na rynku - wersja X-T4 tylko cementuje to wrażenie.

Choć najnowsze wcielenie serii nie przynosi rewolucji w specyfikacji, odnajdujemy ją praktycznie w każdym aspekcie działania aparatu. Wreszcie otrzymujemy stabilizację, której skuteczność zmienia zasady gry i znacznie zwiększa użyteczność systemu APS-C, jeszcze bardziej wydajny autofokus, szybszą i bardziej wytrzymałą migawkę, masywniejsze a przez to bardziej ergonomiczne body czy też większą baterię i lepiej zoptymalizowany pobór mocy. To wszystko przy fantastycznej, charakterystycznej dla Fujifilm i nawiązującej do aparatów analogowych systematyce obsługi, bogatych opcjach personalizacji, najbardziej rozbudowanym w segmencie trybie wideo i dobrej jakości obrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Całość okraszona pomniejszymi, ale jakże ważnymi „tweakami” w postaci osobnego menu filmowego, trybu automatycznego balansu bieli z priorytetem bieli czy też szybszego wybudzania ze stanu uśpienia, bardziej responsywnego systemu obsługi gestów i bardziej czułego joysticka.

Mimo to konstrukcja ma swoje niewielkie (ale jednak) mankamenty. Przede wszystkim jest to nowy obracany ekran, który choć spodoba się vlogerom, nie zawsze przypadnie do gustu fotografom, którzy lubią mieć podgląd w osi obiektywu. Jest też zwyczajnie niewygodny w obsłudze. Ponadto dość kapryśny jak zwykle wydaje się system pomiaru światła, a słabe wrażenie robi także pełna błędów aplikacja mobilna i brak osobnego złącza słuchawkowego. Chcielibyśmy też zobaczyć nieco pojemniejszy bufor i żeby detekcja twarzy oraz oka w trybie pojedynczym była równie skuteczna, co w trybie C-AF - niestety tak się nie dzieje, a fotografowanie w trybie ciągłym w przypadku fotografii portretowej wydaje się mało naturalne.

To wszystko to jednak drobnostki, do których można się przyzwyczaić i które nie rzutują w dużym stopniu na ocenę nowego aparatu. Czy więc X-T4 to godny następca modelu X-T3? Naszym zdaniem absolutnie tak. Najnowsze body oferuje zauważalnie wyższą kulturę pracy i mimo pozornie niewielkich usprawnień staje się dużo bardziej praktycznym i wydajnym narzędziem. Mimo ceny wyższej od poprzednika, jest wart każdej wydanej na niego złotówki - aparaty pełnoklatkowe o podobnych możliwościach kosztują nadal nieporównanie więcej. Trudno wskazać dziś aparat, który oferowałby lepszy stosunek ceny do jakości. Pracując w systemie Fujifilm trzeba jednak pogodzić się z dość droga optyką i wciąż niewielkim rynkiem wtórnym.

Plus image
plusy:
  • Dobra jakość zdjęć
  • Ergonomiczne body
  • Najbardziej rozbudowany tryb wideo w segmencie
  • Wygodna systematyka obsługi
  • Skuteczna stabilizacja
  • Duże możliwości personalizacji
  • Tryb seryjny 15 kl./s
  • Świetna optymalizacja poboru mocy
  • Osobne menu dla trybu foto i wideo
  • Wygodny i wyraźny wizjer elektroniczny
  • Poprawiona czułość ekranu dotykowego
  • Szybszy czas reakcji
  • Stosunek cena / jakość
Minus image
minusy:
  • Przeciętna pojemność bufora
  • Dystorsja w wizjerze, której nie było w X-T3
  • Mało wygodny mechanizm obracania ekranu
  • Nie zawsze pewny pomiar światła
  • Brak osobnego złącza słuchawkowego
  • Wykrywanie oka w trybie S-AF
  • Aplikacja mobilna
Naszym zdaniem
Najbardziej uniwersalny korpus na rynku. Choć nie dysponuje matrycą pełnoklatkową, pod żadnym innym względem nie odstaje od topowych konstrukcji konkurencji.
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
10
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Ocena ogólna

92%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)