Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie

Autor: Maciej Luśtyk

24 Maj 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia standardowych filtrów kołowych i jest dobrze wyceniony.

Dotychczas najszerszym obiektywem w systemie Fujifilm X był profesjonalny zoom XF 8-16 mm f/2.8. Teraz miłośnicy ultraszerokiego kąta będą mogli cieszyć się równie szerokim kątem widzenia sporo taniej - w ofercie zadebiutował właśnie model Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR, czyli najszerszy dotychczas natywny obiektyw stałoogniskowy w systemie.

Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR jest imponująco mały i nie zabija ceną

Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR zbudowany jest na bazie 12 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne i 2 soczewki ED. Producent obiecuje dobrze korygowane aberracje i szybką współpracę z systemem AF - wewnętrzny system ogniskowania pozwala ma na ostrzenie w czasie 0,02 s. Do tego 9-listkowa i minimalna odległość ostrzenia 18 cm od matrycy.

Nowy szeroki kąt wyróżnia także naprawdę kompaktowa budowa. Obiektyw mierzy 68 x 52,8 mm i waży tylko 215 g, dzięki czemu będzie świetnym towarzyszem podróży dla fotografów krajobrazowych, ale także atrakcyjnym wyborem dla vlogerów, którzy trzymają aparaty w wyciągniętej ręce.

Ciekawie prezentuje się także możliwość nakręcenia standardowych filtrów kołowych w rozmiarze 62 mm, a obiektyw został też uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami. Jak przystało na obiektyw z serii XF mamy też fizyczny pierścień przysłony i pierścień ostrości.

Cena i dostępność

Obiektyw debiutuje na rynku w cenie 799 dolarów (około 3350 zł). Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Szkło trafi do sprzedaży 29 czerwca.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)