Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

87%

Najnowszy stylowy kompakt Fujifilm to próba stworzenia aparatu uniwersalnego - łączącego zaawansowane możliwości modelu X100T, z odchylanym do selfie, dotykowym ekranem, intuicyjną obsługą i łącznością Wi-Fi. Czy X70 podbije serca zarówno amatorów jak i bardziej wymagających użytkowników?

2

Autor: Maciej Luśtyk

27 Luty 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

7. Jakość zdjęć


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Aparat wyposażono w 16,3-megapikselową matrycę w technologii X-Trans CMOS II - tę samą, którą mogliśmy spotkać w aparacie X100T. Konstrukcja jest już może nieco leciwa i bardzo chcielibyśmy zobaczyć tu 24-milionową matrycę z modelu X-Pro2, ale i tak X70 przebija w pomiarach konkurencyjnego Ricoha GR II i Nikona Coolpix A. Obraz na niskich czułościach odznacza się bardzo wysoką szczegółowością. Niewielkie szumy pojawiają się w okolicach ISO 800-1600, ale aż do ISO 3200 nie będą widocznie wpływać na jakość zdjęcia. Degradację obrazu zauważymy dopiero od ISO 6400 w górę, jednak jeszcze przy ISO 12 800 jakość będzie akceptowalna. To bardzo dobry wynik.

System odszumiania obniża szczegółowość obrazu w całym zakresie czułości, radzimy więc go wyłączyć. Szumy generowane przez matrycę są delikatne a ich struktura nie drażni oka. W wypadku braku systemowego odszumiania szczegółowe zdjęcia będziemy w stanie otrzymać jeszcze przy czułości ISO 12 800.

Odszumianie standard:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Oszumianie minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)


Reprodukcja szczegółów (ustawienia standardowe):

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Reprodukcja szczegółów (odzszumianie wyłączone):

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Fujifilm X70 oferuje też wyważony system wyostrzania. Nawet przy maksymalnych wartościach obraz wygląda atrakcyjnie i pozbawiony jest niepożądych artefaktów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Balans bieli
Bardzo dobrze radzi sobie także automatyczny system balansu bieli. W przypadku światła dziennego i jarzeniowego temperatura barwowa ustawiana jest niemal doskonale. Pewne problemy aparat ma ze światłem żarowym, jednak i tak wybija się na tle testowanych przez nas ostatnio aparatów. Odchylenia szarości rzędu 10 jednostek na skali Lab będą widoczne na zdjęciu, ale kolorystka nadal będzie wyglądała naturalnie. Aparat pozwala jednak na dokonanie szybkiej korekty automatycznego balansu, więc nawet trudne warunki oświetleniowe nie powinny stanowić większego problemu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Niestety zbyt dużo dobrego nie możemy powiedzieć o ustawieniach predefiniowanych. Podobnie jak w przypadku większości testowanych przez nas aparatów, żadne z nich nie trafiało w temperaturę barwową żarówek w naszym studiu - generalnie lepiej z nich nie korzystać.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)


Reprodukcja kolorów
Aparat ma lekką tendencję do podbijania niebieskich oraz zielonych tonacji i wpadania w cieplejszą kolorystykę, jednak odchylenia rzędu 15 jednostek na skali przestrzeni Lab w większości sytuacji raczej nie będą zauważalne gołym okiem. Ogólnie X70 bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Podsumowanie tej części:
+ wysoka jakość obrazu do ISO 3200
+ precyzja automatycznego balansu bieli
+ reprodukcja kolorów
+ naturalny system wyostrzania
+ miłe dla oka ziarno

- systemowe odszumianie obniża jakość obrazu nawet na niskich czułościach
- predefiniowane ustawienia balansu bieli

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
7
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze...
27
26
Powiązane artykuły