Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia

0

Autor: Maciej Luśtyk

15 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta zawodowców.

Nowa wersja szerokokątnego zoomu może z pozoru wydawać się niewielką aktualizacją, ale wprowadzone nowości powinny sprawić, że będzie dużo bardziej praktycznym narzędziem. Układ optyczny pozostał taki sam, jak wcześniej (14 elementów w 10 grupach, 4 soczewki asferyczne), ale producentowi udało się zmniejszyć ogólną wagę konstrukcji (385 g), a także sprawić, że będzie wygodniejsza w użyciu.

Ulepszona konstrukcja, lepsza stabilizacja i uszczelki

W modelu Fujifilm Fujinon XF 10-24 f/4 R OIS WR producent zmniejszył nieco rozmiar pierścieni zoomu i przysłony, a także wyposażył ten drugi w oznaczenia, które pozwolą zorientować się w aktualnych ustawieniach bez konieczności spoglądania w wizjer lub ekran. Mamy też pozycję jego blokady w pozycji Auto, co zapobiegnie mimowolnej zmianie ustawień w przypadku pracy w trybie preselekcji.

Oprócz tego, producent obiecuje wydajniejszy system optycznej stabilizacji, który teraz oferować ma skuteczność rzędu 3,5 EV. W końcu dochodzimy do najbardziej istotniej zmiany, jaką jest wyposażenie szkła w uszczelniania, chroniące przed kurzem, zachlapaniami i wilgocią. Biorąc pod uwagę, że w systemu Fujifilm nie ma innego odpowiednika obiektywu 16-35 mm, z pewnością teraz po konstrukcję chętniej sięgną zawodowcy skupieni na reportażu czy tez fotografowie krajobrazu.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek w listopadzie, w cenie 999 dolarów. Dokładnej polskiej ceny nie znamy, ale należy spodziewać się pułapu 4000-4500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
19
12
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców Fujifilm X
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców...
Są jasne, solidne i niedrogie. Dwa stałoogniskowe obiektywy z autofokusem do aparatów Fujifilm X prezentuje Tokina. Są już pierwsze sample!
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)