Nikon DL to nowa seria zaawansowanych kompaktów z 1-calowymi matrycami

Autor: Maciej Luśtyk

23 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon wkracza na rynek kompaktów premium i od razu prezentuje 3 modele, z obiektywami o różnym zakresie ogniskowych (DL24-85, DL18-50 i DL24-500). Aparaty oferują 20,8-megapikselowe matryce, dotykowe ekrany, wyjątkowo szybki tryb seryjny i możliwość rejestracji filmów w jakości 4K.

W skład serii Nikon DL wchodzą 3 aparaty: Nikon DL24-85 z obiektywem 24-85 mm f/1.8-2.8, Nikon DL18-50 z obiektywem 18-50 mm f/1.8-2.8 oraz DL24-500 z obiektywem 24-500 f/2.8-5.6. Oprócz obiektywów, aparaty dzielą tę samą specyfikację, przy czym model DL24-500 ma dużo bardziej rozbudowany, lustrzankowy korpus. Otrzymał także odchylany ekran dotykowy i wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 Mp. Jest to też obecnie jeden z niewielu superzoomów na rynku, oferujących względnie dużą, 1-calową matrycę, a użytkowników ucieszy z pewnością złącze mikrofonowe oferowane przez aparat. Modele 24-85 i 18-50 z zewnątrz różnią się tylko obecnością lampy błyskowej - model 18-50 jej nie posiada.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wszystkie modele wyposażono w 20,8-milionowe matryce BSI CMOS, wspomagane procesorem EXPEED 6A, który pozwoli na wykonywanie zdjęć z maksymalną prędkością 60 kl./s przy ostrości ustawionej na pierwszej klatce oraz do 20 kl./s w trybie ciągłego AF, w zakresie czułości ISO 100-12800. Poza tym otrzymujemy hybrydowy system autofokusa, oparty o 105 punktów detekcji fazy i 171 punktów detekcji kontrastu, system stabilzacji Dual Detect VR oraz migawkę elektroniczną umożliwiającą fotografowanie z czasami do 1/16000 s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aparaty mają odznaczać się bardzo dobrą ergonomią. Cieszy nas zwłaszcza fakt, że każda z konstrukcji oferuje manualny pierścień ostrości i ręczną regulację zooma. Jest też dedykowane pokrętło korekcji ekspozycji. Poza tym, modele z serii Nikon DL pozwolą nam na rejestrację materiału filmowego w jakości 4K z prędkością 30 kl./s i posiadają wbudowane moduły łączności Wi-Fi oraz NFC i współpracują z zaprezentowaną na początku stycznia technologią Snapbridge, która oferować ma nową jakość pod względem współpracy aparatów z urządzeniami mobilnymi. Bateria we wszystkich 3 modelach pozwalać ma na wykonanie około 290 zdjęć.


Reprezentanci serii Nikon DL pojawią się na rynku w czerwcu 2016 roku w cenach 3099 zł (DL24-85), 3799 zł (DL18-50) i 4149 zł (DL24-500). Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

INFORMACJA PRASOWA:

Firma Nikon podnosi poprzeczkę na rynku kompaktowych aparatów premium wprowadzając gamę całkowicie nowych modeli. Dzięki połączeniu legendarnych obiektywów NIKKOR, poręcznej formy i zaawansowanej technologii, nowe aparaty Nikon DL gwarantują niezwykłą jakość zdjęć w każdych okolicznościach.

Nową gamę aparatów tworzą trzy modele: Nikon DL24-85 f/1.8-2.8, Nikon DL18-50 f/1.8-2.8 oraz Nikon DL24-500 f/2.8-5.6. Każdy z nich został wyposażony w obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR o doskonałych parametrach – porównywalnych z obiektywami przeznaczonymi do cyfrowych lustrzanek Nikona – oraz jednocalową matrycę formatu CX. Aparaty Nikon DL umożliwiają wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 20,8 mln pikseli w formacie JPEG lub NEF (RAW) oraz nagrywanie filmów w jakości 4K/UHD 30p/25p. Obiektyw każdego z aparatów jest ozdobiony charakterystycznym złotym pierścieniem NIKKOR.

Ponadto wszystkie kompaktowe aparaty premium Nikon DL posiadają ceniony, zaawansowany hybrydowy AF, który błyskawicznie ustawia ostrość na fotografowanym obiekcie. Czterordzeniowy procesor EXPEED 6A to mózg każdego z aparatów. Pozwala on wykonywać zdjęcia z niewiarygodną prędkością 60 kl./s przy ostrości ustawionej na pierwszej klatce oraz do 20 kl./s w trybie ciągłego AF. Opracowany przez firmę Nikon system optycznej redukcji drgań (VR) z podwójną detekcją, zapewnia doskonałą skuteczność wykrywania i kompensacji drgań. Każdy z aparatów cechuje się błyskawicznym uruchamianiem i krótkim czasem reakcji. Nowe kompakty są również wyposażone w gniazdo „gorącej stopki” ISO 518, dzięki czemu mogą współpracować z lampami błyskowymi marki Nikon. Wśród akcesoriów przeznaczonych do nowych aparatów znajduje się także opcjonalny ruchomy wizjer elektroniczny (EVF) DF-E1 z czujnikiem zbliżenia oka, wyposażony w wyraźny wyświetlacz o wysokim kontraście. Użytkownicy cyfrowych lustrzanek Nikona docenią doskonale znany układ przycisków sterowania, pokręteł i menu.

