Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia

0

Autor: Maciej Luśtyk

15 Październik 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta zawodowców.

Nowa wersja szerokokątnego zoomu może z pozoru wydawać się niewielką aktualizacją, ale wprowadzone nowości powinny sprawić, że będzie dużo bardziej praktycznym narzędziem. Układ optyczny pozostał taki sam, jak wcześniej (14 elementów w 10 grupach, 4 soczewki asferyczne), ale producentowi udało się zmniejszyć ogólną wagę konstrukcji (385 g), a także sprawić, że będzie wygodniejsza w użyciu.

Ulepszona konstrukcja, lepsza stabilizacja i uszczelki

W modelu Fujifilm Fujinon XF 10-24 f/4 R OIS WR producent zmniejszył nieco rozmiar pierścieni zoomu i przysłony, a także wyposażył ten drugi w oznaczenia, które pozwolą zorientować się w aktualnych ustawieniach bez konieczności spoglądania w wizjer lub ekran. Mamy też pozycję jego blokady w pozycji Auto, co zapobiegnie mimowolnej zmianie ustawień w przypadku pracy w trybie preselekcji.

Oprócz tego, producent obiecuje wydajniejszy system optycznej stabilizacji, który teraz oferować ma skuteczność rzędu 3,5 EV. W końcu dochodzimy do najbardziej istotniej zmiany, jaką jest wyposażenie szkła w uszczelniania, chroniące przed kurzem, zachlapaniami i wilgocią. Biorąc pod uwagę, że w systemu Fujifilm nie ma innego odpowiednika obiektywu 16-35 mm, z pewnością teraz po konstrukcję chętniej sięgną zawodowcy skupieni na reportażu czy tez fotografowie krajobrazu.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w listopadzie, w cenie 999 dolarów. Dokładnej polskiej ceny nie znamy, ale należy spodziewać się pułapu 4000-4500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych stałek
Nadchodzi niedroga alternatywa dla natywnych szkieł Nikon Z. Viltrox szykuje premierę 6 nowych...
Użytkownicy bezlusterkowców Nikona otrzymują jedną z najlepszych wiadomości od inauguracji systemu. Już niebawem w ofercie mocowania Z pojawi się 6 jasnych i...
11
0
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zenitar 2/35, Zenitar 1.5/50, Zenitar 2.8/60 Macro i Selena 1.9/58 - nowe obiektywy Made in Russia
Zapowiadane w zeszłym roku obiektywy rosyjskiej firmy Zenit weszły do sprzedaży. To cztery ciekawe konstrukcje do lustrzanek Canon i Nikon oraz do bezlusterkowców Sony
10
11
Nikon wstrzymuje  produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Nikon wstrzymuje produkcję siedmiu obiektywów do lustrzanek
Spodziewaliśmy się tego. Wszystko wskazuje na to, że Nikon wycofał z produkcji siedem obiektywów z mocowaniem F do lustrzanek pełnoklatkowych i DX
40
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)