Fujifilm XF 50 mm f/1 R WR - najjaśniejszy w systemie

15

Autor: Maciej Luśtyk

3 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm prezentuje szkło Fujinon XF 50 mm f/1 R WR, czyli najjaśniejszy obiektyw do bezlusterkowców, wyposażony w system AF, który do tej pory pojawił się na rynku. Tylko czy to rzeczywiście aż taki rarytas?

Historia najjaśniejszego systemu w obiektywie sięga przynajmniej kilku lat wstecz. Pierwsze plotki na temat szkła o jasności f/1 pojawiały się jeszcze w 2015 roku, a w 2018 roku obiektyw XF 33 mm f/1.0 został oficjalnie oznaczony w planach rozwoju optyki. Jesienią zeszłego roku producent jednak skasował projekt i tłumacząc to gabarytami, postanowił skupić się na rozwijaniu analogicznej konstrukcji, ale o ogniskowej 50 mm.

Dziś wreszcie Fujifilm XF 50 mm f/1 R WR został oficjalnie pokazany i z miejsca zgarnia tytuł najjaśniejszego obiektywu do bezlusterkowców, wyposażonego w silnik AF. Jest to także 35. obiektyw w systemie Fujifilm X.

Wyjątkowa jasność, ale też duży ciężar

Układ optyczny nowego obiektywu składa się z 12 elementów w 9 grupach i zawiera jedną soczewkę asferyczną oraz dwie soczewki ED o obniżonej dyspersji. Do tego 9-listkowa przysłona, którą domkniemy maksymalnie do wartości f/16 i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 70 cm.

Otrzymujmy też wewnętrzny system ogniskowania, oparty o silnik DC, który pozwalać ma na wykorzystanie pełnego potencjału systemu detekcji fazy, a tym samym szybkie i skuteczne ostrzenie, nawet mimo sporych gabarytów samego obiektywu (103,5 x 87 mm, 845 g). Według zapewnień producenta, z obiektywem f/1 korpusami X-T3 i X-T4 mamy być w stanie skutecznie pracować w warunkach do - 7 EV.

Fujifilm XF 50 mm f/1 R WR to także magnezowy tubus, który został uszczelniony oraz wygoda manualnej pracy - pierścień ostrości oferuje 120-stopniową skalę obrotu, co pozwolić ma na precyzyjne sterowanie ostrością.

Wszystko pięknie, ale...

Wszystko to prezentuje się bardzo ciekawie… dopóki nie zaczniemy przeliczać ekwiwalentów dla systemu pełnoklatkowego. Bo pod względem głębi ostrości i ogniskowej Fujifilm XF 50 mm f/1 R WR będzie zachowywał się tak, jak pełnoklatkowy obiektyw 75 mm f/1.7. Oczywiście nadal będzie oferował dużo większą rzeczywistą transmisję światła, co przełoży się na większa skuteczność pracy w słabym świetle, ale wiele osób byłoby skłonnych poświęcić ten czynnik w zamian za bardziej kompaktową formę.

Zdjęcia przykładowe

No dobrze, ale zobaczmy, jak obiektyw sprawuje się w praktyce. Poniżej możecie zobaczyć galerię oficjalnych zdjęć przykładowych producenta, wykonanych na przysłonie f/1. Nie są to jednak sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Zwłaszcza, że nowy Fujifilm XF 50 mm f/1 R WR nie będzie należał do tanich. Obiektyw zadebiutuje na rynku pod koniec września 2020 roku w sugerowanej cenie 7499 zł.

Więcej informacji o obiektywach systemu Fujifilm X znajdziecie na stronie fujifilm.eu.

 

Specyfikacja:

Nazwa Fujifilm Fujinon XF 50 mm f/1 R WR
Producent Fujifilm
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 50 mm
Maksymalna jasność 1
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup (1 soczewka asferyczna, 2 soczewki ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 31.7°
Maksymalne powiększenie 0.08x
Minimalna odległość ogniskowania 70 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa silnik DC
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 87 × 103,5 mm
Waga 845 g
Akcesoria osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 7499 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)