Fujifilm X70 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

87%

Najnowszy stylowy kompakt Fujifilm to próba stworzenia aparatu uniwersalnego - łączącego zaawansowane możliwości modelu X100T, z odchylanym do selfie, dotykowym ekranem, intuicyjną obsługą i łącznością Wi-Fi. Czy X70 podbije serca zarówno amatorów jak i bardziej wymagających użytkowników?

2
Maciej Luśtyk
27 Luty 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Można powiedzieć, że Fujifilm X70 to nieco odchudzona wersja modelu X100T. Nie należy go jednak traktować jako aparatu w jakikolwiek sposób gorszego. Stoi za nim bowiem nieco inna idea. X70 ma się sprawdzać zarówno jako ultrakompaktowy, szybki i dyskretny aparat do fotografii ulicznej, jak również intuicyjny model premium, dla amatorów, którzy cenią dobry design i takie funkcje jak łączność Wi-Fi, czy odchylany i dotykowy, jak w smartfonie, ekran LCD.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

W X70 Otrzymujemy znaną z serii X100 matrycę APS-C w technologii X-Trans CMOS II o rodzielczości 16 Mp, która pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 200-51200, z maksymalna prędkością 8 kl./s. W odróżnieniu od starszego brata otrzymujemy jednak szerszy obiektyw - ekwiwalent 28 mm, o świetle f/2.8. To jedna z ulubionych ogniskowych "streetowców", i jednocześnie wystarczająco szeroka do krajobrazu, i na tyle krótką by rejestrować szersze portrety. Szybszy jest także oparty o detekcję fazy autofokus, który według producenta ostrzyć ma w czasie około 0,1 sekundy.

Jak zwykle w przypadku aparatów Fujifilm, otrzymujemy manualne pokrętła przysłony, czasu migawki oraz ekspozycji, co pozytywnie wpływa na efektywność pracy, aparat oferuje też bogate możliwości personalizacji. Nareszcie pojawił się także dotykowy monitor, z ekranem o rozdzielczości 1 040 00 punktów. Na pokładzie znalazł się także tryb filmowy pozwalający na rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl./s, a także znane już z poprzednich modeli tryby symulacji filmów analogowych.

Aparat debiutuje na rynku kieszonkowych kompaktów premium z matrycą APS-C, gdzie bezpośrednią i właściwie jedyną konkurencją są Ricoh GR II i leciwy już Nikon Coolpix A. Aparat może też zachęcić osoby zastanawiające się nad zakupem wyposażonego w matrycę Mikro Cztery Trzecie modelu Panasonic LX100 czy nawet pełnoklatkowych aparatów Leica Q, lub Sony RX1R II, zwłaszcza, że jest mniejszy, oferowany w kilkukrotnie niższej cenie, a oprócz rozdzielczości, nie ustępuje im specjalnie możliwościami. Będzie też ciekawą alternatywą dla zaawansowanych kompaktów z 1-calowymi matrycami, takich jak Sony RX100 IV, Nikon DL czy Canon G7 X Mark II, które niejednokrotnie oferowane są w wyższych cenach.

Fujifilm X70 pojawi się na rynku pod koniec lutego, w cenie 3099 zł, w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i czarno-srebrnej. Wśród opcjonalnych, dostępnych do kupienia osobno akcesoriów znajduje się między innymi celownik optyczny i konwerter szerokokątny dający ekwiwalent 21 mm.

Oprócz aparatu, zestaw handlowy zawiera:

  • instrukcję
  • dekielek na obiektyw
  • ładowarkę
  • kabel USB
  • pasek na ramię


Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Linki:


Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X70 - dyskretny kieszonkowiec
Pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe: Fujifilm X70 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Powiązane artykuły