Ines Bernardes, kierownik ds. produktów Nikon DL w firmie Nikon Europe, powiedziała: „Wejście firmy Nikon na rynek kompaktowych aparatów klasy premium z trzema doskonałymi modelami to świetna wiadomość dla fotografów, którzy nie chcą godzić się na żadne kompromisy. Każdy z tych modeli zmusi sceptyków do zrewidowania opinii na temat jakości zdjęć oferowanej przez kompakty. Rozdzielczość optyczna obiektywów NIKKOR i jakość odwzorowania szczegółów są na najwyższym poziomie. Wspólne cechy wszystkich aparatów z tej serii to poręczność i szybkość działania, dzięki którym można wybrać urządzenie na takiej samej zasadzie, na jakiej wybiera się obiektyw – według zakresu ogniskowych najlepiej odpowiadającego stylowi lub okolicznościom robienia zdjęć. Zarówno miłośnicy dynamicznego, jak i dyskretnego fotografowania będą zachwyceni rezultatami, jakie mogą uzyskać”.

Kompaktowe wymiary bez kompromisów – teraz każde zdjęcie może być tym najlepszym

Nikon DL24-85 f/1.8-2.8 – koniec z utraconymi okazjami do wykonania niezwykłych zdjęć

Zastosowany w aparacie jasny obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR 24-85mm f/1.8-2.8 jest niezmiernie uniwersalny, a dzięki trybowi Super makro pozwala uzyskać wyjątkowo szczegółowe zbliżenia. Na obudowie obiektywu znajduje się konfigurowalny pierścień sterujący i pierścień zoomu. Dodatkowo model jest wyposażony w odchylany ekran dotykowy OLED o rozdzielczości 1 mln 37 tys. punktów i podnoszoną lampę błyskową.
Aparat będzie dostępny w kolorze srebrnym i czarnym, do sprzedaży trafi w czerwcu 2016. r, w przewidywanej cenie detalicznej ok. 3099 PLN.

Nikon DL18-50 f/1.8-2.8 – niezwykłe perspektywy w poręcznej formie

Imponujący maksymalny otwór względny f/1,8 przy ogniskowej 18 mm sprawia, że obiektyw tego aparatu jest najjaśniejszym ultraszerokokątnym obiektywem w historii firmy Nikon. W jego konstrukcji zastosowano cenione powłoki nanokrystaliczne, zapewniające bardziej kontrastowy obraz. Aparat wyposażono w odchylany ekran dotykowy OLED o rozdzielczości 1 mln 37 tys. punktów. Dodatkowo w modelu zastosowaną wbudowaną funkcję korekcji perspektywy.
Aparat będzie dostępny w kolorze czarnym, do sprzedaży trafi w czerwcu 2016 r., w przewidywanej cenie detalicznej ok. 3799 PLN.

Nikon DL24-500 f/2.8-5.6 – ogromny zasięg i niezwykła jakość zdjęć

Dzięki obiektywowi NIKKOR z 21-krotnym zoomem optycznym oraz trybowi SPORT (VR) ten model serii DL to idealna propozycja dla fotografów zawsze gotowych rejestrować dynamiczne sceny. Aparat ma wbudowany wizjer elektroniczny OLED o rozdzielczości 2 mln 359 tys. pikseli oraz ruchomy ekran dotykowy OLED o wysokiej rozdzielczości.
Aparat będzie dostępny w kolorze czarnym, do sprzedaży trafi w czerwcu 2016 r., w przewidywanej cenie detalicznej ok. 4149 PLN.

Aplikacja SnapBridge – połącz aparat Nikon DL ze swoim urządzeniem mobilnym

Wszystkie aparaty Nikon DL posiadają wbudowaną aplikację SnapBridge. Dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth®* low energy, SnapBridge zapewnia stałą łączność między aparatem a smartfonem lub tabletem przy niewielkim zużyciu energii. Użytkownicy mogą błyskawicznie przesyłać wykonane zdjęcia do urządzenia mobilnego i udostępniać je w doskonałej jakości. Za pomocą aplikacji można również sterować głównymi funkcjami aparatu z poziomu smartfona czy tabletu, aktualizować oprogramowanie i korzystać z wielu innych możliwości.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
8
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony prezentuje drugą generację aparatu, który w przystępnej cenie oferować ma dużo możliwości osobom zainteresowany nagrywaniem filmów do internetu. Nowy ZV-E10 II to m.in. lepsza...
7
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii prezentuje swój najnowszy aparat dalmierzowy. Model Max jako pierwszy w serii prowadza matrycę pełnoklatkową, stając się pełnoprawnym rywalem dla aparatów Leica.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)