Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
5
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

87%

Najnowszy stylowy kompakt Fujifilm to próba stworzenia aparatu uniwersalnego - łączącego zaawansowane możliwości modelu X100T, z odchylanym do selfie, dotykowym ekranem, intuicyjną obsługą i łącznością Wi-Fi. Czy X70 podbije serca zarówno amatorów jak i bardziej wymagających użytkowników?

2

Autor: Maciej Luśtyk

27 Luty 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

6. Optyka


W aparacie zastosowano niewymienny obiektyw Fujinon 18,5 mm f/2.8 SUPER EB, czyli nieco szerszy ale ciemniejszy niż w X100T (28 mm f/2). Wygląda jak prosty pancake, ale skrywa w sobie całkiem zaawansowany układ optyczny. Składa się na niego 7 soczewek w 5 grupach, z czego 2 to soczewki asferyczne. W połączeniu z wysokiej klasy powłokami EBC zestaw ten oferować ma wysoką jakość obrazu na całej powierzchni kadru i doskonałą kontrastowość zdjęć. Dodatkowo 7-listkowa przysłona i światłosiła f/2.8 pozwolą na uzyskanie małej głębi ostrości i atrakcyjnego rozmycia podczas fotografowania w zbliżeniu.

Tak jak obiecywał producent szkło spisuje się wyśmienicie i zostało skorygowane pod pracę przy lekko domkniętej przysłonie. W przypadku pliku JPEG najwyższą rozdzielczość rzędu 68 lp/mm w centrum kadru i 54 lp/mm na brzegach (MTF 10%) otrzymamy w zakresie przysłon f/4-5.6. Przy wyższych wartościach zauważymy nieznaczny spadek jakości, ale co najważniejsze, w całym zakresie przysłon rozdzielczość utrzymuje się na podobnym poziomie. Wpływ na to ma zapewne znajdujący się na pokładzie aparatu system Lens Modulation Optimiser, który odpowiada za korekcję wad optycznych obiektywu. Jedynie przy f/16 jakość zdjęcia zauważalnie spadnie. Nieco bardziej widoczną różnicę zauważymy przy pomiarze MFT 50%.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Bardzo dobrze obiektyw spisuje się również pod względem dystorsji. W przypadku JPEG-ów ta nie występuje w ogóle. W przypadku plików RAW zauważymy bardzo niewielką dystorsję poduszkową.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Szkło winietuje bardzo nieznacznie. 30-procentową różnicę w jasności między środkiem, a brzegami kadru będziemy w stanie zauważyć gołym okiem jedynie w przypadku fotografowania na jednolitym tle.

Również pod względem aberracji obiektyw wypada wyśmienicie. Największe przebarwienia, rzędu 0,3 piksela zauważymy jedynie na brzegach kadru. W centrum raczej jej nie zauważymy. Jedynie w mocno kontrastowych sytuacjach, przy pełnym powiększeniu na krawędziach obiektów zauważymy delikatną, niebieską obwódkę.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Światło f/2.8 umożliwia uzyskanie małej głębi ostrości, a do tego optyka pozwala nam na ostrzenie już z odległości 10 cm. Dzięki temu będziemy w stanie wykonywać ciekawe zdjęcia makro, choć ze względu na szeroki kąt widzenia obiektywu ciężko będzie sprawić by małe obiekty wypełniały dużą cześć kadru. Warto tutaj nadmienić, że aparat samoczynnie przełączy się w tryb zdjęć makro.


Podsumowanie tej części:
+ system Lens Modulation Optimiser
+ wysoka rozdzielczość obiektywu
+ doskonale skorygowane wady optyczne
+ minimalna odległość ostrzenia 10 cm

- aberracje na brzegach kadru

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły